Krása s certifikátem. Objevte svět biokosmetiky | e15.cz

Krása s certifikátem. Objevte svět biokosmetiky

Františka Těšínská

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pronikněte do tajů jejího složení, výhod i nedostatků. Zjistěte, jak ji na první pohled poznáte od běžných přípravků.

Velmi často děláme chybu už při samotném výběru biokosmetiky, kdy nerozlišujeme rozdíl mezi označením přírodní a bio. Obecně lze říct, že přírodní kosmetika by měla obsahovat převážně ingredience, které pocházejí z rostlin a minerálů. Někdy se však může stát, že produkty viděly přírodu jen z dálky. Naopak u biokosmetiky jste vždy v bezpečí, protože pro ni platí jasná a velmi přísná pravidla.

SILIKONU VSTUP ZAKÁZÁN

V biokosmetice rozhodně nenajdete chemické, synteticky získané emulgátory stabilizátory. Vyloučeny jsou i umělé konzervanty, sulfáty, ftaláty, umělá barviva, umělá aromata, silikony, EDTA, glykol a nesmí obsahovat ani žádné ropné složky, jako je vazelína a parafín.

Některá značka jde ještě dál a nepoužívá ani živočišné složky – tento typ spadá pod označení 100% vegan. Zodpovědný vztah k životnímu prostředí většinou promítají firmy s biokosmetikou do celého výrobního řetězce od designu výrobku přes jeho zhotovení, distribuci zákazníkovi, aplikaci v kadeřnickém salonu až po otázku, co udělat na konci s prázdným obalem.

Přípravky s certifikátem BIO mají často i biologicky a snadno odbouratelné nebo recyklovatelné obaly ze skla, hliníku nebo bioplastu.

POROVNÁNÍ S KLASIKOU

Biokosmetika, oproti té konvenční, má pro naši pleť několik předností. Výhradně rostlinné oleje z ořechů a semínek si s pletí rozumějí. Mastné kyseliny se chovají jako aktivní látky a přirozeně obsahují i vitaminy a minerály. Pravda je, že k rostlinným olejům, například k jojobovému a máslu Karité, se už obracejí téměř všechny kosmetické značky nezávisle na tom, zda stojí o získání potvrzení, že jsou bio.

Využívání másla Karité z ořechů ve větším množství je novinkou posledních let a pro skvělé účinky tak nahrazuje dosud používané, především živočišné suroviny. Dá se tedy říct, že kosmetický průmysl se do jisté míry inspiruje biostylem. Značnou oblibu si získaly také kokosové oleje, které naše pokožka perfektně využije.

TROCHU JINÁ PRAVIDLA

Biokosmetika je vhodná téměř pro všechny. Rozhodně se nemusíte bát namazat svůj denní krém na citlivou pokožku dítěte. Změnu však zaznamenají ženy ve zralém věku, které jsou zvyklé u běžné kosmetiky na okamžité vypnutí vrásek. Z běžné biokosmetiky jsou vyloučeny látky pro rychlejší a příjemnější vstřebávání krému do pokožky, a proto nemusejí vyhovovat mastnější nebo smíšené pleti. Luxusnější značky však už našly náhradní suroviny a jejich přípravky tuto funkci splňují.

BEZPEČNÁ HRA S BARVAMI

Pro změnu odstínu vlasů se nebojte vyzkoušet rostlinné barvy. Ty moderní pocházejí z ekologicky pěstované heny, bylinek, pšeničného proteinu a jojobového oleje, který dodá vlasům požadovanou barvu a zároveň je regeneruje. Rostlinná barva účinkuje jinak než ta s amoniakem nebo minerálními oleji. Vlas nepoškodí, ale ovine se jako ochranný film kolem každého vlasu, a tak nenaruší jeho strukturu.

S rostlinnými barvami je to však jinak než s klasickými, a proto pro začátek neexperimentujte a naučte se s nimi zacházet u profesionálů. Mezi salonní značky, které mají k dispozici šetrné ekologické barvy, styling i vlasovou péči, patří Paul Mitchell nebo Davines.

