Mateří kašička v kosmetice | E15.cz

Mateří kašička v kosmetice

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Mateří kašička je látka velice vzácná. Život včely není rozhodně dlouhý, ale období, kdy může produkovat tuto látku, nezbytnou pro život královny a tedy i úlu, trvá jen čtyři dny.

Mladá včela totiž projde v úlu všemi funkcemi. V prvních dnech je zaměstnána čištěním starých buněk, potom zahřívá plod a krmí starší larvy směsí pylu a medu. Od šestého do desátého dne svého života se stává kojnou. V této době se mladým dělnicím silně zvětšují hltanové žlázy a jejich sekret je podstatou záhadného včelího elixíru života, o jehož složení se dosud přou nejlepší biochemici světa.

Biologicky plnohodnotná mateří kašička se získává odsáváním z otevřených mateřích buněk ve stáří 60 až 65 hodin. Má smetanovou konzistenci a žlutavou barvu. Obsahuje 65 procent vody,12 procent bílkovin, 12 procent cukrů a šest procent tuků, dále vitaminy, kyseliny apod. Z jednotlivých úlů  se získává jen v nepatrných množstvích, proto je její cena vysoká.

Pro další použití se suší při minus 50 stupních Celsia ve vakuu, což zajišťuje maximální uchování jejích vlastností. K léčebným účelům se mateří kašičky používá ve směsi s medem v poměru 1 :50 až  1:250 a pomáhá při astmatickém zánětu průdušek. Stala se také součástí u nás vyráběných léků, které mají příznivý vliv na léčbu bércových vředů, zánětů dutiny ústní, akné nebo lupénky. Mateří kašička působí i u staršího organismu proti únavě a předčasné vyčerpanosti, zvláště duševní. Je dobrým lékem pří nechutenství, různých poruchách výživy, při potížích stáří a osvědčuje se při rekonvalescenci, zvláště po infekčních onemocněních.

Mateří kašička podporuje činnost krvetvorných orgánů. Na nervovou soustavu nepůsobí jako dráždidlo, ani nezpůsobuje její útlum, jak to známe u mnoha léků, ale vyživuje ji. Výsledkem toho je, že u starých, unavených a duševně vyčerpaných lidí zvyšuje pocit vitality, činorodosti, udržuje vyrovnanou dobrou náladu i při značném pracovním zatížení. Hormonální látky v ní obsažené zlepšují také činnost pohlavních žláz. U mužů působí na zvýšení potence, u žen jsou překvapující výsledky zaznamenány během přechodu nebo těsně po něm. Mateří kašičky se používá i při léčení neplodnosti a při nedostatečné činnosti štítné žlázy, její podávání povzbuzuje a zvyšuje látkovou výměnu. Velmi dobrých výsledků bylo docíleno i u astmatiků a při onemocnění žaludečními vředy.

Nejúčinnější je přece jen jako geriatrikum a kosmetikum. Má vynikající účinky na předčasné stárnutí pokožky, její regeneraci a celkový vzhled. Na trhu je k dostání také med obohacený mateří kašičkou nebo pylem.


Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.