Nepříjemnost jménem třepení nehtů. Jak se ho zbavit? | e15.cz

Nepříjemnost jménem třepení nehtů. Jak se ho zbavit?

Alena Štouračová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nehty jsou vizitkou našeho zdraví. Na pěstěných, dlouhých nehtech si zakládá skoro každá žena. Co když se ale začnou lámat a nepříjemně třepit? V tomto případě oznamují, že s vaším tělem není něco v pořádku.

Co proti třepení a lámání nehtů v prvé řadě pomáhá?* Úprava jídelníčku
V případě, že vaše tělo není dostatečně vyživované, odrazí se to v první řadě na kvalitě pleti, vlasů a nehtů. Pro pěkné a zdravé nehty je důležité zabezpečit organismu dostatečný příjem minerálů, a to především zinku, hořčíku a selenu. Rovněž vám pomohou potraviny s vysokým obsahem železa, vápníku, vitaminu D, vitaminů skupiny B a bílkovin.

* Doplňkové preparáty
Jestliže v jídelníčku chybí vitaminy a minerály důležité pro zdravý růst nehtů, lze užívat také doplňkové preparáty, obsahující především zinek, hořčík, selen a vápník, které jsou speciálně určeny pro krásu a zdraví nehtů (a současně i vlasů a pokožky) a které jsou k dostání v každé lékárně. Pro posílení nehtů spousta žen používá také pangamin neboli pivovarské kvasnice, obsahující vitaminy řady B.

* Nůžky, pilník a zpevňovací lak
Na roztřepený nehet neváhejte okamžitě použít nůžky, případně si vezměte na pomoc také skleněný či papírový pilník a nehet jednosměrně zabruste. Zabráníte tak tomu, aby se poškození nehtu rozšiřovalo dále. Nakonec použijte speciální zpevňovací lak na nehty.

Autor: Ženy - E15
 


* Regenerační krémy a oleje
Abyste nehtům dodali potřebné vitamíny a minerály a zabránili jejich vysušování, snažte se je minimálně dvakrát denně promazávat regeneračními krémy nebo oleji. Navíc se držte pravidla, že svým nehtům po každém umytí rukou dopřejete speciální ochranný krém s obsahem glycerinu.

* Vyživující a zvláčňující maska
Jednou týdně si můžete na nehty a pokožku rukou nanést také vyživující a zvláčňující masku. Stačí, když si večer na ruce a nehty aplikujete vyživující mandlový olej a necháte je přes noc odpočívat v lehkých bavlněných rukavicích. Ráno budete mít pokožku na rukou jemnější a nehty budou vyživené a pružnější.

* Parafínový zábal
Stav nehtů i pokožky rukou výrazně zlepšuje také parafínový zábal, který se provádí takřka v každém kosmetickém studiu. Abyste dosáhli viditelného účinku, je ideální parafínový zábal absolvovat několikrát, a to vždy po jednom týdnu.

Autor: Ženy - E15
 Čemu se naopak vyhnout?* Dlouhodobému stresu
Lámavé a třepící se nehty mohou být známkou toho, že se ocitáte ve dlouhodobém stresu. Mohou za to rodinné problémy, problémy v práci či v případě studentů zkouškové období? Než se proti stresu dokážete obrnit a zvládnete překonat s pomocí pozitivního myšlení stávající problémy, snažte se o poškozené nehty pravidelně pečovat. Upravte si jídelníček, používejte doplňkové preparáty, zpevňující lak i vyživující krémy či oleje.

* Redukčním dietám
Příčinou slabých a lámavých či třepivých nehtů je dlouhodobý stres, zdravotní problémy i nesprávně sestavený jídelníček. Nejen na vaše nehty, ale i vlasy a pokožku může mít negativní dopad dlouhodobé držení redukční diety. Chcete-li redukční dietu stůj co stůj dodržovat dále, užívejte alespoň doplňkové preparáty a regenerační krémy.

* Častému máčení rukou v horké vodě
Časté máčení rukou v horké vodě, například při umývání nádobí nebo koupání se, způsobuje bobtnání základní stavební složky nehtů neboli keratinu. Dochází tak k narušení jeho struktury a následnému oslabení nehtů. Při umývání nádobí proto používejte ochranné rukavice, během koupání v horké vodě se snažte mít ruce nad hladinou.

* Odlakovačům obsahujícím aceton
Za třepení a lámání nehtů nesou odpovědnost rovněž odlakovače obsahující aceton, které dokáží nehet nepříjemně vysušit. Než konkrétní odlakovač v drogerii zakoupíte, nezapomeňte si na obalu tohoto výrobku prostudovat jeho přesné složení. Jestliže bude obsahovat aceton, dejte od něj ruce pryč.

* Přímému styku s čisticími přípravky
Lámavost a třepení nehtů zapříčiňují také přípravky, s nimiž přicházíte dennodenně do styku. Jedná se například o nevhodné mýdlo, které způsobuje nadměrné vysušování nehtů i pokožky rukou, nebo saponáty, které se používají na mytí nádobí či při vytírání podlah. Proto není od věci v druhém případě používat ochranné rukavice.

Autor: Alena Štouračová
11. března 2011

Autor: Alena Štouračová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video