Návrhářka Kateřina Geislerová: Tvořím pro ženy, které chtějí podpořit ženskost | e15.cz

Návrhářka Kateřina Geislerová: Tvořím pro ženy, které chtějí podpořit ženskost

ZDROJ: Ženy - E15

Oxana Ondříčková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na českém trhu je relativním nováčkem, ale její jméno není ve světě módy neznámé. Tvorbu původem české návrhářky Kateřiny Geislerové charakterizují precizní střihy, lichotivě zvýrazněná silueta a zejména elegance. Snad i to je důvodem, proč jako módní návrhářka uspěla i v městě módy - v Paříži...

Jak vaši tvorbu ovlivnila Francie, kde jste studovala?

K módě jsem přišla spíše náhodou. Odjela jsem do Francie v devatenácti letech, nejdříve jsem se učila francouzštinu na Sorboně, pak Dějiny uměni, také na Sorboně, potom jsem přešla na Evropská studia na pařížskou univerzitu St. Denis, ale stale jsem ještě necítila, ze je to ta práva cesta.

Rozhodla jsem se změnit směr a vybrala jsem si uměleckou školu LISAA (L’institut des arts appliqués), kde mi u přijímaček řekli, že by mi mohlo vyhovovat studium módní návrhářky. Nebylo to tedy úplně mé vlastní rozhodnutí, spíše náhoda, která se ale ukázala být ta správná. Již po dvou letech jsem uzavřela studium nejlepší prací z ročníku a byla to pro mě tak přirozená a samozřejmá cesta, že jsem si již po pár měsících založila vlastní značku.

Pařížské ulice, kavárny, všechen ten shon tohoto krásného velkoměsta a směsice všech módních stylů na ulici mě samozřejmě od začátku inspirovala, překvapovala a imponovala. Jako většina studentů v Paříži jsem trávila hodně svého studijního času na terasách pařížských kaváren, jedním okem v knihách a druhým okem na kolemjdoucích krásných a elegantních Pařížankách. Musím říct, že jejich šmrnc a elegance mě tehdy oslňovala. Bohužel, dnes se již ale tato věhlasná pařížská elegance z jejich ulic téměř vytratila.

Odkud čerpáte inspiraci?

Převážně z ulice. Ráda pozoruji kolemjdoucí, nejen co nosí, ale i jak to nosí, kombinuji, a inspirují mě i některé módní nehody či náhody. Ráda se nechám inspirovat kouzlem nechtěného: třeba špatně zapnuté sako může dodat celému vnímání postavy zcela jiný, původně netušený vzhled. Nebo zvláštně ovázaný svetr kolem ramen či pasu může vykreslit nečekaný objem, kabát stažený páskem mu dá linii, která mě může inspirovat k originální fazoně.

Inspirativní může být i větrem ohrnutý roh kabátu, či posunuté zapínaní u šatů. Podobné náhody se snažím vepsat do svých kreací. Vznikají z toho kousky zdánlivě klasické, ale vždy mají v sobě nějaký detail, který překvapí či upoutá.

Jak dlouho vám trvá navrhnout a vytvořit model?

Již od svých začátků přistupují ke své práci spíš jako sochař než návrhář. Nejdříve si pečlivě vyberu látku, která charakterem odpovídá náladě modelu, jenž chci vytvořit, pak se jí nechám inspirovat a sochám přímo na krejčovské panně v respektu pohybu a chování vybraného materiálu. Vznikají takto mé unikátní modely, ve kterých mám naprostou svobodu tvorby.

Na jednom modelu, když počítám veškerý čas včetně výběru látky i nutného „odložení a vstřebáni“ daného modelu, abych na něj mohla mít objektivní názor a dokončit jej, pracuji zhruba týden. Na klasickém konfekčním modelu, který většinou přejímá právě motivy, které vznikly díky snaze o umělecké vyjádření při navrhování jedinečných kusů, pracuji zhruba celkem 3 dny.

Jaké jsou vaše oblíbené trendy pro léto?

