Omlazení vaginy vs. labioplastika. Co od nich čekat? | e15.cz

Omlazení vaginy vs. labioplastika. Co od nich čekat?

ZDROJ: Ženy - E15

Hedvika Černá

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Úpravy nosu, botoxové injekce, face-lift či liposukce jsou běžná věc. Co ale čekat, když se plastický chirurg vydá do vašeho klína?

V dnešní době jsme si už zvykli snad na všechno. Když se před rokem rozpoutala vášnivá diskuse, zda Velká vaginová zeď, kterou sestavil britský sochař Jamie McCartney, je, či není umělecké dílo, ani jsem se nad tím nepozastavila. Spíš mě udivilo, jak je možné, že jsme my – ženy – „tam dole“ tak rozdílné?! Jamie pořídil na čtyři sta odlitků ženských klínů ve věku 18 až 76 let a ani jeden nebyl stejný. Občas někde něco přebývalo nebo se něčeho nedostávalo, některé vaginy byly malé, jiné zase ohromné či asymetrické.

Jakmile jsem tedy dostala za úkol napsat článek o úpravách, operacích či omlazení ženského genitálu, ani jsem se moc „necukala“. Měla jsem už totiž jasno v tom, že neexistuje jiná část těla, kde bychom si jedna druhé byly tak nepodobné a o které by se současně tak málo veřejně mluvilo.

VYLOŽME KARTY NA STŮL

Jen pro upřesnění, v tomto článku nemluvíme o gynekologických operacích. Ty přenechme odbornému tisku. Řeč je o omlazení intimních partií bez chirurgického zásahu či modelaci stydkých pysků plastickým chirurgem (tzv. labioplastice). Tedy o zákrocích, které upravují vzhled a tvar ženského genitálu. A nemylte se, jejich cílem není prvoplánové zlepšení vašeho libida.

Od toho by tu měli být jiní – ideálně partner, případně instituce typu sexshop. Avšak podle slov mnohých pacientek, které prošly nechirurgickým omlazením, je zintenzivnění sexuálních prožitků jeho jakýmsi „vedlejším efektem“. Tak přece!

OMLAZENÍ...

Face-lifting, liposukce, kolagenové či botoxové injekce… Pro vylepšení každičké části těla jsme ochotny udělat mnohé. Jak je tedy možné, že svůj klín jsme tak dlouho opomíjely? Ano, jistě, úplná či částečná (d) epilace ohanbí je stará vesta známá několik tisíciletí. Proč ale nejít dál? Co třeba omlazení vaginy…?

Jelikož se jedná o poslední hit na našem trhu, zřejmě to ženy začíná zajímat. Je ideální pro ty, které jsou nespokojeny s pružností a pevností svých intimních partií, zejména poševního vchodu, v důsledku porodu či stárnutí. Také jim vadí vzhled jejich malých a velkých stydkých pysků. A jelikož jde o neinvazivní zákrok, mohou si ho dopřát třeba o polední pauze.

Jak to celé funguje? To vysvětluje gynekoložka Zuzana Fučíková z ordinace GynPoint (www.gyn-point.cz): „Ošetření provádíme pomocí nového přístroje Protégé Intima, kterým se ošetřuje celý zevní genitál i poševní vchod. Všechny vrstvy dotčené tkáně se intenzivně zahřejí, v důsledku čehož dochází k tvorbě nových kolagenních a elastinových vláken. Výsledkem je vyšší pevnost, pružnost a lepší vzhled.“

Petra Šimotová z firmy BTL k tomu dodává: „Tento přístroj je natolik bezpečný, že jím lze ošetřovat i tak citlivé partie, jako je vulva. Pacientky cítí rozdíl ihned po prvním ošetření a nejsou omezeny v běžném životě. V každé věkové kategorii jsou výsledky skvělé. U mladých žen je hlavním efektem zkvalitnění sexuálního prožitku, u maminek po porodu zpevnění poševního vchodu a ovlivnění jizev po nástřihu a u žen po přechodu je to mj. zvýšení lubrikace i libida.“

Právě zlepšení sexuálního prožitku má na ženu pozitivní psychologický dopad. Sexuolog Zlatko Pastor se na to ale dívá i z jiné stránky: „Pokud vás trápí vzhled intimních partií natolik, že máte problémy se sexuálním životem, je zákrok namístě. Kdyby se však mělo jednat jen o další z řady zkrášlujících zákroků, které podstoupíte proto, abyste zaujala svého manžela, nemá to většinou cenu. Tam bude třeba hledat problém někde jinde než ve vašem klíně.“

... ČI OPERACE?

Když se rozhodnete pro operaci prsů, máte asi předem jasno, co od toho očekáváte. Chcete z jedniček udělat trojky, z povislých pevné… U plastiky nosu či uší je to také zřejmé. Ale jak vypadá modelace pohlaví? Jaký bude výsledek? A pro koho je to určeno?

