Naučte se meditovat – Techniky Osha | e15.cz

Naučte se meditovat – Techniky Osha

Vendula Kochanová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jak odsunout  myšlenky a problémy  do pozadí a užít si odpočinku s čistou myslí? Řešení je jistě individuální, ale třeba nám ke kýžené relaxaci může dopomoci meditace, aneb za zkoušku člověk nic nedá.

Každodenní stres v práci, nedostatek času, či celkově zrychlené tempo moderní doby si vybírá svou daň nejen na naší fyzické kondici a zdraví, ale zejména ovlivňuje naši psychiku. Schválně, kolikrát za poslední týden jste si řekla, že byste si měla odpočinout, zrelaxovat tělo i ducha a prostě a jednoduše vypnout. Určitě nejednou.

Možná, že jste si na onu relaxaci čas i našly, ale najednou zjišťujete, že jednoduše „nemyslet na nic“ prostě nedokážete. Neustále se vám honí hlavou spousta myšlenek a vy ne a ne je usměrnit. Nezapomněla jsem něco udělat? Nesmím zapomenout na tu zítřejší schůzku! V sobotu musím uklidit, přijedou naši! A to je jistě pouze zlomek našich běžných starostí.

Mnozí si ještě dnes spojují meditaci pouze s náboženstvím východu a meditujícího člověka jako náboženského guru nebo jogína. Meditační techniky však již dávno překročily hranice východního světa. Hektický moderní západ se jimi nechal inspirovat a využívá je již poměrně běžně k uvolnění těla a mysli. O tom svědčí i zařazení nejrůznějších meditačních technik do nabídky moderních fitness a wellnes center. Jednou z častých technik je technika meditace Osha.

Autor: Ženy - E15
Meditace Osha našla své stálé místo v rozvrhu center pro ženy, zřejmě také proto, že patří mezi aktivní meditační techniky, využívající dynamické metody relaxace. Duchovní učitel, mistr a guru Osha, který stojí za zrodem dané meditace, původem z Indie, působil nějakou dobu i ve Spojených státech.
 
Pobyt ve zcela jiné kultuře a společnosti ovlivnil jeho náhled na meditaci, kterou odlišoval od pouhé koncentrace či transu. Snažil se meditaci přiblížit západnímu člověku, a proto zavedl aktivní meditační techniky. Meditace Osha není tedy meditací v klasickém slova smyslu, ale je kombinaci mentální a fyzické aktivity, konkrétně pohybu – tance, odreagování se, katarze a samotné mentální meditace.

Technika meditace Osha je kombinací uvolnění, relaxu, cvičení a navození mentální pohody, to vše pod vedením instruktora/instruktorky a pomalé meditační hudby.

Skupinové cvičení s lektorem nám, přinejmenším ze začátku, pomůže si osvojit správné techniky dýchání, které jsou pro meditaci velice důležité. Rovněž nás skupina meditujících může zbavit ostychu, zvýšit koncentraci na vlastní energii a přivést nás k „sobě samé“.

Autor: Vendula Kochanová
23. června 2011

Autor: Vendula Kochanová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video