Nezvládáte? Naučte se říkat „Ne“ | e15.cz

Nezvládáte? Naučte se říkat „Ne“

ZDROJ: Ženy - E15

Irena Forejtová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Určitě se vám už stalo, že jste na něco kývli bez rozmýšlení a pak jste toho trpce litovali. Mnozí lidé umí dokonale přesvědčovat druhé o tom, že odmítnout je neslušné. Může jít o nabídku nějakého výrobku, služby nebo také o „vykuka“, který vás chce obrat o čas, peníze a případně o oboje. Jak odříci a přitom neurazit?

V práci i soukromí se často můžete dostat do situace, kdy jste požádáni o něco, co se druhému nechce udělat nebo tomu nechce věnovat svůj čas. Jednoduše řečeno, někdo chce své povinnosti hodit na vás.

Druhou možností jsou obratní prodejci mistrně ovládající techniku přesvědčování, kteří vám vnucují zboží, o které nemáte zájem. A třetím případem je vydírání, nátlak a vyhrožování typu „když nedostanu co chci, tak…“ Je pravda, že občas lze přáním okolí vyhovět, avšak dříve či později přijde chvíle, kdy bude potřeba říci „Ne“, přestože jindy vyhovíte rádi a bez reptání. Pokud se nechcete stát obětí vlastních výčitek musíte se naučit říkat ne takovým způsobem, abyste neurazili sebe ani neodbytného žadatele.

Važte si sami sebe

Jste-li požádáni o něco, co se vám nelíbí, nemáte chuť ani čas se tím zabývat nebo je vám vnucováno cokoli proti vaší mysli začněte jednat. V první řadě si vždy vyžádejte čas na rozmyšlenou a nenechte se tlačit do odpovědi, i když o to druhá strana velmi stojí. Klidně řekněte, že si celou věc musíte promyslet.

V čase, který jste si vyžádali na rozmyšlenou, rozeberte důvody proč to nechci udělat nebo dát. Kolik času, síly, energie a chuti mám momentálně sám pro sebe a své povinnosti? Budu muset něco odsunout nebo se něčeho vzdát, pokud budu souhlasit? Kdo mě žádá o pomoc nebo službu? Jaký význam má tento člověk v mém životě? V jakém jsme vztahu? Kolikrát mě už daná osoba o něco žádala a kolikrát jsem jí už vyhověl?

Měli byste si zkrátka umět zdůvodnit proč odmítnout. Váš čas je přece stejně důležitý jako čas jiných lidí, vaše energie také není nekonečná, a stejně tak jako všichni ostatní, musíte umět myslet i sami na sebe.

Přijměte však myšlenku, že nejen za každé „Ano“, ale i za každé „Ne“ budete muset zaplatit. Odmítnutí vás sice může stát vztah, ztrátu zaměstnání nebo přátelství, ale záleží na tom, jak se srovnáte s vlastním svědomím. Říci „Ne“ je přece vaše právo.

Jak vyjádřit nesouhlas?

Několik vět vám pomůže dostat se z prekérní situace, aniž by se druhá strana cítila napadána a vy získáte potřebný čas na rozmyšlenou:

  • Cítím se trochu pod nátlakem, protože mě nutíte rozhodnout se v krátkém čase
  • Dejte mi deset minut , pak vám sdělím své rozhodnutí
  • Umím si představit, že se vám nebude líbit, pokud vaši žádost odmítnu, avšak v této chvíli skutečně nemohu postupovat jinak
  • Vaše nabídka i důvěra mne sice těší, ale je mi velmi líto, přesto v této chvíli nemohu pro vás nic udělat

Odmítnout lze slušně a bez emocí

Ačkoli to není vaše povinnost, je vhodné druhé straně vysvětlit důvody vaší negativní odpovědi. Záporné rozhodnutí tak protistrana přijme mnohem snadněji. Pokud prokážete pochopení, vyzní vaše „Ne“ mnohem lépe. Pěkným gestem je, pokud oceníte, že vás druhá strana poctila nějakým návrhem nebo prosbou.

Někdy není třeba jednoznačně odmítnout. Možná budete mít čas pomoci zítra nebo jen částečně, anebo vás napadne jiné řešení výhodné pro obě strany. A nakonec, v mnoha situacích je humor výborným prostředkem pro zjemnění negativního obsahu vaší odpovědi. Řící „Ne“ se prostě musíte naučit tak jako řídit auto. S jistotou, ale bez emocí a agresivity.

Autor: Irena Forejtová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video