Plastičtí chirurgové: Jaký mají názor na zkrášlující operace? | e15.cz

Plastičtí chirurgové: Jaký mají názor na zkrášlující operace?

Marta Fenclová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Plastická chirurgie se jako obor zabývá především rekonstrukčními výkony po vážných onemocněních, úrazech, vrozenými vadami, ale díky velké medializaci zůstává nejvíce v popředí oblast estetické chirurgie. V Československu vznikl už v roce 1958 Ústav kosmetiky, kde se začala rozvíjet i estetická chirurgie, ale její hlavní rozvoj nastal až v posledních dvaceti letech. Dnešní doba nabízí mnoho možností, jak se dopracovat k dokonalému tělu i tváři. Estetické operace jsou běžnou a dostupnou záležitostí. Existují desítky center a klinik a díky obrázkům rozesmátých slečen s buclatým dekoltem, úzkými boky a vyžehlenou tváří má hodně lidí pocit, že zajít si na nějaký ten zákrok je totéž, jako si skočit ke kadeřníkovi. Z některých lidí, kteří se snažili zastavit stáří příliš usilovně, mrazí, na druhou stranu je estetická chirurgie obor, který pomáhá vylepšovat to, co třeba dříve bránilo psychické pohodě. Zeptali jsme se pěti českých estetických chirurgů, kteří patří ve svém oboru ke špičce, na jejich názor.

JIŘÍ PADĚRA

Perfect Clinic, abdominoplastika

„Když nevidím důvod, operaci neprovedu,“ říká estetický chirurg Jiří Paděra, který se věnuje také plastické chirurgii v Motole. Co se týče estetické chirurgie, kromě jiných zákroků často provádí abdominoplastiku, tedy plastickou operaci břicha, která pomáhá například ženám po porodu získat zpátky ploché bříško. Na rozdíl od jiných zákroků patří také k finančně náročnějším, zvlášť pojí-li se s liposukcí krizových partií, ale touha po dokonalé postavě bývá natolik velká, že si klienti často v poradně domlouvají i splátkový kalendář.

Jiří PaděraAutor: Ženy - E15

„Pokud ale přijde klient, který váží sto kilo a chce udělat liposukci, při které se odsají dva tři litry tuku, na výsledném efektu se to v podstatě neprojeví,“ vysvětluje. V oboru pracuje dvacet let, a i když požadavky klientů zůstávají víceméně stejné, rozhodně jich přibývá. „Určitě více přibylo augmentací, tedy operací zvětšování prsou. Chodí také více klientek před osmnáctým rokem, které ale musejí vyčkat plnoletosti,“ dodává Jiří Paděra. S nereálnými požadavky se setkává poměrně často, kdy klient například vyžaduje operaci, po které nezůstanou žádné jizvy. Vše je podle něj ale otázkou komunikace a poměrně často je nutné klienta prostě odmítnout.

„Když chce někdo upravit nos a přinese si fotografii s úplně jiným tvarem nosu i obličeje, je pravděpodobnost, že by byl po zákroku spokojen, skutečně velmi malá. Naopak největší spokojenost s výsledkem je v případech, kdy je osa nosu vychýlená nebo hrbolatá,“ dodává. Zatímco u plastické rekonstrukční chirurgie rozhoduje zdravotní hledisko, přiznává, že estetická chirurgie může být skvělý byznys a dodává, že by místo operace často klientovi pomohl dobrý psycholog.

MARTIN TOMÁNEK

LaserPlastic, modelace postavy

Estetický chirurg a urolog Martin Tománek se modelaci těla na klinice LaserPlastic věnuje 11 let. Jeho hlavní specializací jsou laserové vibrační liposukce a plastické úpravy ženského a mužského genitálu. U moderních liposukčních technik se tuk „rozpustí“ a poté odsaje tenkými kanylami, což umožňuje modelaci postavy bez asymetrií a nerovností a také bez viditelných jizev. Cílem Martina Tománka je co nejpřirozenější výsledek.

Martin TománekAutor: Ženy - E15

„Domnívám se, že chybou je jakýkoli výkon v oblasti estetické chirurgie, který hlásí již na první pohled nepřirozenou či okázalou úpravu. Občas tyto podivně vypadající operace vidím v televizních pořadech a myslím si, že problém není ani tak v člověku, který se k tomuto výkonu rozhodl, ale v tom, kdo jej nesoudně provedl. V České republice jsou ale takové extrémy výjimkou,“ říká. Důležité je uvědomit si, co od zákroku čekat. Většina lidí touží po naprosté dokonalosti. Někdy to jde, ale hlavní doménou estetické chirurgie by mělo být vylepšovat.

