Milujeme džíny!
Všechno to začalo, když jistá Rebecca Strauss opustila rodné Německo a odjela za vidinou lepšího života do Ameriky. Její syn Loeb (později Levi) se v době zlaté horečky rozhodl, že vydělá jmění. Nikoli však rýžováním zlata, ale prodejem nutného vybavení zlatokopům. Silné plátno barvené indigem – původně pro stany – se ukázalo jako ideální materiál pro pracovní kalhoty.
Levi´s kalhoty se výborně prodávaly, protože i v drsných podmínkách hodně vydržely. Měly jedinou vadu – rychle se u nich trhaly kapsy. Tento problém vyřešil krejčí Jakob Davis, který použil kovové cvočky a přidal kapsový stehový design. Oba muži si nechali nápad patentovat společně, patent byl uznán 20. 5. 1873. a toto datum se považuje za zrození džínů.
Později začali toto oblečení používat i farmáři, pracovníci na železnici a honáci dobytka. Do Evropy se džíny dostaly až během druhé světové války s americkými vojáky. V 60. letech se džíny v USA i v Evropě proměnily v symbol mladé revoltující generace. „Beat generation“ odmítala oficiální módu a nosila právě džíny, trička a bundy – tedy oděv spojovaný s manuálně pracujícími.
Vůbec první Levi´s Jeans dostaly číslo 501. Ačkoli jsou dnes jen jedním z tisíců modelů, pořád jsou považovány za klasiku. V džínách už dnes nikdo nevidí revoltu, vždyť je nosí kdekdo – od dětí po seniory.
Málo
Tím se paradoxně vrátily ke svému původnímu účelu. Ať si vyberete jakýkoli ze stovek modelů, jsou znakem praktického oděvu i na počátku 21. století, proto je máme v šatníku my i vy.
Další zajímavé články najdete v aktuálním vydání časopisu Moje Psychologie.