Nový fenomén v hubnutí: Dieta každý druhý den | e15.cz

Nový fenomén v hubnutí: Dieta každý druhý den

ZDROJ: Ženy - E15

Dagmar Heřtová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Toužíte po štíhlé postavě, ale zároveň si rádi pochutnáte na jídle? Zkuste metodu americké lékařky Kristy Varadyové, která je autorkou nového dietního režimu.

Jak funguje většina diet? Je postavena na nějakém režimu, který určité věci omezuje či zakazuje. Krátkodobě tak slavíme úspěchy a radujeme se ze shozených kil. Jenže když režim opustíme, nastupuje jojo efekt a kila opět přibývají. Existuje způsob, jak hubnout a zároveň si dopřát cokoli, na co si vzpomenete? Odpověď zní ano.

Zatímco hollywoodské celebrity dobrovolně dodržují striktní půst, aby za velmi krátkou dobu zhubly do šatů, program Dieta každý druhý den je založen na mírné variantě střídavého půstu. Místo dlouhodobého strádání a odříkání platí jediné pravidlo: „Ve dnech, kdy držíte dietu, přijímáte pouze 500 kalorií za den.“ Jinak jíte cokoli a v jakémkoli množství.

Znamená to tedy, že dietu držíte pouze ob den. Pokud si nyní říkáte, kdo tohle vymyslel, pak vězte, že dieta byla vytvořena na vědeckých základech.

VÝZKUM, AŽ PAK DIETA

Všechno začalo neúspěšným výzkumem. Dnes akademička a vědecká odbornice na výživu Krista Varadyová z Chicaga začala jako mladá vědkyně v týmu Oddělení výživy, vědy a toxikologie v americkém městě Berkeley studovat efekt působení omezení kalorií na rakovinové bujení u myší. Věděla, že některé biochemické mechanismy aktivované snížením kalorií jsou známé jako protirakovinové. Její vědecký úkol zněl: „Je možné zvyknout myši na snížený příjem kalorií (půst) tak, aby se zpomalil rakovinový růst, ale aby zvířata neztrácela svoji váhu?“

Začal výzkum poznání opravdového hladu, kdy myši dostávaly jeden den pouze čtvrtinu denního přísunu potravy a druhý den měly k potravě neomezený přístup. Tak se myši střídavě krmily, postily a vážily. Ať však s nimi doktorka dělala cokoli, nebyla schopna zabránit jejich hubnutí.

Jak přiznala v jednom z rozhovorů pro vydání britského Times magazínu: „Můj experiment selhal, protože nebylo možné oddělit efekt omezení kalorií od efektu snížení váhy. Byla jsem z toho tehdy dost nešťastná,“ povzdechla si Varadyová při vzpomínce na své výzkumy. Odtud však byl jen krůček k tomu, aby si položila otázku, proč vlastně dělá pokusy na myších, když tenhle neúspěšný experiment může mít významné důsledky pro lidi.

STOVKY DOBROVOLNÍKŮ

Vědecké zkoumání doktorky Varadyové se přesunulo na univerzitu v Chicagu a byly do něj zařazeny stovky dobrovolníků. Výsledky byly neuvěřitelné. Potvrdilo se, že dieta se zařazením řízeného půstu každý druhý den skutečně u lidí funguje. Kromě výrazného poklesu váhy – převážně tuku – došlo k dramatickému zlepšení všech testovaných parametrů, jako je BMI, hladina cholesterolu, snížení rizika onemocnění srdce, mrtvice, rakoviny i diabetu 2. typu.

TAJEMSTVÍ ÚSPĚCHU

Klasické diety jsou postavené na každodenním strádání, a nejspíš právě proto slaví program Diety každý druhý den úspěch. Kombinace sebezapření („Dokážu to!“) a uspokojení („Dopřeju si!“) je v dietním světě nová a výsledky jsou opravdu rychlé. Základem úspěchu je skutečnost, že můžete jíst své oblíbené jídlo třeba i se skleničkou červeného vína.

Kouzlo spočívá také v jednoduchosti půstu – nemusíte sledovat, zda jíte bílkoviny, sacharidy nebo tuky. Tato dieta nemá žádná omezení. Můžete jíst, co se vám zachce. Dietní dny nejsou postavené na zvláštní kombinaci živin či na balancování mezi „povoleným“ a „zakázaným“, jsou jen ve znamení omezení kalorií na 500 kcal denně. Jeden den se omezíte, ale hned druhý den si můžete opravdu dát, cokoli se vám zachce.

BEZ PŘEJÍDÁNÍ

Pět set kalorií denně je opravdu velmi málo, ale pokud tím tělo netrápíme každý den, dá se to vydržet. Navíc dalších 24 hodin si můžete dopřát cokoli a v jakémkoli množství si tělo řekne. Jde přece jen o jeden den a to se dá zvládnout. Zcela logicky přichází otázka, zda neexistuje riziko, že v den, kdy nemusí tělo strádat, se člověk nepřejí. Vědecká studie Kristy Varadyové však prokázala, že tomu tak není. Je to proto, že dlouhodobě nestrádáte a víte, že další den si můžete opět dopřát.

Ti, kteří drželi Dietu každý druhý den, si tak ve dnech hojnosti dopřávali v průměru pouze 110 % své denní energetické spotřeby. Když připočtete, že 500 kalorií je limit ve dnech půstu, tedy 25 % denní energetické potřeby, dojdete k závěru, že příjem kalorií se dlouhodobě sníží o 30 %, což vede k trvalému snížení váhy. Podle výzkumu se tak díky Dietě každý druhý den sníží váha až o 5,5 kg za měsíc. Pokud navíc přidáte i pohyb, kila půjdou dolů ještě rychleji.

Článek vyšel v časopise Dieta.

Autor: Dagmar Heřtová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video