Mýty kolem krásy. Jak se vyznat v kosmetické výbavě? | e15.cz

Mýty kolem krásy. Jak se vyznat v kosmetické výbavě?

ZDROJ: Ženy - E15

Hana Soukupová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Každá žena chce vypadat skvěle. Cesta k dokonalosti však někdy nebývá jednoduchá. Poradíme vám, jak se vyznat v kosmetické výbavě, co vám pomůže a kdy jde pouze o trik firem nebo zažitý omyl.

Ochranu proti sluníčku bych měla používat každý den

ANO

UVA paprsky, které způsobují stárnutí, vrásky a ztrátu elasticity, jsou během zimy jen nepatrně slabší než v parném létě, proto se vždy vyplatí skrývat svoji pleť pod vrstvičku krému s kvalitním ochranným faktorem po celý rok. Obzvlášť pokud jste si naplánovala delší procházku na čerstvém vzduchu. Mějte však na paměti, že tyto krémy zároveň snižují příjem vitaminu D, který si naše tělo vytváří během opalování. Proto nezapomeňte tento životodárný vitamin patřičně doplňovat tím, že do své stravy zařadíte tučné mořské ryby, žloutky nebo játra.

Kolagen se dostane z krémů hluboko do pokožky

NE

Dostatečný přísun kolagenu dokáže udržet sametovou hebkost vaší pokožky. Je také zodpovědný za její pružnost a pevnost. Některé pleťové přípravky hrdě prohlašují, že jsou kolagenem přímo nabité. Jenže podle některých studií to má jeden háček – molekuly kolagenu jsou tak velké, že se přes svrchní vrstvu pokožky stejně nedostanou hlouběji. Snažte se proto kolagenové zásoby doplnit i tím, že ze svého životního stylu vyženete dva největší důvody ztráty kolagenu – každodenní opalování a také vášeň pro nikotin.

Hladké oholení je ta nejlepší prevence proti zarostlým chloupkům

NE

Je to přesně naopak. Holení příliš blízko pokožky často vede spíše ke vzniku zarostlých chloupků. Nejlepší prevence je pravidelný peeling dvakrát týdně (ovšem ne těsně před holením nebo po něm) a dostatečná hydratace pokožky. Depilaci provádějte ideálně po horké koupeli a s dostatečným množstvím holicí pěny. Pamatujte také na to, že jednorázová holítka jsou sice praktická, ale jsou určena pro jedno, maximálně pro dvě oholení.

Suchá pleť vede k tvorbě vrásek

ANO I NE

K vráskám je náchylnější spíš dehydratovaná než suchá pokožka. Pleť, které se nedostává dost vláhy, se podobá poušti, v níž se vytvářejí záhyby a praskliny. Proto by majitelky všech typů pleti měly pravidelně používat hydratační přípravky. Ženy s mastnou pletí si vystačí s hydratací na bázi gelu, suché pleti spíše prospívají mastnější hydratační krémy.

Oleje nejsou vhodné pro mastnou pleť

NE

Pleťové oleje pomáhají regulovat přirozený proces tvorby mazu v pokožce, a proto jsou vhodné pro všechny typy pleti. Pokud vám po jejich aplikaci zůstává na obličeji mastný film, nejspíš jste to přehnala s množstvím. Stačí totiž jedna kapka. Abyste jejich účinek znásobila, můžete před jejich nanesením použít tonizační přípravek s rozprašovačem.

Čím je krém dražší, tím je účinnější

NE

Kvalita složení pleťového přípravku není jediným faktorem, který ovlivňuje jeho cenu. Do hry vstupují i další položky, jako je obal či náklady na propagaci výrobku. Mezi drahé krémy se tak můžou dostat i takové, jejichž kvalita je spíše průměrná. Cena navíc může být pouze marketingovým nástrojem. Některé firmy tak chtějí navodit dojem, že právě jejich výrobek patří mezi špičku, a proto úmyslně nasadí jeho cenu velmi vysoko.

Tonikum je pro citlivou pleť příliš drsné

NE

Pleťové tonikum by mělo být součástí vaší každodenní rutiny, dokáže totiž po čištění obnovit přirozenou rovnováhu vašeho pH. Pokud tento krok přeskočíte, váš hydratační krém může mít až o polovinu nižší účinnost. Proto neváhejte a zařaďte tonikum do své kosmetické výbavy, a to i v případě, že máte citlivou pokožku. Pouze sáhněte po takovém, které neobsahuje alkohol.

Ve vlasech probíhají očistné procesy i bez použití šamponu

ANO

Při mytí vlasů zbavujete své vlasy přirozených olejů. Aby se tato ztráta vykompenzovala, jsou mazové žlázy ve vlasových folikulech vybuzeny k vyšší produkci mazu. Výsledkem je, že se vlasy více mastí. Čistě teoreticky – pokud byste svoji hřívu myla pouze vodou, už po třech týdnech by začala získávat svoji ztracenou rovnováhu, což by mělo za následek snížení produkce mazu. Tento proces by byl dokončen zhruba po šesti týdnech. Jenže háček je v tom, že tak dlouho se s mastnými loknami vydržet nedá.

Článek vyšel v časopise Dieta.

Autor: Hana Soukupová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video