Lípa a tymián na vlasy | e15.cz

Lípa a tymián na vlasy

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Příroda nabízí mnoho prostředků, které lze používat na ošetřování pleti a vlasů, tak jako třeba lípu a tymián.

Lípa srdčitá
Ke kosmetickým účelům se používá také lipový květ. Sbírá se celé květenství i s listenem a to na počátku kvetení, aby to bylo ještě v době, kdy se netvoří plody. Lípa se pak suší se stínu v malé vrstvě na sobě, protože se snadno zapaří a tím ztrácí na kvalitě. Lipový květ obsahuje třísloviny, glykosidy, silice, flavonidy, organické kyseliny, saponiny a fytosteroly. Nejčastěji se užívá při rozpouštění hlenu, na nachlazení, na pocení, tiší křeče, podporuje vylučování žluči a moči. Skvělé jsou ale jeho účinky v kosmetice. Odvar se používá jako pleťová voda k osvěžení pleti, gáza namočená do něj a přiložená na obličej pak pomáhá při nečisté pleti a pupínkách. Lipová voda odstraňuje lupy, zklidňuje vlasovou pokožku, snižuje padání vlasů a podporuje jejich růst. Spařené listy se přikládají na popáleniny a odřeniny. Odvar se dá v kombinaci s mátou používat jako ústní voda.

Tymián
Tymián pochází ze západní části Středomoří a jako koření se používal už ve Starověku. Je to bohatě rozvětvený polokeř, který dorůstá 20 až 30 cm s drobnými květy bílé až nachové barvy. Má silně aromatickou kořenitou vůni a štiplavou chuť. Sbírá se celá nať těsně před rozkvětem od června do září. Tymián můžeme pěstovat i doma v truhlíku za oknem. Je to výborná bylinka, která ochutí mnohé pokrmy, ale využít ji můžeme také v péči o vlasy a pokožku. Obsahuje silice, třísloviny, flavony, organické kyseliny, hořčiny, bojuje proti střevním parazitům, podporuje trávení, mírní průjmy, používá se při léčbě nachlazení, bronchitidě, odstraňuje pachy, má protibakteriální účinky, takže se často přidává do ústních vod a zubních past. Tymián by se však neměl příliš používat v těhotenství.

Odvar z tymiánu se používá k masážím hlavy a k oplachování vlasů. Vlasy se budou méně mastit a také padat. Odvar přidaný do koupele zlepšuje stav pokožky a podporuje tvorbu buněk.

Příprava odvaru: 3 lžičky sušeného tymiánu přelijeme 300 ml vroucí vody, necháme asi 10 minut luhovat a poté scedíme.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video