Křen na očištění organismu | e15.cz

Křen na očištění organismu

ZDROJ: Ženy - E15

Josef Kraus

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Křen, který většinou bereme jako pouhé dochucovadlo nejrůznějších jídel, je výborný čistič organismu a svou důležitou pozici má i v prevenci chorob.

Křen, česnek, cibule, petržel jsou zeleniny, které jsou bohaté na silice a na různé sirnaté sloučeniny mající pro tělo blahodárný účinek. Mezi jeho hlavní přednosti patří zejména schopnost čistit lidské tělo a také funguje jako vhodný zdroj nejrůznějších vitamínů, enzymů a látek ničící bakterie. Vystřídá hořčici na vašem jídelníčku?

Filtrace pro kašlavce


Život v civilizaci s sebou přináší krom zřejmých výdobytků i jistá negativa. Mezi ně patří nejrůznější civilizační choroby. Jednou z nich bývají alergie a s tím spojené dýchací obtíže a astma. Pokud máte vy nebo vaše děti potíže s astmatem, sáhněte po křenu, který výrazně pomáhá při jeho zvládání. Čistí totiž organismus od hlenů, zprůchodňuje tím plíce a dutiny. Aby toho nebylo málo, tak bojuje na dvou frontách. Jeho štiplavé látky, které jsou vám jistě důvěrně známé, působí na čichové receptory. Ty předají informaci mozku a ten nařídí tělu produkci vlastních tekutějších hlenů, které ty tuhé a bránící odplaví.

Křen najde své uplatnění i při zevním použití v podobě známých křenových placek. Nastrouhaný křen se roznese na čistý kapesníček, zakryje gázou a po té přiloží na hruď, čímž se zmírňují dýchací problémy, kašle apod. Křenové placky se ale hojně používají i na další bolístky lidského těla. Svou popularitu mají především díky tišení revmatických zánětů. Jen je třeba dávat pozor na citlivost pokožky, která někdy může na velké množství křenu a dlouhou dobu jeho aplikace nepříjemně reagovat.

Vitamíny pro zdravý život


Jako každá správná zelenina, obsahuje i křen značné množství vitamínů a dalších užitečných látek. Na prvním místě je třeba zmínit vitamín C. Toho obsahuje křen opravdu požehnaně. Dokonce se má za to, že v této vlastnosti poráží i citrusy. Není jistě nutné zde popisovat blahodárný vliv tohoto vitamínu, jak preventivní, tak i následně léčící. Dále obsahuje látky s antiseptickými účinky, látky podporující trávení a také samotný metabolismus organismu.

V nemalém množství se v křenu vyskytuje i draslík. Ten má pozitivní účinky na činnost srdce. Lze jej proto doporučit jako součást nepřímé prevence vůči srdečním onemocněním. Draslík rovněž působí na zcela odlišný tělesný pochod – na trávení. Konkrétně je draslík vhodný při léčení průjmu. Na druhé straně pak stojí podpora chuti, kterou křen povzbuzuje. Ne nadarmo se přidává jako pochutina k tučnému masu a své místo má i v nejrůznějších předkrmech. Popularita křenové šunkové rolky mluví sama za sebe.

Všeho moc škodí

Jak vás asi při strouhání této zeleniny napadlo, křen není žádný beránek. Při velkém množství, pravidelném nadužívání či špatné snášenlivosti konkrétního jedince může způsobovat nejeden problém lidskému organismu. Křen v uvedených případech může mít negativní vliv na játra a především pak na ledviny a močový měchýř. Stává se dokonce, že problémy vyústí až v zánět močových cest.

Při konzumaci křene je rovněž důležitá jeho úprava a způsob skladování. Jedná se o zeleninu, která velice ztrácí i pouhým usušením. Pokud chcete z křenu získávat všechny výše jmenované látky, pak je nutné jej používat pouze čerstvě nastrouhaný. Zapomeňte raději na prodávaný křen ve skleničkách, usušený v pytlíku apod. Jako dochucovadlo je jistě dostačující, ale připravíte se tím o všechno, co dělá křen tak prospěšnou rostlinkou. Za dobré zdraví se vyplatí uronit nějakou tu slzu při jeho strouhání.

Autor: Josef Kraus
16. března 2009

Autor: Josef Kraus

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video