Mateří kašička v kosmetice | e15.cz

Mateří kašička v kosmetice

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Mateří kašička je látka velice vzácná. Život včely není rozhodně dlouhý, ale období, kdy může produkovat tuto látku, nezbytnou pro život královny a tedy i úlu, trvá jen čtyři dny.

Mladá včela totiž projde v úlu všemi funkcemi. V prvních dnech je zaměstnána čištěním starých buněk, potom zahřívá plod a krmí starší larvy směsí pylu a medu. Od šestého do desátého dne svého života se stává kojnou. V této době se mladým dělnicím silně zvětšují hltanové žlázy a jejich sekret je podstatou záhadného včelího elixíru života, o jehož složení se dosud přou nejlepší biochemici světa.

Biologicky plnohodnotná mateří kašička se získává odsáváním z otevřených mateřích buněk ve stáří 60 až 65 hodin. Má smetanovou konzistenci a žlutavou barvu. Obsahuje 65 procent vody,12 procent bílkovin, 12 procent cukrů a šest procent tuků, dále vitaminy, kyseliny apod. Z jednotlivých úlů  se získává jen v nepatrných množstvích, proto je její cena vysoká.

Pro další použití se suší při minus 50 stupních Celsia ve vakuu, což zajišťuje maximální uchování jejích vlastností. K léčebným účelům se mateří kašičky používá ve směsi s medem v poměru 1 :50 až  1:250 a pomáhá při astmatickém zánětu průdušek. Stala se také součástí u nás vyráběných léků, které mají příznivý vliv na léčbu bércových vředů, zánětů dutiny ústní, akné nebo lupénky. Mateří kašička působí i u staršího organismu proti únavě a předčasné vyčerpanosti, zvláště duševní. Je dobrým lékem pří nechutenství, různých poruchách výživy, při potížích stáří a osvědčuje se při rekonvalescenci, zvláště po infekčních onemocněních.

Mateří kašička podporuje činnost krvetvorných orgánů. Na nervovou soustavu nepůsobí jako dráždidlo, ani nezpůsobuje její útlum, jak to známe u mnoha léků, ale vyživuje ji. Výsledkem toho je, že u starých, unavených a duševně vyčerpaných lidí zvyšuje pocit vitality, činorodosti, udržuje vyrovnanou dobrou náladu i při značném pracovním zatížení. Hormonální látky v ní obsažené zlepšují také činnost pohlavních žláz. U mužů působí na zvýšení potence, u žen jsou překvapující výsledky zaznamenány během přechodu nebo těsně po něm. Mateří kašičky se používá i při léčení neplodnosti a při nedostatečné činnosti štítné žlázy, její podávání povzbuzuje a zvyšuje látkovou výměnu. Velmi dobrých výsledků bylo docíleno i u astmatiků a při onemocnění žaludečními vředy.

Nejúčinnější je přece jen jako geriatrikum a kosmetikum. Má vynikající účinky na předčasné stárnutí pokožky, její regeneraci a celkový vzhled. Na trhu je k dostání také med obohacený mateří kašičkou nebo pylem.


Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video