Máte potíže s orientací? Pořiďte si botky s GPS! | e15.cz

Máte potíže s orientací? Pořiďte si botky s GPS!

ZDROJ: Ženy - E15

Irena Forejtová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Bloudění v neznámém prostředí a hledání vytouženého cíle je konec. Světlo světa spatřily speciální boty se zabudovaným GPS, které vždy řídí kroky tím správným směrem.

Speciální boty se jsou určeny pro lidi, kteří mají problém orientovat se v nepřehledných a neznámých prostorách a čtení mapy je pro ně jako luštění egyptských hieroglyfů

Proč bloudíme?

Potíže s prostorovým vnímáním mají především ženy a starší lidé, ale výjimkou nejsou samozřejmě ani muži. S problémy nemá nic společného stupeň inteligence ani snaha dorazit k vytčenému cíli, i když jsme cestu již několikrát absolvovali. Prostě to tak je.

Na vině je odlišné „složení“ mozku žen a mužů. Na rozdíl od žen mají muži lépe vyvinutá centra v pravém frontálním laloku předního mozku pro prostorovou orientaci a prostorové vnímání, proto jim nedělá potíže se v neznámém prostředí rychle orientovat, bez problémů odhadnout vzdálenost a intuitivně se dostat přesně tam, kam potřebují.

Pohádkové boty

Britský designér Dominic Wilcox z Londýna je všestranný umělec, jenž navrhl speciální GPS boty , které dovedou uživatele domů, ať se nachází kdekoli na světě „Chytré“ boty pojal jako dobrý nápad pomoci lidem s prostorovou orientací. Inspiraci čerpal podle knihy Čaroděj ze země Oz , kde se hlavní postava Dorothy Gale chce vrátit z pohádkové země zpět domů.

Boty jsou vybaveny přijímačem GPS a anténou . Uživatel si pomocí speciálního softwaru a kabelu USB nahraje do bot souřadnice preferované lokality , přičemž funkce GPS se následně aktivuje v podpatku. Obě boty jsou vybaveny červenými LED diodami, které slouží k navigaci v prostoru. Každá má jinou úlohu, pravá bota dokáže přesně změřit vzdálenost , levá určuje správný směr .

Všechny cesty vedou domů

Ano, naše cesta vždy směřuje k domovu, ať jsme kdekoli na světě, neboť „doma je nejlépe“. V praxi boty, kterým se přezdívá“No Place Like Home“, fungují velmi snadno. Signál GPS v podpatku se aktivuje cvaknutím pat o sebe a můžeme vykročit. Stačí sledovat blikající LED diody, které ukazují kudy se vydat k vytčenému cíli.

Boty s GPS byly vytvořeny jako součást projektu, který oslavuje historii bot a jejich výroby, ale jejich praktický význam je několikanásobně užitečný pro osoby postižené ztrátou orientace jako jsou například pacienti s Alzheimerovou chorobou. Systém umožňuje postiženým využívat obuv jako orientační pomůcku a dokonce může podle signálu nositele sledovat pečovatel či rodinní příslušníci.

Boty pouze pro vybrané

Funkční prototyp bot s GPS byly vystaveny v září loňského roku v londýnské KK Outlet Gallery. Vystavený kousek byl prezentován jako dílo známého designéra, ale hlavním cílem bylo získat partnera pro sériovou výrobu. To se samozřejmě dosud nepodařilo, neboť licence bude zřejmě velmi drahá.

Prozatím se boty s GPS vyrábí na zakázku a ani tady není pro nemajetné mnoho šancí je získat. Jeden pár se prodává zhruba za jedenáctset liber a to není určitě dostupná cena pro stamilióny lidí, kteří potřebují vyřešit problém se špatnou orientací a zapomnětlivostí. Nebyl by to dobrý tip pro výrobce zdravotních pomůcek, kteří by podobný nápad realizovali po svém a levněji?

Autor: Irena Forejtová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video