S výhradně přírodními barvami Logona a Khadí pracují i v kadeřnickém salonu Navlasbio, kde jsou hlavními hvězdami japonská kadeřnice Koko a nově i známý kadeřník Filip Gregor.

VITAMINY V POHOTOVOSTI

Profesionální ošetření biokosmetikou u nás zatím není tak běžné. Už se ale najde pár míst, kde si můžete vyzkoušet podobné potěšení, kterému už před mnoha lety propadli hollywoodští herci. Při kosmetickém hýčkání se setkáte s vůněmi ovoce a zeleniny a s jemností rostlinných olejů z ořechů a pecek. Přípravky se dostávají hluboko do pleti a využívají tak aktivní látky na sto procent. Vitaminy v ovocné a zeleninové kosmetice jsou ve své nejpřirozenější a nejčerstvější podobě, a proto jsou stejně účinné a zdravé pro organismus jako čerstvě vymačkaná šťáva. Například zeleninová pleťová maska z maďarské papriky tak vaši pleť sice rozpálí, ale zároveň stimuluje lymfatický systém, otevře póry a aktivní látky z dalších ovocných produktů se pak lépe vsáknou.

TIP: Vyzkoušejte ošetření v salonu Éminence (www.eminence.cz). Rostlinné olejíčky jsou oblíbené při masážích (www.saloos.cz nebo www.nobilistilia.cz).

Jak poznáte biokosmetiku

Podmínku kvality produktů BIO a jejich důvěryhodnost vám zaručuje certifikace, jejíž označení hledejte na nálepce produktu. V České republice se používá značka CPK (Certifikovaná přírodní kosmetika) nebo CPK BIO. Označení najdete ve čtvercovém políčku. U francouzské kosmetiky hledejte označení Ecocert nebo Certified Natura Cosmetics, u německé označení BDIH a u americké Demeter. Certifikáty jsou udělovány speciálními organizacemi. U nás je nejznámější KEZ, o. p. s. Produkt jej získá nejen za obsah samotného přípravku, ale také za ekologický a recyklovatelný materiál s tím, že splňuje přísné hygienické normy a mnohá další velmi přísná kritéria.

BIO DO OSOBNÍ PÉČE

S biokosmetikou se u nás nejčastěji setkáte v e-shopech, bylinkářstvích, lékárnách a ve specializovaných dárkových prodejnách.

Krása s certifikátemAutor: Ženy - E15

1. Barva na vlasy, odstín Maronenbraun, Logona, 279 Kč
2. Meduňkový denní krém, Dr. Hauschka, 450 Kč – harmonizuje smíšenou pleť
3. Aroma Sauna Eukalyptus a Máta, Primavera, 419 Kč – 100% čisté oleje
4. Bio Šípkový olej, Saloos, 172 Kč – léčí jizvy a vyhlazuje vrásky
5. Balzám na rty s medem a biomüsli, Yves Rocher, 125 Kč
6. Citrus & Kale Potent C+E Serum, Eminence, 2210 Kč
7. Bezoplachová kúra, Phytoprotein Mist, O-Way, Rolland, 678 Kč – proti stárnutí pleti

Krása s certifikátemAutor: Ženy - E15

8. Pupalkový tělový olej, Weleda, 469 Kč – zlepšuje ochrannou funkci pokožky
9. Lak na nehty, Santé, 326 Kč
10. Tělový olej Queen of Egypt, Alqvimia, 1400 Kč – olej s myrhou a kadidlem
11. Podkladová báze pod make-up, ZUII Organic, 755 Kč – líčidla pocházejí z 95 % z okvětních lístků léčivých květin a jejich výtažků
12. Toaletní voda Radost/Allegresse, Bio Bachovky, 899 Kč – s vůní verbeny a bergamotu navrací životní sílu

Článek vyšel v časopise Dieta.

Autor: Františka Těšínská

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video