Něžná péče o pokožku obličeje | e15.cz

Něžná péče o pokožku obličeje

ZDROJ: Ženy - E15

Martina Polachová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Je středa odpoledne a vaše pleť působí sklíčeně? Není divu! Polovina týdne je pro pokožku obličeje riziková. Potřebuje totiž co nejvíce něžné a láskyplné péče, což bohužel málokdo ví. Jak si pozornost věnovanou pleti během týdne ideálně rozplánovat?

Je polovina týdne a právě teď jste ve stresu. Jak to víme? Středa je podle průzkumů dnem, kdy bývají lidé nejvíce vyčerpaní. To se pochopitelně velice brzy odrazí na pleti - začne ztrácet svůj obvyklý jas a stává se zašedlou a dehydrovanou. Potom stačí, aby se týden přehoupl do soboty a pokožka se bez každodenních stresů opět začne „předvádět“ v lepším světle.

Z toho důvodu je nanejvýš taktické zajistit si „víkendové záření“ na celý týden. Nejsilnějším spouštěčem (nejen) neduhů s pletí je pochopitelně stres. Nutí tělo produkovat více hormonu kortizolu, což je v běžných úrovních bez problému. Ovšem jakmile se jeho hladina příliš zvedne, kůže začne slábnout. A to znamená jediné: buňky nedostávají dostatek živin a vzhled pokožky chytá mdlý nádech. Stres navíc současně zvyšuje produkci testosteronu, což může vést pro změnu k vyrážkám…

Než se tedy ještě více schováte za pracovní stůl, pojďte si spolu s námi projít, jakou máte naději. Vaše police v koupelně je beztak plná vhodných přípravků. Důležité je však jejich načasování tak, abyste je používala v symbióze s tělesnými cykly.

PONDĚLÍ

POSILUJTE

Vědecká studie (od Chanel) simulovala týdenní stres versus odpočinkový víkend. Skupinu žen výzkumníci nechali šest dnů spát čtyři hodiny denně a poté tři dny po deseti hodinách. Po celou dobu měřili kožní hydrataci a vyrovnanost pH. Výsledky ukázaly, že nastává výrazný pokles vlhkosti kůže, jakmile máte nedostatek spánku. Pondělní večer proto využijte k tomu, abyste pokožku připravila na následnou zátěž a posílila ji antioxidanty.

Náš tip: Multikorekční sérum Visionnaire LR 2412 4% – Cx, Lancôme, 2300 Kč; Omlazující péče s obsahem antioxidantů Firewall, Medik8, 1750 Kč.

ÚTERÝ

ZJEMŇUJTE

S narůstajícím stresem se díky každé bezesné noci navyšuje pH o 0,1 (norma je 5,5). Bariéra, která udržuje vlhkost uvnitř a bakterie venku, je tím pádem narušena. Kancelářské prostředí si také začne vybírat svou daň. Kopírky, počítače, dokonce i kávovary vysílají UV záření způsobující vrásky. Úterý je proto dnem, kdy pokožka uvítá zjemňující a zvláčňující látky. Uklidní totiž podráždění ještě dřív, než se projeví. A pamatujte, že kůže nejochotněji absorbuje většinu ingrediencí mezi 11. a 16. hodinou. Toto okénko je tudíž velice důležité pro zastavení následků stresu.

Náš tip: Hydratační a rozjasňující supersérum Dead Sea Osmoter Concentrate, Ahava, 1050 Kč; Krém proti vráskám Anti-Aging Stress Cream, La Prairie, 5190 Kč.

STŘEDA

DETOXIKUJTE

Připadáte si nejstarší ve středu okolo 15.30 h? Nejste sama. Je to čas, kdy se ženy pouští do sladkých svačinek, aby se popasovaly s odpoledním defi citem energie. A kůže zatím platí vysokou cenu… Jídlo a pití s vysokým obsahem cukru způsobuje glykemický stres, chemickou reakci, která narušuje fungování elastinu a kolagenu v pokožce: kožní vazivo slábne, přestává být vláčné a pleť začíná ochabovat. Nahraďte slazený čaj přirozeně sladkým lékořicovým. Anebo vhoďte do horké vody pár kousků citronu. Posílíte tak detoxikaci těla.

