Kryoterapie , aneb mráz který nepálí | e15.cz

Kryoterapie , aneb mráz který nepálí

Vendula Kochanová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vyhřívání těla v klasické sauně absolvovala, alespoň jednou, většina z nás. Prohříváme zde bolavé svaly a klouby či relaxujeme. Co byste ale řekli na kryosaunu - místo horka a pocení tu na vás čeká mráz, rukavice a „tlusté“ ponožky.

O co se jedná a jak kryoterapie funguje


Kryoterapie, neboli léčba chladem, je moderní rehabilitačně – léčebný postup, který má uplatnění při celé řadě indikací. Metodu tzv. „celotělové chladové terapie“ poprvé vyzkoušel japonský profesor Toshima Yamauchi v sedmdesátých letech 20. století. Metoda se poté postupně rozšířila do západní části Německa, Polska či Rakouska. Nyní je oblíbenou procedurou na celém světě a Česká republika rozhodně není výjimkou.

Celková kryoterapie spočívá v působení extrémně nízkých teplot pohybujících se v rozmezí -110 °C až -160 °C na lidský organismus zhruba po dobu dvou až tří minut. Cílem dané léčby je vyvolat fyziologickou reakci těla na extrémní chlad. Působení hlubokého mrazu pacientovi v žádném případě neublíží a to díky tomu, že se uvnitř polária nachází pouze upravený suchý vzduch, zbavený vlhkosti. Díky tomu nedochází ke snížení teploty uvnitř organismu, i když teplota pokožky povrchu těla poklesne na zhruba dva až deset stupňů celsia.

Autor: Ženy - E15


Na rozdíl od klasické sauny, kdy po proceduře spíše odpočíváme, je po kryoterapii ideální cvičení či jakákoli fyzická zátěž. Doporučují se aerobní aktivity (rotoped, běhací pás či stepper) po dobu 10 – 20 minut. Po ukončení cvičení je nezbytné protažení celého těla.

Jaké jsou účinky


Výrazně nízké teploty v kryosauně působí na chladové receptory na pokožce, které poté předávají signál do mozku. Na základě „zpráv“ z povrchu těla, dá mozek podnět k procesům chránícím život celého organismu. Ve velmi krátké době se tak rozšíří cévy krevního a lymfatického systému a dojde ke zrychlení metabolismu.

Díky mrazu se výrazně zvýší produkce enzymů a hormonů, které zvyšují fyzickou a psychickou odolnost (mj. endorfiny, dopamin, serotonin - hormony pohody, štěstí). Kryosauna podporuje protizánětlivé a hojivé procesy v těle. Zároveň se uvolňují energetické rezervy z tukových tkání, zintenzivní se činnost tělesných orgánů a tím se znásobí odvádění zplodin z organismu.

Autor: Ženy - E15


Není divu, že polária využívají v hojné míře například sportovci. Pravidelná návštěva kryosauny vede k mobilizaci silových a energetických zásob a permanentnímu vzestupu výkonnosti o 15% až 20%. Zvýšená koncentrace kyslíku v krvi, která je zapříčiněna stimulací dýchání extrémně nízkou teplotou, působí nesmírně blahodárně na prokrvení věnčitých cév a zlepšuje tím výkonnost srdečního svalu.

Zejména ženy bude jistě zajímat využití mrazové terapie pro estetické účely. Intenzivní zchlazení pokožky pozitivně působí na stárnoucí pleť a pokožku, ale také na pleť trpící lupénkou, ekzémy či akné. Bez zajímavosti rovněž není pozitivní vliv kryoterapie při snižování nadváhy a odstraňování celulitidy.

Cena jednoho vstupu do kryokomory se pohybuje v průměru kolem 300 – 350 Kč. Pokud chceme opravdu zlepšit náš zdravotní, psychický či estetický stav je dobré navštěvovat kryosaunu pravidelně. Není na škodu zajít se zchladit i několikrát týdně. Pobyt v poláriu je vhodný pro většinu zdravých jedinců ve věku od 3 do 75 let. Výjimku tvoří pouze klaustorfobici, lidé s alergií na chlad, či pacienti léčící se na onemocnění srdce či oběhové soustavy, nebo trpící extrémně vysokou hypertenzí. Mrazivá terapie se nedoporučuje rovněž těhotným ženám od třetího měsíce těhotenství.

Autor: Vendula Kochanová
10. listopadu 2010

Autor: Vendula Kochanová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video