Neem – na akné i ekzém | e15.cz

Neem – na akné i ekzém

Vendula Kochanová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Trpíte některým z kožních onemocnění, a nebo marně bojujete s lupy? Zkuste se opět obrátit na čistě přírodního pomocníka. Další z řady přírodních produktů s velmi blahodárnými účinky je Neem – prášek na nemoci kůže.

Neem powder se získává se stromu Zederach indický (nebo také Neem, či Nimba). Strom má svou domovinu v Indii, kde je již po staletí používán v ajurvédské medicíně, zejména k léčbě nejrůznějších kožních onemocnění.

Ajurvéda však využívá Neem i dalšími způsoby. V Indii, Bangladéši a Pákistánu se používají neemové větvičky na čištění zubů. Neemový olej se používá pro přípravu kosmetiky (mýdla, šampony, balzámy a krémy).

Autor: Ženy - E15


Nejznámější je však Neem zejména pro své antibakteriální, antibiotické účinky, protiplísňové a zklidňující účinky, kterých je využíváno především pro ošetření aknózní, zánětlivé pleti či kůže. Kromě akné pomáhá prášek léčit také ekzémy, lupénku, nejrůznější alergie, stejně tak jako různé vyrážky (např. potničky). Neem je vhodný rovněž k odstranění nadměrného maštění pokožky, nebo k léčbě akutního problému s lupy. 
Pár tipů, jak pracovat s práškem Neem

  • Základní příprava Neemové pasty je velmi snadná. Zhruba dvě lžíce prášku smícháte s přiměřeným množstvím teplé vody a vymícháte v pastu. S hmotou následně zacházíte podle toho, jaká je vaše indikace.
  • Pokud se chcete zbavit akné, ekzému či lupénky, jednoduše naneste pastu na odlíčenou a vyčištěnou pleť a nechte zaschnout, poté opláchněte vlažnou vodou a ošetřete ideálně růžovou vodou a odpovídajícím přírodním pleťovým olejem (např. Lemon Tee Tree v případě aknózní, či mastnější pleti, jojobovým či pupalkovým olejem v případě ekzému).
  • Pokud trpíte problémy s lupy, naneste pastu (konzistence by měla být o něco řidší, než při použití na pleť) na vlasy, a vmasírujte do pokožky hlavy, nechte působit deset minut, poté důkladně opláchněte. Pro optimální účinky aplikujte 1-2 týdně. Neem powder se dá rovněž místo vody smíchat s růžovou vodou a šťávou z aloe vera – vzniklá pasta má pak ještě výživnější a výrazně hydratační účinky.Kromě neemového prášku jsou k dostání také Neem kapsle. V těchto kapslích jsou obsaženy výtažky z listů, větviček i květů stromu Nimba, v přesně daném poměru. Kromě již zmíněných účinků na pleť a pokožku hlavy mají kapsle Neem posilovat imunitu, pomáhat při dýchacích obtížích či podporovat zažívání.


Autor: Vendula Kochanová
16. června 2010

Autor: Vendula Kochanová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery