Kupujeme podprsenku. 4 rady, jak vybrat tu správnou právě pro vás | e15.cz

Kupujeme podprsenku. 4 rady, jak vybrat tu správnou právě pro vás

Barbora Neubergerová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Podprsenky jsou nedílnou součástí prádelníku všech žen. Některé z nás je vnímají jako běžnou část oblečení, další jako prostředek určený ke svádění či podtržení své osobnosti. Málokterá žena si ale uvědomí, že podprsenka je i tím, co může ovlivnit její zdraví.

Výrobci nabízejí podprsenky mnoha materiálů, barev a vzorů, ale i různých střihů, tvarů a kvalit. Spojením všech jmenovaných faktorů pak vznikne výrobek, který může skvěle vyhovovat po všech stránkách, ale také způsobit řadu zdravotních komplikací.

Co všechno skrývá

Podprsenka halí malou, ale velmi citlivou část ženského těla. Pokožka hrudníku, ňader a prsních dvorců je jednou z nejcitlivějších. „Kvalita podprsenky je velmi ovlivněna výběrem materiálu. Ten by měl být příjemný a nedráždivý,“ popisuje odbornice na spodní prádlo Žaneta Ilutanová.

Pokud je podprsenka vyrobena z umělé krajky, která je ostrá a nepoddajná, je velmi pravděpodobné, že bude ženu dřít, dráždit jemnou pokožku a způsobovat jí nepohodlí. „Z tohoto důvodu jsou vhodné jemné, poddajné materiály. Důležitý je nejen druh materiálu, ale i druh barvy, jíž byl použitý materiál barven. Zejména levné, na tržištích prodávané podprsenky jsou obarveny barvami, které nejsou stálé,“ dodává odbornice. Tento fakt může mít dva dopady.

„Pokud barva není stálá, tak pouští.Jestliže se žena zpotí či zmokne a voda zasáhne až její spodní prádlo, barva se začne uvolňovat a pouští na další oblečení. Hlavně však pigmenty dráždí pokožku a u citlivých žen toto dráždění může vést až ke vzniku alergických reakcí, které si vyžádají lékařské ošetření.Nejhorší kombinací je podprsenka vyrobená z hrubého matriálu, který je obarven nestálou barvou,“ dodává Žaneta Ilutanová.

Kovové háčky a očka zapínání, jezdci na ramínkách podprsenky, zdobení či kostice. I tyto drobné části podprsenek mohou být příčinou zdravotních komplikací. „V populaci stále narůstá počet žen, které mají alergickou reakci poté, co se jejich pokožka dostane do kontaktu s kovem. A právě tyto části mohou být tím, co tento problém odstartuje,“ říká specialistka. Výrobci kvalitních podprsenek tento fakt vědí, proto se snaží minimalizovat příležitosti, které by vedly ke kontaktu kůže s kovem. Možností je více.

Kvalitní podprsenky, které jsou vybaveny zpevňujícími kosticemi pod košíčky, mají kostice zašity v tunýlku a jejich kovová výztuha je překryta a zatavena do ochranné vrstvy z plastické hmoty, konce těchto výztuh jsou navíc speciálně ošetřeny tak, aby nemohly zašitý tunýlek protrhnout a ženu poranit. Co se týká kovových částí zapínání a jezdců na ramínkách, je možné buď tyto části nahradit umělohmotnými prvky, případně (zejména u zapínání) střihem zajistit, že se kov nebude dotýkat přímo pokožky, ale bude podložen látkou.

Aby dobře seděla

Pro zdraví a pohodlí ženy má zásadní význam i střih podprsenky. Ty, které jsou určené pro ženy s velkým poprsím, by zásadně měly mít silná ramínka. „Váha velkých ňader je tím, co klade vysoké nároky na ramínka podprsenky. Pokud jsou tenká, zařezávají se do kůže ramen, kde způsobují podráždění až vznik krevních podlitin. Tenká ramínka kromě toho neumožní rovnoměrné rozložení váhy ňader na ramenou. Na to většinou ženy nepomýšlí, když pátrají po příčinách bolestí v oblasti šíje a krční páteře, které mohou vést až k bolesti hlavy chronického charakteru. Prevencí těchto problémů u žen s výrazným poprsím jsou podprsenky se širokými ramínky,“ dodává paní Ilutanová. Důležité je i to, aby podprsenka dobře seděla. To znamená, aby nikde netlačila, neškrtila, ale ani neodstávala. I tento faktor je důležitý pro komfort a pohodlí během dne.

Zvýší sebevědomí

Většina žen ví i o psychickém dopadu a posílení sebevědomí, které souvisí s kvalitním spodním prádlem. „Hezkou podprsenku by žena neměla mít pouze v intimních okamžicích, kdy se chce líbit muži. Pokud si žena zvykne nosit kvalitní podprsenku, cítí se dobře a zvyšuje tím své sebevědomí, které se odráží nejen v jejím partnerském životě, ale zcela jistě zvyšuje i její chuť do práce a do dalších aktivit,“ uzavírá specialistka.

Jde se na nákup

K fyzickému i psychickému pohodlí všedního dne ženy určitě přispívá i správně vybraný střih a velikost podprsenky. Pokud po stranách hrudníku tlačí kostice, zařezávají se ramínka či neustále kontrolujeme, zda podprsenka správně drží prsa, je to špatně.

1. Správná velikost obvodu

Na správně změřeném obvodu podprsenky závisí mnohé, například zda se zadní díl podprsenky nebude během dne posouvat nahoru směrem k lopatkám, zda prsa nebudou vypadávat pod košíčky nebo zda se nám podprsenka nebude celý den zarývat do kůže.

Velikost obvodu můžete změřit běžným krejčovským metrem v místě těsně pod prsy. Metr by při měření neměl být příliš utažený ani volný, nejvhodnější je měřit na holém těle.

2. Správná velikost košíčků

Pokud jsou košíčky malé, prsa z nich „přetékají“, případně při každém větším pohybu vypadávají.

Velké košíčky naopak odstávají a pod oblečením vytvářejí „kapsy“. Ideálně vybraný košíček pojme prso v celé jeho velikosti a prsem je plně vyplněný. Velikost košíčku se měří přes hrudník v místě prsních dvorců. Ale pozor! Pokud si prsa měříte ve vyztužené podprsence, dochází ke zkreslení velikosti.

3. Správně nastavená ramínka

Ramínka podprsenky se nesmějí zařezávat a musí prsa dobře nést. Čím větší prsa, tím větší pozornost je nutné ramínkům věnovat. Příliš utažená ramínka se zařezávají do šíjových svalů a mohou být příčinou vzniku bolesti hlavy. Pokud máte pocit, že kvůli správné fixaci musíte mít ramínka příliš utažená, může být řešením problému podprsenka se širšími ramínky.

Problém může být i s ramínky, která nedrží a neustále sklouzávají. V tomto případě může být způsoben dvěma důvody. Buď máte ramínka málo utažená, nebo máte střih, kde jsou ramínka příliš daleko od sebe. V prvním případě pomůže utažení, ve druhém jiný střih podprsenky. Řešením může být i fixační sponka ramínek.

4. Správě vybrané kostice

Úlohou kostic je prsa v košíčcích nést a dávat jim správný tvar. Malé kostice způsobují otlaky pod prsy i v místě podpaží. Pokud kostice volně nepřiléhají k obvodu hrudníku, odstávají či naopak tlačí, máte tři možnosti řešení problému. Vyzkoušejte podprsenku s většími košíčky, pevnější obvodem nebo sáhněte po jiném střihu.

Autor: Barbora Neubergerová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery