Milujte své tělo, milujte sebe! | e15.cz

Milujte své tělo, milujte sebe!

ZDROJ: Ženy - E15

Jana Benešovská

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Mluví se o tom v každém časopise a je to skoro stejně otravné jako ohraná písnička v rádiu. Už vám ale někdo řekl, jak to máte udělat a že o tělo tady jde až na posledním místě?

Kolikrát jste jen za poslední měsíc prohlásili: „Vypadám příšerně. Tlustě.“ A to jen proto, aby vás vaši přátelé, partner nebo rodina přesvědčili, že vypadáte dobře. A když vám to řekli, jak dlouho jste jim věřili? Když zadáte do Googlu formulaci „milovat své tělo“, vyjede vám přes půl milionu odkazů. Tělesná sebeláska začíná být skoro stejně dobrý byznys jako jiná magická formule – změna života. Když jsem o tom, jak milovat své tělo, diskutovala s koučkou Evou Markovou, řekla mi, že z podobných témat už jí naskakuje husí kůže.

„Totiž, musíme si uvědomit, jaké své tělo? Kdo jsem já? Jenom cosi nehmotného, mentálního, co vlastní tělesnou schránku? Tak to přece není. Já je celek. A pokud se někdo musí naučit mít rád tělo, říká tím vlastně, že se nemá rád vůbec,“ říká odbornice. Eva Marková ve své praxi vypozorovala, že ženy i muži, kteří odmítají svůj vzhled, váhu nebo snad barvu těla, mají obvykle „neradi“ něco jiného, v podstatě sami sebe jako celek. „Na tělo, které je vidět nejlépe ze všeho, se to jen shazuje,“ míní odbornice.

V tomto případě jde podle ní o otázku plného sebepřijetí, která nesouvisí s tím, jestli vypadáte jako Jennifer Lopez nebo matka Škopková ze Slunce, seno… Samozřejmě, nenechte se mýlit. Kdo tvrdí, že je jedno, jak vypadáte, je hlupák. Ale náš zevnějšek je jen odrazem našeho smýšlení. Jak mluvíme, kolik vážíme, jak se líčíme a všechno ostatní je odrazem toho, co se děje v naší duši, ne naopak.

UDĚLEJTE SI NA SEBE ČAS

Moje kamarádka nedávno zhubla. Když jsme mluvily o tom, jak se jí to po letech neúspěšných diet podařilo, došly jsme k tomu, že prvním a možná vůbec nejdůležitějším krokem, který na cestě k sebelásce a všemu z ní vyplývajícímu, tedy i pro vás dokonalým křivkám, musíte udělat, je: začít myslet sama na sebe.

Andrea si musela na sebe a své tělo zkrátka udělat čas. Neodbývat se. Jíst pravidelně a jíst ty správné věci. Cvičit. Já vím, že ve všech návodech na sebelásku se píše, že když si ráno stoupnete před zrcadlo a několikrát zopakujete „mám se ráda“, dovede vás to k cíli. Ale ruku na srdce: tohle asi nepomůže, když máte sto patnáct kilo a neohnete se, abyste si zavázala tkaničky u bot.

Sebeláska je spíš než o magických formulích o energii, kterou musíte investovat sami do sebe. A přiznejme si rovnou, na to hlavně ženy nejsou nastavené. Jsme zvyklé starat se o děti, partnery, rodiče, psy, kočky, domácnost a vybičováváme se k neuvěřitelným výkonům, abychom ostatním dokázaly, že jsme perfektní. Samy sebe však odkládáme na POTOM, protože my to přece nějak vydržíme.

Faktem je, když se rozhlédnete kolem, že sebevědomé, štíhlé a krásné jsou ženy, které si na sebe umí najít čas. Ženy, které pochopily, že čím lépe se budou cítit ony samy, tím lépe se budou mít jejich blízcí. A první krok k sebelásce začíná teď hned, třeba dva měsíce odkládanou manikúrou nebo pedikúrou. Takže: běžte. Ještě dnes!

ČERNOBÍLÉ MYŠLENÍ

Abyste měli energii a byli ochotni ji do sebe investovat, je také třeba zjistit příčinu, proč jste to dosud nedělali, tedy proč se nemáte rádi. Jako malé dítko jste se jistě rádi měli, ale někdy musel přijít moment, kdy jste mínění o sobě změnili. Proto jedním z účinných nástrojů, jak zlepšit vztah sám k sobě, je například mentální trénink, při kterém se zbavujete negativních programů z minulosti.

Konkrétní příklad: nějaký člověk si myslí, že je hloupý. Dostane tedy za úkol, aby si vzpomněl, kdy se ve svém životě choval chytře, nebo dokonce moudře. První reakcí na toto zadání, děláte-li ho doma sami, bývá mávnutí ruky a fakt, že se na úkol vykašlete. Když sedíte v praxi u kouče nebo psychologa, kde „musíte“, dostaví se obvykle šok. Lidé se vykrucují, že si na nic takového rozhodně nemohou vzpomenout a jestli, tak to nestálo za řeč. Časem si ale uvědomí, že ta nejhloupější věc, kterou dělají, je hra na vlastní hloupost. A pak jsou ochotni názor na sebe změnit.