Náš tip: Čisticí maska Chamomile Concentrate AntiBlemish Masque, Aesop, 1150 Kč; Mandlový pleťový olej, Weleda, 399 Kč.

ČTVRTEK

HYDRATUJTE

Čtyři dny pobytu v klimatizaci jsou příčinou dehydratované pokožky. Kancelářské klima vytváří suché prostředí, pleť pak působí vysušeně a mdle. Klimatizace rovněž zanáší vzduch částicemi, které mohou dráždit a způsobovat únavu. Co je tedy potřeba podniknout? Pokožka je vysoce citlivá na změny prostředí, které drasticky snižují úroveň zvlhčení. V takové situaci je nezbytné sáhnout po hloubkově vyživující masce nebo přípravkům s hydratujícím složením, jako je kyselina hyaluronová. To abyste měla jistotu, že je vaše kůže dostatečně zásobena. A vězte, že jestli se má středa stát vaší novou sobotou, neměla byste už žádný den šidit pitný režim.

Náš tip: Hydratační pleťová mlha Ultra Radiance, Benefit, 700 Kč; Intenzivní hydratační maska Hydra Végétal, Yves Rocher, 340 Kč.

PÁTEK

OBRUŠUJTE

Podle průzkumů má během čtvrteční noci většina párů sex. Ten způsobí psychické uvolnění a zaplaví tělo endorfiny. Ukázalo se, že tři a více orgasmů za týden způsobují uvolnění DHEA neboli hormonu mládí, který pomáhá pokožce zářit zdravím. Kůže se de facto nachází v opravném módu, a proto je čas na použití peelingových přípravků, jež odstraní svrchní vrstvičku pleti a urychlí obnovení buněk. Zmizí stresové škody za celý týden a pokožka se připraví na regeneraci přes víkend.

Náš tip: Exfoliační tonikum s rozjasňujícícm účinkem Lotion Tonique Fraicheur, Payot, 610 Kč; Energizující a rozjasňující denní péče Le Jour de Chanel, Chanel, 2180 Kč.

SOBOTA

ČISTĚTE

Konečně víkend! Vytoužené volno… Ale zároveň impulz k tomu uvést pokožku do ideálního stavu. V sobotu bývá méně shonu a více odpočinku, čímž dochází ke snížení oxidativního stresu a přípravky tak mohou fungovat efektivněji. Je to každopádně skvělá příležitost poskytnout pokožce intenzivní péči zvláště proto, že ženy mají v sobotu tendenci prodlužovat dobu, po kterou se věnují své pleti, z 10 minut až na 25 minut. A nezáleží na tom, jestli jde o klasické čištění nebo hloubkové. V každém případě je týdenní nashromážděný stres a jeho dojezd ideálním signálem pro to, abyste použila exfoliant a zbavila se tak veškerých nežádoucích nečistot.

Náš tip: Čisticí pudr Daily Microfoliant, Dermalogica, 1345 Kč; Rozjasňující čisticí pěna Radiance Cleansing Foam, Sephora, 270 Kč.

NEDĚLE

ZKLIDŇUJTE

Nedělní ráno využijte k hydrataci a zklidnění. Po čištění přidejte hydratující sérum pro dosažení rovnováhy pleti. Během víkendu se totiž mysl obvykle zklidní, čímž se zredukují i stresové hormony. Platí to však zpravidla jen do sobotního večera, kdy tuto blaženost z krásy nahrazuje úzkost z nadcházejícího týdne. Proto využijte svůj beauty režim k tomu, abyste se zbavila stresu. Zvolte některou z aromaterapeutických technik a dělejte cokoli, co vám pomůže zklidnit a posílit mysl i pleť.

Náš tip: Roll-on proti stresu De-Stress Aromatherapy Roller Ball, Tisserand, 249 Kč; Sérum pro ideální pleť Idéalia Life Serum, Vichy, 899 Kč.

Článek vyšel v časopise Moje psychologie.

Autor: Martina Polachová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video