Módní inspirace: Kabelky z recyklovaných materiálů | e15.cz

Módní inspirace: Kabelky z recyklovaných materiálů

ZDROJ: Ženy - E15

Tereza Ticháčková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Hledáte originální výrobek, který vašim šatům dodá šmrnc? Toužíte na každém večírku odpovídat na všetečné dotazy, odkud že pochází ta zvláštní kabelka, kterou máte v ruce? Poohlédněte se po kabelce z recyklovaných materiálů a oslňte své nejbližší. Za prodejce doplňků z recyklovaných materiálů odpovídal Tomáš Havlík ze společnosti Candy-Kabelky.cz.

Jaká byla vaše první zkušenost s kabelkami a obecně výrobky z recyklovaných materiálů?

S kabelkami jsem se poprvé setkal na jihu Mexika v malém městečku v horách, které je známo těžbou stříbra a výrobou šperků. Najdete zde stovky obchůdků včetně krámků s tradičními výrobky ze dřeva či keramiky. Při procházce městem jsem narazil na pestrobarevný stánek s kabelkami, které prodával místní umělec se svojí družkou. Kabelky mě zaujaly na první pohled, navíc majitelé byli velmi příjemní a veselí lidé. Domů jsem tak odjížděl hned s několika kousky z jejich dílny.

To zní dobře. Jak se kabelky vyrábí?

Technologie skládání kabelek vychází z původního mayského umění tvorby tašek, košíků či různých doplňků do domácnosti.

Dřívější přírodní materiály ale nahradila folie sloužící k výrobě obalů na potraviny nebo drogerii. Na své kabelce tedy můžete najít třeba obaly od čokolád, nanuků, chipsů nebo mýdel a jiných kosmetických produktů. Tyto obaly jsou výrobcům recyklovaných kabelek dodávány v rolích, které obvykle mají chybný potisk anebo z nějakého důvodu nemohou být použity v normální výrobě. Tímto tedy obal získává nové využití a nemusí skončit jako odpad.

Samotný proces výroby pak spočívá ve skládání a proplétání foliových obdélníčků. Tyto se potom sešívají pevnou nití. Je to poměrně náročné a výroba jedné středně velké kabelky může trvat i několik dní.

Jak jsem zmínil, kabelky vyrábí místní umělci, hlavně původní obyvatelé Mexika. Známe se velmi dobře, už jsme taková mezinárodní rodina.

Jaké druhy kabelek se vyrábí? Jsou to jen menší psaníčka nebo i tašky větších velikostí?

Kabelky jsou v různých velikostech a podobách. Od malých kabelek na drobnosti přes psaníčka na party či plesy až po střední kabelky přes rameno a velké tašky, do nichž se bez problémů vejdou lejstra i menší svačina.

Barevná škála je velice pestrá. Nejpopulárnější kombinace je tzv. multicolor. Takové kabelky hýří barvami a navíc - nejlépe ukazují důvtipnou technologii, kterou se tašky vyráb. V nabídce jsou i jednobarevné kousky, například matná černá Office Candy je elegantní kousek, který využijete třeba při slavnostních příležitostech.

“INFOBOX” Tomáš Havlík se již od roku 2005 věnuje dovozu stříbra a stříbrných šperků z Mexika. Od roku 2011 pak dováží světoznámé kabelky Candy Handbags a podporuje místní tradiční umělce.

Může se zdát, že vzhledem k použitému materiálů mohou být kabelky méně odolné. Je to pravda?

Hodně lidi má díky použitému materiálu pocit, že se jedna o jednorázový produkt. Když ovšem vezmou kabelku do ruky, jsou velmi překvapeni, jak je pevná a kvalitní.

Další častou otázkou je také vliv vody na kabelky. I když s kabelkou vyrazíte do deště, nemusíte se bát, že dojde k poškození. Samozřejmě není vhodné namáčet kabelku do vody, ale to zřejmě neuděláte ani s kabelkou koženou. Abych to shrnul, za celou dobu působení od roku 2011 jsme se nesetkali s žádnou reklamací.

Dováží se k nám tyto výrobky jen z Mexika nebo i odjinud?

Jsou to kabelky, které jsou spojené výhradně s Mexikem, už jsem se nicméně setkal i s výrobky z Číny. Kvalita je samozřejmě nesrovnatelná :-)

Jak poznat originální a neoriginální výrobek?

Originální výrobek poznáte snadno - naleznete ho v nabídce na našem eshopu. (smích) Ale teď vážně. Jelikož jsou kabelky dělané ručně, každá z nich je v podstatě originální a jedinečná.

Je možné stejným způsobem vyrábět i jiné doplňky?

Ano, máme také pásky, peněženky, náramky a chystáme se na trh uvést kolekci obalů na notebook.

Koukám, že spektrum je docela široké. Můžeme si něco z toho vyrobit doma?

Tak určitě, možné je všechno. Hlavním předpokladem jsou pevné nervy, neboť technologie vyžaduje velkou zručnost a zkušenost.

Máš nějaké reference od obchodů nebo známých osobností?

Ano, veskrze kladné, a to například od stylistů. Kabelky jsou velmi oblíbené i ve světě. To jen potvrzuje zájem turistů, jak nás informovali z obchodu Czech Labels & Friends v Železné ulici v Praze 1, kde jsou naše výrobky k dostání.

Autor: Tereza Ticháčková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video