Lávová zem: Osvoboďte vlasy a pleť od chemie! | e15.cz

Lávová zem: Osvoboďte vlasy a pleť od chemie!

Vendula Kochanová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nedávno se kamarádka jen tak mimoděk zmínila, že si myje vlasy, obličej i tělo bahnem. Po mém počátečním údivu mi bylo dovysvětleno, že se jedná o lávovou zem, kosmetický zázrak z nitra přírody.

Lávová, nebo také minerální mycí zem pochází z dalekého Maroka. Ghassoul (jak lávovou zem označují Maročané, říká se jí také LavaErde) je přírodní směs jílu usazená v moři. Již po staletí je lávová zem známa pro své nevšední mycí schopnosti. Již ve 13. století ji používali staří Římané k hojení kožních problémů a při péči o pleť. V severní Africe se její používání dědí z generace na generaci a její domácí příprava se stala rituálem.

Lávová zem je vlastně přírodní alternativou k šampónu, mýdlu či sprchovému gelu. Na rozdíl od těchto chemických prostředků neobsahuje tenzidy, barviva, aromata, či jiné chemické látky. Je tedy nejen šetrná k vlasům a pokožce, ale také k životnímu prostředí, neobsahuje totiž nic, co by znečišťovalo odpadní vody. „Ghassoul“ obsahuje velké množství minerálů, jako hořčík, železo, sodík, zinek, fosfor a draslík, které mají velmi prospěšné účinky na kůži.

Autor: Ženy - E15


Mycí schopnosti lávové země jsou založeny na zcela jiném principu, než je tomu u klasických chemických mycích prostředků. U produktů obsahujících tenzidy - šampon a mýdlo, se čistící účinek zakládá na snížení povrchového napětí vody, kdy se nečistota a mastnota odloučí a opláchne. Tímto postupem se však z pokožky odloučí i ochranný film, což pak může mít za následek přesušení pokožky, či naopak nadměrné maštění. Čistící účinky lávové země se oproti tomu zakládají na fyzikálním mechanismu.

„Lávovka“ - jak lávovou zem běžně označují její uživatelky- se skládá z iontů křemíku a magnesia, stejně jako z oxidů železa a vápníku. Jemné částečky lávové země dokážou nečistotu a mastnotu doslova“nasát“, jako savý papír. Díky této unikátní vlastnosti se pokožka a vlasy nikdy zcela neodmastí a tím zůstane zachována prospěšná kyselá vrstvička na pokožce. O výhodách lávové země se na vlastní kůži přesvědčila mladá právnička Markéta: „Na mytí vlasů je láva vážně výborná, vlasy jsou po ní mnohem bohatší a méně se mastí. Používám ji i na mytí obličeje, mám pocit, že působí jako jemňoučký peeling.

Autor: Ženy - E15


Lávové zemi se rovněž přisuzují, astringentní, uklidňující, absorpční a vyrovnávací schopnosti. Je vhodná také pro pleť s akné protože čistí a stahuje póry. Je hypoalergení a vhodná pro jakékoli typy pleti. Lávová zem má neutrální pH, proto zanechává pokožku hladkou na omak a vyrovnanou. Doporučuje se používat, jak u pokožky suché, oslabené, citlivé a problematické, ale také pro šetrné mytí kojenců a dětí.

Pokud si chcete dopřát mycí efekt bez chemických látek a učinit si z mytí vlasů a pokožky vlastní domácí rituál, pak je pro vás lávová země jako stvořená. Navíc, příprava mycí pasty není nikterak složitá. Stačí lávovou zem ve formě prášku smíchat s teplou vodou, doporučuje se navíc přidat pár kapek jojobového, nebo dýňového oleje.

Markéta, se kterou jsem si o lávové zemi povídala, nám prozrazuje své zkušenosti s její aplikací: „Co se týče použití, je jednoduché – „lávovku“ (když si myju jen vlasy, tak cca jednu vrchovatou lžíci) vymíchám s teplou vodou na kaši (musí se metodou pokus - omyl odhadnout, kolik vody, aby bahno nebylo příliš tekuté). Pak přidám pár kapek oleje. Lávová zem není nijak cítit a smýt ji z vany také není žádná věda. Při mytí „lávovka“ nepění, takže při několika prvních umytích jsem měla nepříjemný pocit, že jsem se vlastně vůbec neumyla a měla tendenci, pak ještě použít šampon a sprchový gel. To mě ale hned přešlo a teď si mytí s ní naprosto užívám.“

I přes počáteční nedůvěru a zvláštní pocit při představě, že své vlasy svěřuji podivné bahnité hmotě, mě mycí lávová zem, respektive to, co všechno jsem se o ní dozvěděla, doslova nadchlo. A za sebe říkám, že ji rozhodně vyzkouším. A co vy?

Autor: Vendula Kochanová
10. března 2010

Autor: Vendula Kochanová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video