Ověřeno! Spokojenost s poprsím má přímý vliv na naši psychiku | e15.cz

Ověřeno! Spokojenost s poprsím má přímý vliv na naši psychiku

ZDROJ: Ženy - E15

Ženy.cz

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Neexistuje dámský magazín, kde by se čas od času neřešila velikost prsou. V diskuzích pak čítáme zoufalé příspěvky ve stylu „Mám malá prsa, ale zato velké komplexy.“ Proč tomu tak je, když všechny tušíme, že se jedná o nesmysl? Odpověď je jednoduchá – podvědomě se bojíme, že se nebudeme mužům líbit a nesplníme tak roli dobré ženy.

Znamená pro nás velikost prsou totéž co pro muže velikost penisu?

Někteří sexuologové srovnávají vztah žen k velikosti ňader se vztahem mužů ke svému genitálu. Rozdíly se ale začínají už od dětství – zatímco ženy si svých rozkvétajících ňader všímají až v období puberty, muži jsou se svým přirozením v kontaktu již od raného věku. Vztah je zde mnohem hlubší, pánové se se svým penisem více ztotožňují a připadají si méně mužní, je-li jejich soused u mušle více obdařen.

Ženy nepřičítají velikosti svých ňader životní důležitost, ale mohou kvůli ní trpět sníženým sebevědomím. To moderní psychologie uznává jako důvod k doporučení podstoupit plastickou operaci prsou. Odhaduje se, že zvětšená prsa mají na 2 miliony žen po celém světě.

Zhruba od 12 let věku nám ňadra nedají spát

Na prahu puberty začínají holkám růst prsa a spolužáci si hledají první platonické lásky právě podle bujnosti poprsí. Chlapci se totiž v tomto věku začínají fixovat místo na matku na jiné ženské – tentokráte erotické – objekty.

Paralela s ňadry, odnepaměti platícími za symboly ženskosti, se tu přímo nabízí. Navíc si nelze nevšimnout toho, že spolužačkám se začínají dekolty vzdouvat a oblékají si první podprsenky.

Puberta je nápor (nejen) na ženskou psychiku

V tomto období je pro dívky velmi frustrující, když se jim někdo posmívá, že mají malá nebo třeba špičatá ňadra. Berou si jakýkoli vtip osobně a zkouší nemožné pro to, aby svůj neblahý osud zvrátily. Ke slovu tak přicházejí babské rady – pití piva, mléka, „speciální“ cviky apod. Dívky si přitom neuvědomují, že chlapci si je v tomto věku dobírají všechny a nechtějí tím nikomu ublížit, naopak upoutat pozornost na sebe.

To nám potvrdila i Zuzka (26) z Prahy: „Měla jsem vždy větší prsa, a proto se mi naopak posmívali ve smyslu „na to bys snad měla mít zbrojní pas“.“ Takové posměšky se ale pochopitelně snášejí lépe než přirovnání k prknům, ploché dráze apod.

Postpubertální vystřízlivění

Po posledních-náctiletých narozeninách většinou ženy dosahují smíření se svým tělem jako takovým. Je to dáno tím, že i muži se hormonálně i emocionálně zklidňují a přesvědčují nás o tom, že se jim líbíme takové, jaké ve skutečnosti jsme.

Opravdové problémy přicházejí teprve po dětech

Po těhotenství a (zejména opakovaném) kojení se často objevuje opravdový estetický problém – povadnutí ňader. Nejvíce se to týká prsou větších velikostí, které si dívky v pubertě tak záviděly. „Po druhém porodu neexistovalo trefnější označení pro má prsa než kokršpanělí uši. Při sexu jsem manželovi zakazovala, aby mi sundával podprsenku. Pomohli mi až na klinice plastické chirurgie PEM, které dodnes vděčím za navrácení ztraceného sebevědomí,“ řekla nám Lenka (47) z Prahy.

S výjimkou krátkého období, kdy jsou chlapci ovládáni hormony, řeší naše ňadra mnohem méně než my. Zůstává však bytostně důležité, abychom se samy cítily dobře a věřily si. Proto pokud máte ohledně svého vzhledu jakékoli pochybnosti, nebojte se konzultovat je s odborníky.

Autor: Ženy.cz

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video