Jsem milovnicí nonšalantní elegance. V létě mám ráda výrazně ženské senzuální ale i romantické siluety, vycházející z napohled jednoduchých forem plných ležérnosti. Taková zdánlivě „jednoduchá lehkost bytí“ . Zvýrazněná ramena, pas, široké, volné a ležérní sukně…

Nejenom Češky, trend elegance a ženskosti se nezadržitelně vytrácí ze všech ulic velkoměst. Nosím v sobě nostalgii spojenou s touhou po nedbalé eleganci, což je vlastně výraz pro eleganci jaksi oddramatizovanou, nesešněrovanou, ale svým způsobem stále věrnou svému původnímu významu. Taková móda mě baví.

Jenže uniformita oblečení a diktát trendu je čím dál silnější, žádné velké rozdíly nejsou už ani mezi slavnými značkami a velkými řetězci, ani mezi městy.

Jaké jsou vaše současné plány? Chystáte se otevřít vlastní butik v Čechách?

Prozatím ne. Měla jsem v centru Paříže butik sedm let. Nedávno jsem ale zatoužila se začít seznamovat i s českým trhem. Musela jsem se rozhodnout a butik zavřít, abych mohla věnovat čas i tvorbě v Cechách. Dnes pracuji v obou městech. A cestování mezi Prahou a Paříží mi přináší hodně svobody a inspirace.

S českým trhem se teprve seznamuji, uvědomila jsem si, že naše žena má podobná přání jako francouzská žena. Myslím, že se rozdíly výrazně zmenšily, a i česká žena hledá čím dál tím víc originální a exkluzivní kousky oblečení. O butiku v Praze začnu uvažovat, až se s českým módním světem sblížím více. Prozatím se s mými výtvory můžete seznámit v butiku Mona na Týnské ulici v Praze nebo v červnu na módní události Grace'n'Glamour.

Máte svého oblíbeného návrháře? Například někoho, kdo je vašemu stylu blízký?

Anglický návrhář Alexander McQueen, který bohužel nedávno zemřel a zanechal za sebou velké prázdno v módním umění. Byl pro mě osobnost a umělec, ke kterému jsem měla nejblíže. Obdivovala jsem jeho svobodnou a nekompromisní kreativitu a také jeho lásku k opravdové krejčovině. Modely a střihy měl vyšperkované a uměl zkrášlovat ženskou siluetu. Jeho móda byla vysoce kreativní, jeho přehlídky velice extravagantní, a v jeho prêt-à-porter byla cítit láska k řemeslu.

Je mezi návrháři na české módní scéně velká konkurence nebo stále zbývá místo, které je možné zaplnit?

Každý návrhář si může najít své místo, když si stoji za svou prací, svým názorem, stylem a atmosférou, když je z jeho práce cítit upřímnost a opravdovost. Konkurence je motivující a velmi dobry hnací motor.

Jak byste charakterizovala svůj styl oblékání?

Asi stejně jako moji vlastni tvorbu. Mám ráda nonšalantní eleganci, osobni styl, s nějakým vyjádřením. Mám ráda kvalitní materiály a zajímavé, propracované a mimořádné střihy. Kombinuji jednoduchost s nějakým nevšedním prvkem či barvou. Rozpory mě baví.

Pro jaké typy žen především tvoříte?

Tvořím pro ženy, které hledají elegantní, originální oblečení, které se dá nosit ve dne do práce, ale i večer do společnosti. Mé modely jsou zdánlivě minimalistické, ale jsou ve skutečnosti velmi propracované, vyznačují se výraznými architektonickými linkami či překvapivým detailem, které mají za cíl zvýraznit a zeštíhlit siluetu.

Tvořím pro ženy, které chtějí podpořit svou ženskost. Elegance je pro mě cosi jednoduchého a zároveň pikantního, nezbytné pro ženskost. Je pro mě důležité, aby mé oděvy byly pohodlné a příjemné na dotek. Snažím se tvořit tak, aby se ženy v mých modelech cítily jako doma.

A otázka nakonec. Bez čeho si neumíte představit svůj den?

Bez úsměvu

Foto: katerina-geislerova.com; gracenglamour.cz

Autor: Oxana Ondříčková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video