Nechávám si píchat botox. Už dvanáct let (rozhovor) | e15.cz

Nechávám si píchat botox. Už dvanáct let (rozhovor)

mk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Estetické úpravy obličeje i jiných částí těla už nejsou v dnešní době nic výjimečného u žen ani u mužů, ale mimo „celebrit“ je dobrovolně přizná málokdo. Jaké to je nechat si pravidelně upravovat obličej botoxovými injekcemi? Jaký je rozdíl mezi injekcemi a takzvanými výplněm? A co jsou ochotni někteří lékaři udělat proto, aby neztratili klienta? Nejen o tom si můžete přečíst v následujícím rozhovoru.

Podle statistik je dnes je téměř každý sedmý pacient plastické chirurgie muž. „Zájem o plastické operace je stále větší u žen, mužských pacientů ale každým rokem přibývá. Muži z celkového počtu plastických operací tvoří asi 10 až 15 procent. Celkově jsme na klinice v roce 2012 operovali více než 100 mužů,“ přiblížil skladbu pacientů MUDr. Vlastimil Víšek, CSc., primář plastické chirurgie Kliniky GHC Praha.

Marcel* (37) patří mezi ty, kteří o svých esteticko-korektivních zákrocích mluví poměrně otevřeně a nijak se s nimi netají. A tak jsme neodolali a rovnou jsme si jej vyzpovídali:

Na začátek asi klasická otázka: Jak to začalo? Kdy jsi poprvé zauvažoval o něčem takovém jako je botox?

To mi bylo asi pětadvacet. V té době jsem zjistil, že můj přítel má milence, který je navíc asi o pět let mladší než já. Což ve mně vzbudilo komplex, že už jsem starý, začal jsem si všímat vrásek a začal jsem přemýšlet o tom, jak bych mohl vypadat mladší a hezčí… (smích)

Co na to říkal Tvůj přítel?

Tak ten s tím zásadně nesouhlasil, vlastně s tím nesouhlasí dodnes. On je vytrénovaný sportovec, chodí pravidelně do fitka, vyznává zdravý životní styl a tyhle věci jsou mu naprosto cizí. On mi tenkrát říkal, že mně miluje takového, jaký jsem, a že to nepotřebuju, ale komplex méněcennosti byl silnější (smích).

Muži aktuálně tvoří až 15% klientů plastické chirurgieAutor: Ženy - E15

V pětadvaceti jsi žádné vrásky ještě nemohl mít…

Neměl, ale myslím si, že ani se svými současnými zkušenostmi bych si to tehdy vysvětlit nedal. Mám kamaráda, který je doktor a v té době pracoval na jedné renomované klinice plastické chirurgie.Ten mě seznámil s možností nechat si upravit obličej botoxem. Takže jsme se domluvili a první aplikaci jsem absolvoval u něj doma.

Počkej... doma?! To snad nemůže!

Samozřejmě, kdyby se to provalilo, přišel by o licenci, ale byl to můj kamarád a mne to stálo vlastně jen cenu materiálu. Navíc je profík, takže i zákrok proběhl profesionálně - s přípravou, s desinfekcí, se vším.

Bolí to?

Bolí. Oficiálně se sice tvrdí, že ne, protože tyhle zákroky se dělají pod anestetiky. Jenže ta postupně odeznívají, takže stejně to stejně cítíš. Např. podélné vrásky na čele se vyplňují několika vpichy a slyšíš, jak to tam křupe…

Ale třeba výplně jsou horší. Jsem si kdysi nechal vyplnit nosolícní rýhy a rýhu na bradě. Do toho bych už znovu nešel. To Ti doktorka napíchne tu vrásku a pak tam zavede kanylu, kterou natlačí výplňový materiál.

Nejvíc, co si pamatuju, mě ale bolelo, když mi dělali plastiku očních víček. Ta se taky dělá v lokální anestezii, no a během zákroku mi anestetika odezněla, takže druhé víčko mi už doktor došíval naživo…

Ilustrační foto: Úprava očních víčekAutor: Ženy - E15

Brr. Změňme raději téma. Jak dlouho efekt injekcí vydrží?

Říká se, že čtyři měsíce až rok, ale obvykle spíše ty čtyři měsíce. A už tak po třech měsících je vidět, že se vrásky znovu objevují. Takže chodíš pořád znovu a znovu. Taková malá závislost…

Vidím to i u sebe. Měl jsem jednu chvíli období, kdy jsem na botox nechodil, protože kamarád se odstěhoval do zahraničí. Tak jsem si později našel na doporučení doktorku a k té teď chodím.

S těmi zákroky jsi mezi muži spíše výjimka…

Nemyslím. Znám kolem sebe dost mužů i žen, kteří za sebou nějaké zákroky mají - a co se mužů týče, nejsou to jen gayové, i když těch znám víc. Oni spíš lidi plastické operace ani injekce nepřiznají. Např. můj kamarád má kosmetický salón, takže ten se na otázku typu „tys byl na botoxu“ jen pousměje a bude Ti donekonečna tvrdit, že nic nemá a že takhle vypadá díky těm krémům, co používá a prodává…

Navíc to není až tak vidět, člověk prostě jen najednou vypadá trochu jinak. Jenže když už máš jednou osobní zkušenost, tak to prostě poznáš.

To ale není Tvůj případ, Ty o botoxu a spol. mluvíš skoro tak samozřejmě jako o počasí. Jaké jsou reakce okolí, přátel atd.

No jasně, botox ani další úpravy nijak netajím, nevidím důvod. Navíc mám dobré zkušenosti a s těmi zásahy jsem spokojený. Když srovnám třeba svoje fotky předtím a teď, tak ten výsledek je vidět. Přátelé kolem mně to vzali v pohodě, většinou si ze mě sice utahují, ale s takovým tím laskavým nadhledem.

Efekt injekcí vydrží pár měsíců, ale stojí tisíce korun...Autor: Ženy - E15

Takže chodit na „plastiky“ má samá pozitiva?! (smích)

Ne, to určitě ne. Jednak, jak už jsem řekl, vzniká psychická závislost, jednak to hrozně jde do peněz. Když si vezmeš, že jedna injekce botoxu stojí několik tisíc a efekt není trvalý, výplně jsou ještě dražší, o plastikách ani nemluvě…

Kolik odhaduješ, že jsi do toho za těch 12 let „vrazil“?

Zhruba takových sto tisíc.

Za to už by se dalo pořídit ledacos jiného…

Jo, třeba slušná dovolená… Ale zas až tak moc toho nelituju. Já si uvědomuju, že už je to závislost na vzhledu, ale když jsem se rozhodl, tak jsem tehdy dobře věděl, co chci. A pokud budu mít v budoucnu stejnou potřebu, půjdu do toho znovu.

*jméno bylo změněno

Autor: mk

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video