Padání vlasů a bylinky | e15.cz

Padání vlasů a bylinky

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Padání vlasů je vnitřní poruchou, na rozdíl od potíží s vlasovou pokožkou (lupy, ekzémy apod.).

Pokud jde o vnitřní léčbu, je třeba zajistit změnu ve stravování spolu s řešením dysfunkce hormonální sféry a nedostatku prvků a vitamínů. Při dodávání chybějících prvků a vitamínů jde především o zinek a vitamín A, pokud jsou přidruženy kožní potíže, je třeba předpokládat i nedostatek křemíku a železa. I když samozřejmě nejde očekávat zázrak, můžeme stav stabilizovat a tedy zabránit dalším ztrátám vlasů a v mnoha případech docílit i obnovu jejich růstu.

Základním opatřením je řádné umytí vlasů. Vlasy umyjeme ne šamponem, ale glycerinovým mýdlem. Potom je propláchneme octovou vodou, nejlépe z vinného nebo ovocného octa, a vysušíme. Do suchých vlasů jemně vtíráme tinkturu nebo odvar ze stejných dílů kořene kopřivy a kořene lopuchu. Kopřivovou tinkturu zhotovíme tak, že 1 díl listů kopřivy naložíme do 3 dílů alkoholu a necháme 14 dní na slunci. Pak 3 polévkové lžíce tinktury dáme do 0,25 l vody a vtíráme jemně do vlasové pokožky.

Recepty
Kopřivový ocet: Hrst kořenů kopřivy v 0,5 l dobrého vinného octa mírně vaříme 10 minut v přikryté nádobě, pak necháme zchladnout a dobře přefiltrujeme. Jednou denně jím jemně masírujeme vlasovou pokožku.

Lopuch: 3 - 5x týdně používáme odvar z kořene lopuchu a občas vtíráme i lopuchový olej.
Tinkturu nebo odvar (jen přivedený k varu) ze tří bylin: kořene lopuchu, kořene kopřivy a nati tymiánu vtíráme do vlasové pokožky. Silný odvar z kořene lopuchu, vtírán intenzívně do kůže hlavy několikrát týdně, podporuje růst vlasů. Recept: Do 350 ml Alpy se dají 2 hrsti drobně řezaných kořenů lopuchu a 1 hrst stejně upravených kořenů kopřivy. Po týdenním vyluhování za občasného protřepání se výtažek zcedí a doplní do 500 ml destilovanou vodou; může se též přidat malé množství oblíbeného parfému. Po každém umytí hlavy se provádí výluhem intenzívní masáž vlasových kořínků.

Cibule: 3 velké cibule pokrájíme a přelijeme žitnou nebo ovocnou pálenkou a necháme 4 dny v teple vyluhovat. Pak 2 polévkové lžíce dubové kůry vaříme v 0,5 l vody, až zůstane šálek odvaru, který přidáme do extraktu. Tinkturu užíváme několik týdnů k dennímu ošetření vlasové pokožky.

Opět cibule: vlasy umyjeme jemným mýdlem a po opláchnutí je mírně zvlhčíme octovou vodou, aby se obnovil kyselý povlak. Pak je důkladně vysušíme a do suchých vlasů lehce vmasírujeme čerstvou cibulovou šťávu. Dále hlavu ovážeme plátnem, které sejmeme až po hodině. Hlavu znovu umyjeme, tentokrát jemným žloutkovým šamponem.

Lichořešnice větší: 1 hrst listů a květů lichořešnice dáme do 0,5 l studené vody, zavaříme a necháme 15 minut mírně vařit. Pak zchladíme a jemně přecedíme. Slouží k pravidelnému vtírání do vlasové pokožky.

Vlasové tonikum: Nať lichořešnice 100g, list kopřivy 100g, nať brčálu barvínku (pozor! - při vnitřním užití může být ve vyšších dávkách mírně toxický!) 100g, cibule kuchyňská 25g. Naložíme do 0,7 - 1 litru 90% lihu a uložíme na teplém a tmavém místě na 14 dní. Pak přefiltrujeme, rostlinnou hmotu vylisujeme a dáme zpět do láhve. Tonikum vtíráme jemně do vlasové pokožky po umytí a mírném uschnutí vlasů, ale ne častěji než 1 za 14 dní. Recept pochází od francouzského bylináře Leclerca.

Jalovcovou vodu (jalovcová silice podaná zevně působí dráždivě, derivačně, zlepšuje místní prokrvení) zhotovíme z 50g pomačkaných jalovčinek a hrsti jalovcové natě. Obojí naložíme do 1/2 l studené vody, necháme zavařit a 15 minut v zakryté nádobě na velmi malém plameni vařit. Slijeme a máme výborný prostředek pro ošetřování vlasů a hlavy.
Růst vlasů podporuje směs: nať čekanky 40g, nať meduňky 20g, nať jablečníku 20g, nať dobromysli 10g. Připravujeme jako čaj a podáváme denně asi 0,75 l.

Zdroj: Honzova stránka, http://hoowoo.euweb.cz

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery