Periorální dermatitis | e15.cz

Periorální dermatitis

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jak se zbavit úporných pupínků kolem úst a jinde na tváři, když už jste vyzkoušeli všechno a nic nezabírá?

Periorální dermatitis znamená zánět kůže kolem úst, který je tvořen drobnými růžovými pupínky a šupinkami. Kromě úst se může vyskytovat i na bradě, víčkách a v okolí nosu. Někdy zánět sám vymizí, ale často recidivuje. Postihuje především ženskou populaci.

Mezi hlavní příčiny vzniku patří alergie na kosmetické přípravky- mýdla, krémy, pleťové vody, make upy. Může to být ale také alergie na vousy partnera, papírové kapesníčky nebo třeba kůru citrusových plodů. Často se ale bohužel příčina vůbec nezjistí.

Jaké je léčka?
Léčba spočívá především ve vyloučení možných spouštěcích faktorů, to znamená, že se přestane používat veškerá kosmetika, kterou jsme dosud aplikovali a pokožku ošetřujeme obklady s Jarischovým roztokem. Místo chlorované vody pleť umýváme balenou vodou nebo minerálkou. Poté kůži ošetříme jednoduchou mastí, například žlutou vazelínou z lékárny nebo nesoleným sádlem. Léčba vyžaduje, aby se do postižených míst nezasahovalo- například peelingem nebo rozedírání prsty, protože hrozí infekce. Většinou trvá kolem dvou měsíců, než se pokožka opět uklidní a pupínky vymizí. Při složitějším postižením je třeba navštívit lékaře, který nasadí celkovou léčbu.

Po vyléčení je lépe používat přírodní kosmetiku bez parfémů a s minimem chemických přísad. Pokud používáte líčidla, vždy po návratů domů tvář co nejdříve odličte a to velmi důkladně. V dnešní době na nás chemie útočí ze všech stran- a to nejenom v kosmetických přípravcích, ale i v potravinách. Hlídejte si tedy i to, co jíte, jinak se vaše tělo bude bránit proti množství škodlivin podobnými reakcemi.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video