Pět tipů na dokonalou relaxační koupel | e15.cz

Pět tipů na dokonalou relaxační koupel

Alena Menclová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Možná máte pocit, že na vás všechno padá a nemáte žádnou energii. Svět je šedivý, každá bolístka se ozývá a ani pohled do zrcadla leckdy na náladě nepřidá. Co s takovým stavem těla a ducha provést, aby nám bylo líp?

Někdo se překoná a jde si zacvičit, někomu pomáhá posezení a poklábosení s přáteli a jiný se vrhne do kuchyně a vyváří dobroty pro celou rodinu. Ale přiznejme si, většina z nás si přece jen ráda zalenoší … Poradíme vám, jak lenošit zdravě a příjemně, a jak nemít z lenošení výčitky svědomí: zkuste relaxační koupel a nebudete litovat.

Tip první – povzbuzující koupel

Relaxační koupel si můžete bez problémů dopřát v klidu vlastní koupelny. Příjemnou atmosféru můžete doplnit světlem svíček, a pocitem, že v tuto chvíli nemusíte nic jiného, než si užít účinků koupelových solí, olejů nebo bylinek.

Vůně aromatických svíček by neměla být odlišná od vůně koupele, například povzbuzující koupel z rozmarýnu doplňte (pokud nemáte svíčku stejné vůně) olejíčkem z této byliny v aromatické lampě.

Povzbuzující účinky má třeba i šalvěj, a může se použít jako sušená bylina nebo koupelový olej. Přidáte-li do této lázně oves, máte jistotu, že vaše pokožka nebude přesušená, ale vláčná a hladká. Rozmarýn, jako třetí složka této směsi, přispívá ke snížení nervového napětí.

Můžete si udělat koupel pouze „jednodruhovou“, nebo ve směsi znásobit účinky lázně. Pokud nemáte vlastní sušené byliny, koupíte je v bylinářství nebo v lékárnách. Koupit se dají také sáčky, přidávající se přímo do vody – najdete mezi nimi namíchané různé směsi s rozličnými vůněmi a účinky.

Tip druhý – koupel uklidňující

Po náročném pracovním dnu přijde uklidňující koupel vhod. Hodit se bude směs z lipového květu, kostivalu, ovsa a řebříčku. Vezměte asi čtvrt hrnečku od každé bylinky a smíchejte do plátěného nebo gázového pytlíku, který hodíte do vany hned, jak budete napouštět vodu. Nechte louhovat po celou dobu koupele.

Voda by neměla být příliš teplá, a koupel nemá trvat déle jak dvacet minut. Po delší době příliš rozmáčíte pokožku a voda stejně vychladne. Pokud máte rádi k odpočinku oblíbenou hudbu, pusťte si ji, případně si kupte nějakou uklidňující (relaxační) hudbu na cd.

lAutor: Ženy - E15

Tip třetí – koupel ozdravná

Vanová lázeň vás nejen uklidní a osvěží, ale pomůže i k zlepšení zdravotního stavu. Byliny mají opravdu vlastnosti netušené, jen je neumíme v plné míře využívat. I taková „civilizační“ nemoc, jakou je vysoký krevní tlak, se dá udržet v nízkých hodnotách vhodnou bylinnou koupelí, doporučuje se levandule (není vhodná pro lidi s nízkým krevník tlakem).

Další možností je směs gelu z aloe vera (čtvrt hrnečku) a moučky z mořských řas (čtvrt hrnečku). Obojí přidejte do vody, řádně rozmíchejte a uložte se na dvacet minut do vody. Ve specializovaných prodejnách přírodních produktů seženete tyto koupelové přísady bez problémů. Nemíchejte ale příliš mnoho druhů přísad do jedné lázně, pokud si nejste jisti, poraďte se při koupi s bylinářem.

Tip čtvrtý – pro krásnou pleť

Na zimní problémy se suchou a svědivou pletí je dobrý výše zmiňovaný oves (můžete si udělat i odvar a tím pleť čistit). Čas strávený ve vaně můžete navíc využít k aplikaci pleťové masky buď doma připravené, nebo koupené. Neschovávejte zbytky pleťových masek a ani vymacerované bylinky z lázně nepoužívejte vícekrát, než jednou.

Na citlivou a podrážděnou pokožku je doporučována meduňka (i levandule), mastnou a zánětlivou pleť zklidňuje borové a smrkové jehličí. Pro dětskou pokožku a velmi citlivou pleť jsou vhodné koupele v heřmánku nebo měsíčku zahradním.

Tip pátý – pro uspěchané

Není čas na koupel, nebo máte jen sprchový kout? Ani vy se nemusíte vzdát relaxačního osvěžení, použijete-li při sprchování místo klasického mýdla sprchovací bylinné oleje. Jsou vhodné také pro osoby citlivé na mýdlo, sprchové gely či pěny.

Mycí účinky olejů jsou srovnatelné s klasickými prostředky, mají však jedinečnou vlastnost: neodmašťují pokožku, nejsou agresivní, a pravidelným používáním si přispějete k pocitu svěžesti nejen po těle.

Výběr je opravdu značný, sprchové oleje s přídavkem bylinných a ovocných extratů jsou doplněny i řadou pleťových krémů a přípravků k ošetření vlasů. Můžete si tedy pořídit pro krásu pořídit celou sadu jedné vůně, té, která vám bude nejvíce vyhovovat.

Autor: Alena Menclová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video