„Labioplastiku, tedy úpravu malých (vnitřních) pysků, podstupují zejména ženy, které je mají příliš zvětšené, často o několik centimetrů,“ vysvětluje plastický chirurg Martin Tománek z kliniky Laser Plastic (www.laserplastic.cz). „Obvykle by měly být kryty velkými pysky, ale pokud tomu tak není a vystupují, mohou vadit při sportu, zejména při jízdě na kole či na koni, ale i při sexu. Na naší klinice operujeme zhruba 40 případů za rok, i když s tím, jak se o problému více mluví, pacientek pomalu přibývá. Oproti Spojeným státům, kde jde o běžný zákrok, je to však u nás stále tak trochu tabu.“

Není tedy divu, že ženy mohou mít problémy i psychické. Nemluvě o tom, že přiléhavé sexy prádlo nebo upnuté legíny nepřipadají v úvahu. Stačí nevhodná poznámka partnera či divné pohledy okolostojících žen při převlékání ve veřejných šatnách a je zaděláno na mindrák.

To potvrzuje i sexuolog Zlatko Pastor: „Před padesáti lety ženy tyhle věci vůbec neřešily. Avšak s větším odhalováním těla ve filmech, tisku, ale i na plovárnách mají srovnání. Najednou zjišťují, že jsou jiné. Lidská přirozenost však velí přizpůsobit se průměru. Proto se čím dál častěji odhodlávají k nejrůznějším úpravám, vylepšení genitálu nevyjímaje. Je to trend. Navíc mnohým ženám to opravdu může psychicky pomoci. Zvedne se jim sebevědomí, přestanou se stresovat při intimním styku…“

Operativní zákrok podstupují nejen ženy se zvětšenými či asymetrickými labii, nebo ty, které nejsou spokojené s jejich tvarem. Operativně se dají upravit i špatně zhojené jizvy po nástřihu hráze při porodu či špatné šití, které má za následek zúžení poševního vchodu. To pak může ženám při styku dělat problémy. Na kliniky přicházejí i dámy v letech, které obvykle řeší uvolněný poševní vchod následkem stárnutí.

Jak je vidět, už i to poslední, dosud tak trochu skrývané místečko na našem těle může být vylepšeno. A proč ne? Máte-li problém zrovna s ním, je možná načase odhodit stud stejně jako to udělalo osm set žen pro Jamieho McCartneyho. I když zdá se mi, že nechat si klín odlít do sádry sochařem je o dost horší než ho na půl hodinky „půjčit“ pro zákrok lékaři. Nebo ne?

Co jste chtěly vědět, ale bály jste se zeptat

NA NAŠE OTÁZKY ODPOVÍDÁ PETRA ŠIMOTOVÁ Z FIRMY BTL

Jak to, že ženy najednou tolik zajímá, jak vypadají „tam dole“?

Má to souvislost se vzrůstající popularitou epilace intimních partií. Jakmile zmizí chloupky, mnohem víc si všímáte, jak jste na tom. To, co ženy na Dálném východě zajímalo už dávno, začínají Češky teprve objevovat.

Arabky jsou tedy o dost napřed...

V epilaci určitě. Ale také v zájmu o to, jak vypadá jejich genitál. Populární je tam třeba jeho bělení či rekonstrukce panenské blány, často i kompletní vaginoplastika. A neinvazivní omlazení přístrojem Protégé Intima? I to je pro ně běžné a velmi vyhledávané.

Existuje nějaký ideál, jak by chtěly ženy vypadat?

Jistou laťku nastavila pornografie, ale při rozhovoru nakonec zjistíte, že by ženy většinou chtěly mít klín jako dvanáctileté holčičky. Největším bonusem terapie je proto dle mého zvýšení sebevědomí.

Je hodně žen, které k vám poslal jejich partner?

Troufám si tvrdit, že žádná. Na omlazení chodí především kvůli sobě. Partnerovi to naopak většinou tají. On pak sice pozná, že se tam dole „něco stalo“, ale přesně neví co. I když se mu to samozřejmě líbí.

Co tomu říkají sexuologové?

Ti jsou touto možností, jak zvýšit libido a sexuální prožitek, nadšení. Pro muže mají na podporu erekce všechno možné, vakuovou pumpou počínaje, podpůrnými tabletami konče. Ženám však doposud mohli na zvýšení libida předepsat tak akorát antidepresiva. A teď je tu Protégé Intima s jednoduchým a bezbolestným zákrokem. (Více informací o přístroji Protégé Intima najdete na www.intimni-estetika.cz)

1. CO VÁS ČEKÁ PŘI OMLAZENÍ VAGINY?

 • Zákrok se provádí ambulantně.
 • Doba výkonu je asi 30 minut.
 • Hospitalizace není nutná.
 • Žádná omezení nejsou.
 • Cena od 3000 Kč.
 • Zákrok je bezbolestný – žena pociťuje teplo. Obkružují se jen stydké pysky.
 • Zákrok je bezpečný – i když se pracuje s velkou energií, díky bezpečnostním prvkům nemůže dojít k žádnému poškození kůže.

2. CO VÁS ČEKÁ PŘI LABIOPLASTICE?

 • Zákrok většinou probíhá pod celkovou narkózou.
 • Doba výkonu je asi 45 minut.
 • Hospitalizace maximálně přes noc.
 • Po výkonu nesmíte minimálně 2 týdny sportovat, 3–4 týdny je pak doporučen sexuální půst.
 • Cena asi 16 000 Kč.

Článek vyšel v časopise Moje psychologie.

Autor: Hedvika Černá

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video