Módní tipy na plesovou sezónu: baroko už se nenosí | e15.cz

Módní tipy na plesovou sezónu: baroko už se nenosí

Lucie Lupačová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Plesová sezóna je v plném proudu a některé z nás stále řeší výběr těch nejvhodnějších šatů. V prvé řadě je důležité vědět, o jak formální událost se jedná. Vodítkem by vám mohla být pozvánka, která mnohdy předepisuje určitý dress code.

A co jednotlivá označení vlastně znamenají?

Black tie – jedná se o dlouhou toaletu, kdy černá barva převládá, avšak není podmínkou
White tie – velká večerní róba
Formal, ultra formal – krátké koktejlky Semi formal – společenské koktejlky nebo malé černé
Cocktail – koktejlky
Black tie creative – zde máte možnost pohrát si s aktuálními módními trendy a aplikovat je ve společenském stylu
Casual dress – letní šaty, kalhoty, krátké sukně, sexy topy

Ale pozor! I dlouhé šaty musí být správně dlouhé a krátké správně krátké. Dlouhé šaty by měly dosahovat špičky střevíčků, krátké pak délky pod kolena. Příliš krátké šaty jsou zcela nevhodné stejně jako kostýmky, sukně a halenky. Ty si schovejte na pracovní jednání.
Raději se vyhýbejte bílé barvě. Ta patří odjakživa nesvtám. Naopak se nebojte zvolit například různě vzorované šaty.

Další důležité body, na které si dát pozor mi sdělila módní návrhářka Miriam Janásová: „Bohužel, i v dnešní době si spoustu žen neuvědomuje, že musí zvolit vhodnou velikost. Velikost 36 nesedí velikosti 38, ba dokonce i větší velikosti a co víc, některé dámy mají pocit, že na plese musí za každou cenu vypadat jako pohádkové princezny, ozdobeny záplavou volánků, řasení a samozřejmě ,,okouzlující“, pestrou barevností. Barokizující róby jsme si mohly dovolit v 17. století, v dnešním součastném trendu už opravdu ne!“

Pokud řešíte vhodnou hloubku výstřihu, tak zde etiketa neudává žádná pravidla. Může být natolik odvážný, kolik si jen můžete dovolit. Máte-li však odhalená ramena na velmi formálním plese, jsou dlouhé dámské rukavice nezbytností. Další věcí, na co dáma nesmí nikdy zapomenout, jsou punčocháče. I kdyby bylo v sále nesnesitelné horko, v žádném případě nesmíte mít holé nohy. Boty musí být na vysokém podpatku s uzavřenou špičkou.

Naprosto nevhodné jsou sandály nebo baleríny. Stejně tak si nikdy neberte velkou kabelku, na ples vždy malé psaníčko. Zvolte své nejlepší šperky. V nejlepším případě tiáru, která nejlépe vynikne s vyčesanými vlasy. Neberte si hodinky, ty dámy prostě nenosí.
Nezáleží na tom, jaký dress code byl předepsán, vždy si na šaty vezměte kabát, nikoli bundu.

Co je in?

„Jednoduchost, nadčasovost, elegantní nápad a hlavně vhodný výběr barev. Když se budeme bavit o těchto pojmech, nesmíme zapomínat na jejich význam. Jednoduchostí není míněna róba bez jakýchkoliv zdobení, či aplikací. Ty můžeme vždy použít, ale musíme vědět v jaké míře a na jakém místě. V dnešní době jsou velice elegantní krajky, kameny, či flitry. Můžeme zvolit například celokrajkový model, či model téměř celý posázen kameny, ale dle toho musíme zvolit správný a v tomto případě opravdu jednoduchý, ale zároveň nadčasový a elegantní střih. Nebojme se střihů s dlouhým rukávem, zkusme trošku experimentovat se vzdušným materiálem (např. šifon). I róba bez výstřihu může být dokonalá.“ říká dvorní návrhářka současné Miss Earth.

A materiál?

„Záleží na každé z nás, jaké máme finanční možnosti a jaký materiál preferujeme, protože se dá použít velmi mnoho druhů a to například: Taft, satén, velmi oblíbený šifon, o kterém se dá říci, že je na prvním místě co se týče matriálů určených pro večerní toaletu.“ radí Janásová.

Každá žena, pokud se vydá do společnosti na ples, by měla tuto příležitost brát jako výzvu se předvést svému muži, kamarádkám, okolí a hlavně sama sobě. Měla by se proto cítit dobře v modelu, který prezentuje, protože jím prezentuje hlavně sama sebe. Je proto velmi důležité uvědomit si velice dobře několik výše uvedených základních pravidel.

Autor: Lucie Lupačová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery