Péče o pleť v zimě | e15.cz

Péče o pleť v zimě

Petra Konečná

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Sníte o věčném mládí a kráse? Čas nezastavíte, ale můžete jej zpomalit. Nahlédněte do ráje matky přírody, skýtá v sobě nesčetné poklady, díky nimž se budete cítit jako v bavlnce.

Pleť je dennodenně v každém ročním období vystavena náporu okolního prostřední, který na ní zanechává negativní následky. V zimních nečasech, chumelenicích a větru, jenž se do tváře zabodává jako tisíc malých jehliček, trpí mnohem více než v letním období.

Dvakrát měř, jednou řež


Říká se, dvakrát měř, jednou řež. Stejně tak postupujte i při výběru přípravků. Nepodlehněte reklamním trikům schovávajícím skutečný obsah preparátu. Vybírejte s rozvahou. Pro citlivou pleť jsou nejvhodnější přípravky založené na přírodní bázi. Jejich součástí by měly být zejména tyto látky: bamabucké a avokádové máslo se zušlechťujícím efektem. Vytváří ochranný a zklidňující filtr bránící podráždění. Výtažky z aloe vera a pupalky, přírodní lecitin a skvalen, panthenol či mandlový a hroznový olej.

Přestaňte používat lehké denní krémy a letní emulze. Vytvořte si účinný ochranný štít, jenž prohloubí odolnost a vlhkost pleti. Zejména máte-li citlivou pokožku, neměla byste vycházet bez krému. Riskujete vznik vyrážek, ekzémů, prasklých koutků a žilek. Pro toto období jsou vhodné především hutnější a mastnější krémy. Samozřejmě záleží na typu pleti. Pokud máte sušší, rozhodně nepoužívejte krémy určené pro mastnou pleť a naopak. Nenechte se zmást pověrou o hydratačních krémech, které údajně nejsou vhodné pro zimní období. Moderní přípravky mají naštěstí natolik zdokonalenou technologii, díky níž se hydratační látky dostávají do hlubších vrstev, odkud se postupně (nikoliv naráz) uvolňují. 

Autor: Ženy - E15
 
Autor: Ženy - E15
 
Autor: Ženy - E15


„Co se týká speciální péče v zimě, rozhodně doporučujeme na horách používat ochranné krémy s vysokým UV faktorem. A to i mužům, kteří sice krémy neradi používají, ale i jejich pokožka stárne. Stejně tak by se neměla zanedbávat každodenní výživa pleti. Dnes je k dostání spousta produktů určených nejen ženám, ale i speciálně pro muže,“ vysvětluje MUDr. Petra Samková, estetická dermatoložka a majitelka Avienclinic.

Vitamíny, půl zdraví


Podpořte krásu pokožky vitamíny, užívejte je nejen v podobě tabletek, ale i vyvážené stravy. V zimě potřebujete především trojici vitamínu A, C a E pomáhající pleti zvládnout drsné podmínky.

Vitamín A - působí proti škodlivým účinkům volných radikálů, zpomaluje stárnutí pokožky
Vitamín E - podporuje zejména antioxidační účinek vitamínu A
Vitamín C - všestranný a mocný antioxidant. Podílí se na neutralizaci škodlivých vlivů volných radikálů v buňce, tkáních a orgánech.

Ubalte si jointa


Nebojte, není to myšleno doslova a do písmene. Pravdou však zůstává, že cannabis, marihuana, konopí alias laicky řečeno tráva, je stále častěji využívání v oblasti alternativního lékařství a kosmetiky. Společně s dalšími látkami aktivně chrání citlivou i dětskou pokožku před nepříznivými vlivy, před mrazem, podrážděním a vysycháním. Předchází vzniku lišejů, drsných a suchých míst na pokožce.

Přípravky obsahující konopný olej jsou k dostání takřka v každé lékárně a obchodě se zdravou výživou. Jsou vhodné pro celodenní, jak denní tak noční, použití.

Tváře jako Marfuška


Také si po vstupu do teplejší místnosti připadáte jako Marfuška z pohádky Mrazík, která měla tvářičky jako růžičky, když se šlechtila pro svého nápadníka? Nezoufejte. Zarudnutí můžete předejít. Smíchejte avokádo, lží medu, lžíci olivového oleje a jeden žloutek. Směs rozmixujte, naneste na obličej a nechte zhruba 15 minut působit. Poté obličej omyjte vlažnou vodou, případně na něj naneste krém s ochranným filtrem určený pro denní zimní nošení.

Autor: Ženy - E15
 
Autor: Ženy - E15


Zima je vhodným obdobím jak pro regeneraci pleti, tak pro odstranění nejrůznějších nezhoubných výrůstků, červených žilek, nežádoucí pigmentace a odstranění chloupků. Odborníci z Avienclinic doporučují využít zimní období k řadě procedur.„Z oblasti estetické dermatologie je dobré podstoupit chemický peeling, který je vhodný jak pro problematickou pleť, tak pro sjednocení tónu pleti,“ říká MUDr. Petra Samková. Dále se doporučuje využít laser „Quanta System Laser“ sloužící k dlouhodobé depilaci, k odstranění nežádoucího ochlupení, k odstranění rozšířených žilek v obličeji a na dalších částech těla, k odstranění pigmentací na obličeji, rukách a celém těle či k odstranění pooperačních jizev. Pro regeneraci a omlazení pleti je vhodné podstoupit mezoterapii. V rámci aplikace výplní, vyplnění nosorytních rýh, dodání objemu tváří a rtů a v rámci aplikace botoxu, vyhlazení mimických vrásek v oblasti očí a čela.

Z oblasti klasické dermatologie je vhodná  konzultace a prohlídka u dermatologa ohledně pih a kožních výrůstků a jejich případné odstranění. Dále konzultace ohledně kožních onemocnění jako je lupenka a akné, které se v tomto období dají léčit předepsáním daleko účinnějších přípravků, které není vhodné používat v letním období.

Za svitu „měsíčku“

Významnou součástí většiny krémů a to nejen pleťových se stal měsíčkový olej využívaný především pro své hojivé účinky. Je vhodný na suchou či popraskanou kůži, ale taktéž na popáleniny a rány. Účinně ochrání pokožku před mrazem a chladem.
Navštivte obchod se zdravou výživou a kupte si nasekané květy měsíčku – čím více, tím lépe. Smíchejte je s rozpuštěným sádlem, chvíli škvařte a poté nechte do dalšího dne odstát.

Pokud k této proceduře máte výhrady, postupujte následovně. Sádlo rozpusťte ve vodní lázni a přidejte měsíček. Zahřívejte na mírném plameni cca 2 hodiny a nechte zhruba dva dny odstát. Odstátou směs připravenou prvním či druhým způsobem rozpusťte, sceďte a přidejte včelí vosk (cca 10dkg na půl kg sádla) a míchejte do úplného rozpuštění včelího vosku. Hotovou směs uchovejte v ledničce a v případě potřeby aplikujte na postižené místo nebo obličej v období zimních mrazů.

Rty k zulíbání


V zimním období nejsou ataku ušetřeny ani rty. Nezapomínejte si proto do své kabelky přidat tyčinku na rty mastnější konzistence, nejlépe s přídavkem včelího vosku,  vitamínů a  s UV filtrem nebo obyčejný jelení lůj. Vytvoří ochranný filtr, který zamezí příchodu nevítaných hostů. Ačkoliv máte pocit, že slunce nesvítí s přílišnou intenzitou. Vězte, je mnohem záludnější než v letních měsících.
 
Odrážející se paprsky od sněhu či ledu umí natropit pořádnou neplechu. Jak docílit toho, abyste měla popraskané rty znovu k zulíbání? Naneste na ně vrstvu medu a nechte zhruba 20 minut působit. Tloušťku volte dle subjektivně posouzené míry poškození a také dle chutě na sladké. Po 20 minutách můžete med s klidným svědomím, bez ohledu na ručičku váhy, slízat. Rty po této vydatné kůře se zacelí a zvláční.

Autor: Ženy - E15
 
Autor: Ženy - E15


Živá voda, voda živá


Zimní péči byste neměla omezit jen na obyčejné nanesení příslušného krému a následně s pocitem zadostiučinění vyjít vstříc závějím. Zhruba hodinu před tím, než opustíte teplo domova, si obličej nemyjte ani neoplachujte vodou. Obírá pokožku o tolik nutnou vláhu. Používejte výhradně jemná pleťová mléka nebo vody s vitaminovými komplexi, která jsou mnohem šetrnější.

V chladnějších měsících bohužel nepociťujeme tak často žíznivost. Jen si vzpomeňte, jak to vypadá s pitným režimem například během dne plného sněhových radovánek a zimních sportů. Skotačíte, sjíždíte jeden svah za druhým. Večer unavená, vyprahlá a hladová schlamstnete, co dům dá, leč marná snaha. Pravidelnost lačností nenahradíte. Pijte pravidelně alespoň 2 litry vody nebo neslazeného čaje. Vaše pleť nebude šupinatá a drsná. Ba naopak, pokožka zůstane elastická a napnutá. Organismus vyplaví z těla škodlivé nečistoty a nepotřebné látky. Snažte se také vyvarovat alkoholu a přílišnému pití kávy.

Autor: Petra Konečná
aktualizováno 9. 1. 2011

Autor: Petra Konečná

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video