Nadměrné vypadávání vlasů | e15.cz

Nadměrné vypadávání vlasů

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Padání vlasů v přiměřené míře je úkazem zcela přirozeným. Dochází k němu u každého člověka, když vlas dosáhne určitého stáří a délky. Někdy v téměř nepostřehnutelné míře během celého roku, jindy je výraznější v určitém ročním období, nejčastěji na jaře a na podzim.

Je-li přirozený úbytek doplňován růstem vlasů nových, mluvíme o fyziologické výměně vlasů. Jestliže však ztráta vlasů je větší než přírůstek, dochází k prořídnutí, které každého postiženého znepokojuje.

Vlas se skládá z kořene, který je v kůži a je uložen je vlasovém folikulu a z volné části, která je nad povrchem kůže. V průběhu života se žádné nové folikuly nevytváří, takže vlasů nám nemůže přibývat. Člověk má asi 100 000 vlasů, z toho nejvíce jich mají světlovlásky, ale zato jsou nejtenčí, nejsilnější jsou vlasy rusé, kterých bývá zase méně. Za měsíc povyroste vlas asi o 1,5 cm, v mládí roste rychleji, než ve stáří. Vlas roste od 2 do 7 let, pak vypadne a na jeho místě vyrůstá nový. Tato výměna probíhá denně, proto každý den vypadne asi 80 až 100 vlasů. Vypadne-li jich více, mluvíme o padání vlasů. Co s tím?

Příčin může být více. Vlasy padají např. při onemocnění štítné žlázy, v období po porodu, při vysokých horečkách, ve velkém stresovém vypětí, vlivem životního prostředí. Také zvýšeně vypadávají na jaře a na podzim.

Pokud jsme tedy vyloučili vážnější chorobu, zlikvidovali jsme stres a nejsme ani po porodu, můžeme vyzkoušet následující tipy:


Především je nutno doplnit vitamíny, a to hlavně zinek, hořčík, vitamín B. Osvědčená je také kopřiva, čaj z ní, nebo odvar, ve které po umytí oplachujeme vlasy. Nejúčinnější je ale tinktura z kořene kopřivy, který vykopeme na jaře nebo na podzim. Kořen očistíme, nakrájíme nadrobno a naplníme jím až po hrdlo láhev. Zalijeme 38-40% režnou a necháme stát 14 dnů na teplém místě. Pak scedíme a tinkturou si denně masírujeme hlavu.
Vyzkoušet můžeme také pivovarské kvasnice, které se prodávají v lékárně ve formě tablet. Výborným prostředkem jsou panthenolové injekce, které předepíše kožní lékařka, společně s injekcí B 12. Balení obsahuje 10 panthenolových injekcí, které se aplikují nejlépe vždy obden.

Při vypadávání hraje také velkou roli dědičnost, a to nejen u můžu, ale i u žen. U mužů končí prořídnutím vlasů nad čelem, tzv. kouty, vysokým čelem, či plešatostí, u žen většinou pouze prořídnutím a vlasy ztrácejí původní kvalitu. Nejpočetnější skupinu postižených ztrátou vlasů tvoří ti, u nichž padání vlasů může být příznakem počínající pleši (u mužů) a charakteristického prořídnutí vlasů na temeni hlavy (u žen), což je obdobou mužské pleši. U mužů se první známky plešatění objevují dříve, obvykle kolem  třicátého roku. Průběh trvá roky i desetiletí. Padání postihuje nejdříve vlasy nad čelem, dochází k zvyšování čela a vytvoření koutů, v dalším období k prořídnutí na temeni a k vytvoření kruhové pleši. Opakovaný výskyt pleši u několika členů rodiny potvrzuje však dědičnou  dispozici, nesporný vliv mají mužské hormony, podřadnější roli hraje stárnutí, a tedy i určitá vyčerpanost vlasotvorných buněk.

Difúzní alopecie
O difúzní alopecii hovoříme tehdy, když vlasy vypadávají po celém povrchu hlavy stejnoměrně, bez ohraničených míst. Často postihuje ženy po porodu, objevuje se při přísných dietách, po infekčních chorobách, nebo jako následek těžkých chorob. Ztráta vlasů bývá dočasná, většinou skončí přibližně  po 2-4 měsících. Je nutno podávat vitaminy, stopové prvky a lokální prostředky.

Androgenní alopecie
V tomto případě jde o nadměrnou ztrátu vlasů podmíněnou přítomností testosteronu a jedná se o genetickou záležitost. Může postihovat muže (častěji) i ženy. Jde o řídnutí vlasů na temenu a nad čelem a jelikož jde o genetické podmínění, které souvisí s produkcí pohlavních hormonů, dá se tento průběh pouze zpomalit. Ženy mívají ztrátu mírnější, typická mužská pleš se i nich vytvoří jen zřídka.
 
Jizvící alopecie
Po nejrůznějších zánětech a infekcích postihujících kůži pod vlasy nebo nádorech může dojít k ohraničené ztrátě vlasů v důsledku jizvení. Léčby jizvící alopecie patří do rukou dermatologa. Alopecia areata
Při tomto onemocnění dochází k rychlému výpadu vlasů, díky čemuž vznikají okrouhlá lysá ložiska, která postupně splývají. Onemocnění mohou vyvolávat různé poruchy, proto je nejprve třeba zjistit příčinu. Léčbu poté nasadí dermatolog.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video