Lopuch na vlasy a pleť | e15.cz

Lopuch na vlasy a pleť

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Mnoho žen trápí padání vlasů, lupy, akné a další kožní problémy. S tím nám může pomoci lopuch plsnatý.

Arctium tomentosum  neboli lopuch plstnatý  je dvouletá bylina se silnou chlupatou lodyhou, srdčitými listy a purpurovými květy. U nás roste hojně, především na mezích, v houštinách a pustých místech. Najdeme ho ale i jinde v Evropě a také severní Asii.

Lopuch obsahuje inulin, silice, tříslovinu, minerální látky, lappin, hořčiny, pryskyřice, olej, vitamin C, sliz a fytoncidy. Většinou se používá kořen, ačkoli listy mají podobný, mírnější účinek. Lopuch je čistící bylina při artritidě a různých kožních chorobách. Je to také povzbuzující prostředek pro zažívání, mírné projímá. Používá se k očištění organismu od škodlivin, celkově posiluje organismus, povzbuzuje látkovou výměnu.

Má také močopudné účinky, kladně působí na játra, žlučník, dnu, revmatismus, močové kaménky, při zánětech trávícího ústrojí. Osvědčil se u chronických ekzémů, při nehojících se ranách, pohmožděninách a akné. Na kožní problémy se mohou použít čerstvě pomačkané listy, nebo čerstvá šťáva z kořene, která se užívá se vnitřně nebo zevně a která se po zaschnutí smyje čajem z kořene.

Padání vlasů a lupy
Na tento problém můžeme vyzkoušet tinkturu na vlasy z lopuchu. Připravíme ji tak, že čerstvý kořen rozmixujeme, vložíme do láhve, zalijeme 40 % režnou a uzavřeme. Nádobku pak necháme stát na teplém místě po dobu 14 dnů. Tinkturou si poté masírujeme pokožku hlavy. Vyzkoušet můžeme také silný odvar z kořene, který vtíráme několikrát týdně do pokožky hlavy, posílíme tak růst vlasů.

Na další potíže, jako je například nečistá pleť, hemoroidy a ekzémy použijte také lopuch, tentokrát ve formě odvaru z listů. Lžíci nasekaných listů spařte hrnkem vody, nechte dvacet minut luhovat, poté sceďte a po dobu 14 dnů pijte hrnek ráno a večer.

Kromě lopuchu plstnaté známe i další druhy lopuchu, například lopuch větší nebo lopuch menšího, které také můžeme použít, protože jejich účinky jsou stejné.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video