Bohužel častěji se stává, že většina lidí umí uznat své chyby, než by připustili, že mají také nějaké kvality. Moderní společnost nám na ně umí poskytnout rychlé – a velmi opojné – léky: nový účes, nový šatník, liposukce nebo prsní implantáty z kliniky estetické medicíny. „Skutečný důvod nelásky k sobě ale opravdu nemůže vyřešit skalpel nebo laser. Jediná možnost je objevit ho a zapracovat na něm,“ upozorňuje koučka Eva Marková, která si ve své praxi v poslední době všimla i dalšího fenoménu. Řada žen se podle ní vzdává péče o sebe sama, když nejsou přesně tam, kde by si přály být – prostě když si připadají moc tlusté nebo staré, raději si řeknou, že nemá smysl se snažit, a chátrají. Na duši i na těle.

Podle koučky je to důsledek černobílého myšlení, které nám podsouvá okolí i média, na což ostatně naráží i americká novinářka Jamie Cat Callanová, která nedávno napsala: „21. století k nám v jednom kuse vysílá zprávu, že každodenní péče o sebe – cvičení, zdravá a vyvážená strava, kapka požitků a pak drobné úpravy – je příšerně nudná. Proč tedy nepočkat, až úplně neodkveteme, a potom jít na jednu velkou operaci? Nebo najít nějakou zázračnou dietu? Nebo si najmout guru na fitness?“ A pak hurá do světa, neuvěřitelně proměněná, hubená, krásná, dokonalá, jako v pohádce o Popelce!

POMALU A NA POŘÁD

S mentalitou „buď všechno, nebo nic“ je ten problém, že vede pouze k pocitu nepohody, věčné nespokojenosti a k přesvědčení, že nejste dost dobří, natož dokonalí, což brání tomu, abyste se cítili šťastní. Zkrátka a dobře, začarovaný kruh. Když řekněme například hodně zhubnete, pak zase naberete všechna kila zpátky a musíte se dát nanovo do boje, může to vážně otřást vaším sebevědomím. Proto nepodléhejte schématům rychlých metamorfóz fungujících jenom na obrazovkách televizí. Dopracovat se k sebelásce a pocitu, že sami se sebou budete spokojeni, vyžaduje každodenní rozumné úsilí. Nestane se to přes noc a nestane se to díky zákroku, za který dáte půlroční výplatu.

Například Francouzky se bez ohledu na své tělesné rozměry nikdy nevzdávají krásy a nenechají se tloušťkou svazovat a vyřazovat ze hry, aby se snad kvůli nadváze odhlásily z masáže, nenamazaly tělo po sprchování mlékem nebo si nekoupily šaty, které se jim líbí. Protože přesně o tom sebeláska je. Že i když nemáte ideální míry, umíte se ráno na sebe usmát, baví vás pěkně se oblékat, líčit a baví vás dělat něco pro to, abyste sama se sebou byla ještě spokojenější – a možná pak i štíhlejší? A to i ve chvílích, kdy vás opouští životní partner, ztrácíte práci nebo se ve vašem životě děje něco jiného závažného.

„Říkám těmto obdobím osobnostní chřipka. Týden, dva nic nemůžete, ale také víte, že to jednou skončí. Žena, která o sebe přestane dbát, vlastně proklamuje, že veškerá péče je jen pro ostatní. Teprve když se,vrátí‘ sama k sobě, zjistí, co dosud nevěděla. Že nejdůležitějším člověkem na světě, který by se měl radovat z ní, je ona sama,“ uzavírá odbornice.

5 TIPŮ JAK MILOVAT SEBE I SVÉ TĚLO

  • Mluvte o sobě i o svém těle pozitivně. Všímejte si svých kvalit spíš než svých chyb. Napište si je na papír a denně si je připomínejte.
  • Smějte se. Na sebe do zrcadla i na všechny kolem.
  • Pochybujete o svém těle? Zeptejte se sami sebe: V čem je mé tělo skvělé? Jaký úkol mi pomohlo splnit, čeho mi pomohlo dosáhnout?
  • I když nemáte stoprocentně na výběr, jak vaše tělo vypadá a funguje, nezapomeňte, že máte na výběr, jak na něj budete pohlížet, jak o něm budete mluvit a jak se o něj budete starat.
  • Pečujte o sebe a nečekejte na datum, kdy konečně nebudete mít na práci nic jiného nebo dosáhnete vysněné dokonalosti. Vy a vaše tělo si zasloužíte lásku právě teď.

Článek vyšel v časopise Moje psychologie.

Autor: Jana Benešovská

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery