Péče o pleť na podzim se vám v zimě vrátí | e15.cz

Péče o pleť na podzim se vám v zimě vrátí

Vendula Kochanová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
O co více nás odchod léta a nástup podzimu mrzí a to více si jej však užívá naše pleť. Pro pleť teď nastává čas odpočinku a jakéhosi restartu před zimou. Jak si s ní naše pokožka poradí, záleží ve velké míře na naší péči o ni, v tomto, dá se říci, přípravném období.

Nesmíme zapomenout na to, co jsme ji v průběhu léta všechno prováděli. V touze po bronzové barvě jsme ji vystavovali slunečním paprskům, máchali ji ve slané, ondy zase chlorované vodě, nemluvě o agresivních klimatizacích a nekompromisních voděodolných líčidlech.

O tom, že každé roční období vyžaduje jiný přístup k pleti a jinou péči slyšela pravděpodobně již každá z nás. Ruku na srdce, mnohé však odkládáme výměnu oblíbeného krému, či čistících a pečujících přípravků až na dobu, kdy se naše pleť vzbouří a začnou ji provázet určité neduhy. Zkusme tomu alespoň jednou předejít a zaměřit se na specifické potřeby pokožky právě v tomto ročním období.


Oproti letním měsícům podzim přímo přeje peelingům a exfoliaci pleti. Zejména je třeba z pleti „vydolovat“ nánosy všeho, čím jsme ji v létě zásobily – opalovací krémy, voděodolné makeupy apod. Navíc, jak už jsme zmínili, podzim je k pleti poměrně šetrné období. Proto se nemusíme bát pokožku opravdu důkladně vyčistit peelingovými krémy či gely. K důkladnému očištění a otevření pórů patří i napářka (velmi účinný a finančně nenáročný způsob čištění a prokrvení pleti) a následná aplikaci masky. Při jejím výběru dbejme na aktuální stav pleti. Vybírat můžeme s nepřeberného množství značek a typů, můžeme je však rozdělit zhruba do následujících skupin: čistící, zmatňující, hydratační, vyrovnávací, regenerační, maska pro citlivou a alergickou pleť, maska pro zralou pleť a skupinu masek s přívlastkem anti-stress. Existuje samozřejmě celá řada přípravků z takzvaně doplňkové péče o pleť, z nichž lze jednoznačně doporučit nekonvenční, tedy čistě přírodní produkty. Jsou k pokožce o poznání šetrnější a nezatěžují ji tolik jako běžné výrobky využívající chemie.


Autor: Ženy - E15

Další naprostou nezbytností je hydratace pleti. Přeci jenom díky sychravému počasí, případně ranním mrazíkům se naše pleť vysušuje více než v letním období. Navíc opět tím pomůžeme pokožce s přípravou na zimu, která přesušování pleti přímo přeje. Nezapomínejme zejména na to, že i problematická a mastná pokožka vyžaduje důslednou hydrataci. Přehnaným používáním agresivních odmašťujících a vysušujících přípravků ji spíše jen uškodíme.

Pro účely mastnější pleti jsou ideální lehké zmatňující, avšak hydratační fluidy či gel- krémy. Naopak pleti normální a suché v tomto ročním období sluší hutnější krémy, než které jsme používaly v létě. Pro pleť smíšenou, která je nejrozšířenější, se doporučují speciální krémy právě na smíšenou pleť, po případě aplikovat zmatňující gel na T-zónu a na tváře použít krém mastnější.

Autor: Ženy - E15


Naprosto výtečným řešením pro všechny typy pleti jsou přírodní obličejové oleje. Pleťové oleje si získaly řadu příznivkyň, bez ohledu na to, jakou pleť která vlastní. Každá si mezi oleji najde svého favorita. Kdybychom měli jmenovat všechny možné oleje, jež jsou k dostání, byl by to pěkně dlouhý seznam. Jmenujme alespoň některé z nich: arganový olej – pečující zejména o suchou pokožku, ale i nehty či vlasy; avokádový olej – zdroj vitaminu E a regenerace; jojobový olej – vhodný pro suchou, citlivou, ale i aknózní pleť; mandlový olej – který se přímo doporučuje pro chladnější období roku; meruňkový olej – vhodný k péči pro tu nejjemnější i dětskou pokožku; pupalkový olej – jeden z nejúčinnějších na vrásky a mnoho dalších.

Klíčem k úspěchu při používání olejíčku je aplikovat je na mokrou pokožku, dokonce se říká, čím více vody, tím lépe. Naprosto nedocenitelná je kombinace přírodních olejů s růžovou vodou, kterou je možno aplikovat pod olejíček, či běžný krém.

I když je sluníčko na podzim vzácností neopomínejte používat přípravky s UV faktorem, ideálním řešením jsou make-upy s ochranným faktorem, nejenom, že zmatní a jednotí pleť, ale také ji chrání před slunečním zářením.

Autor: Vendula Kochanová
16. října 2010

Autor: Vendula Kochanová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video