„Míru zlepšení je třeba pacientům vysvětlovat a brát v úvahu, jaká estetická či zdravotní rizika dotyčný podstupuje. V oblasti tvarování postavy se doporučuje výkony příliš neodkládat do vyššího věku. To proto, že ubývá elastinu, a operace přináší větší riziko nedokonalého vypnutí kůže,“ vysvětluje lékař. Elixír na věčně mladý zevnějšek nezná, ale v budoucnu jako možného „konkurenta“ estetické chirurgie připouští genetické inženýrství.

MIROSLAV KREJČA

Yes Visage, úpravy krku a obličeje

Primář klinky Yes Visage je také asistentem na 1. lékařské fakultě Nemocnice Na Bulovce, kde se věnuje hlavně výuce mediků. „Za posledních dvacet let došlo v estetické chirurgii k maximálnímu rozvoji. Metody jsou šetrnější a rizika minimální. Estetická chirurgie se stala běžnou součástí života,“ říká Miroslav Krejča a tvrdí, že dnes jsou jeho pacientky vybíravější a vědí, co chtějí. „Snažím se léčit jejich duše a udělat je šťastné,“ říká, ale dodává, že ne každý perfektně provedený zákrok přinese očekávané štěstí. „Pokud je někdo starý duchem, tak ho stejně neomladím.“

Miroslav KrejčaAutor: Ženy - E15

Za nejdůležitější krok při operaci považuje konzultaci, která každé operaci předchází a přiznává, že klientkám rozmlouvá zákroky asi častěji než jeho kolegové. „Pokud je operace zástupným řešením jiného problému, je důležité to přiznat. Některé klientky se na mě zlobí, ale s odstupem času jsou mi vděčné. Plastická chirurgie je obor na hranici psychologie a filozofie. Je nutné si říct a přiznat, co to přinese za pozitiva, pochopit, co si klient vlastně přeje a co od toho očekává. Například u estetických úprav obličeje je to o pochopení tváře a výrazu a cílem je dosáhnout přirozeného výsledku. Je reálné „ubrat“ maximálně deset let. Pokud se někdo snaží víc, je to za cenu nepřirozeného výrazu,“ říká Miroslav Krejča a přiznává, že mnoho žen je tlačených do kouta kultem mládí mnohem víc než dřív.

„Žijeme hekticky a stíháme toho v životě třikrát víc než generace našich rodičů. A k té dynamičnosti patří i touha vypadat neustále mladě,“ říká. S ženami závislými na plastických operacích se setkává naprosto výjimečně a ty, které se dožadují nepřirozených zákroků, podle něho nemají vyhraněnou vlastní identitu, a měly by se obrátit spíše na psychologa. Na druhou stranu lze v dnešní době pořídit „za málo peněz spoustu legrace“. „Operace horních a dolních víček je relativně jednoduchý a finančně dostupný zákrok, který přináší skvělý efekt. Estetická chirurgie je precizní vnímavá práce a pokud přinese pozitivní změnu kvality života, můžeme si všichni jen gratulovat,“ dodává ke svému oboru.

ANDREJ SUKOP

LaserPlastic, úpravy obličeje

Vedoucí lékař kliniky plastické chirurgie LaserPlastic působí také na Klinice plastické chirurgie ve FN Královské Vinohrady, kde se věnuje především rekonstrukční chirurgii a mikrochirurgii. „Mikrochirurgické operace jsou zpravidla mnohahodinové výkony, při kterých se mimo jiné pod zvětšením sešívají nervová vlákna a cévy kolem 1-2 mm. Rekonstrukční chirurgie umožňuje pacienty vracet zpět do života, ať tím, že zachráníte ruku, vytvoříte nový prs či zcela odstraníte zhoubný nádor u dítěte. Pak má práce chirurga smysl,“ říká Andrej Sukop.

Andrej SukopAutor: Ženy - E15

Estetické chirurgii, a to především operacím obličeje a prsům, se pak věnuje ve volném čase. Za největší problém v tomto oboru považuje různorodou kvalitu lékařů provádějících estetické zákroky. „U nás existuje mnoho pracovišť, ale počet špičkových plastických chirurgů tak vysoký není. Naopak se v oboru pohybuje velké množství ‚lékařů, ale i nelékařů‘ bez jakékoli erudice v plastické chirurgii. Výsledek tomu pak často odpovídá,“ varuje Andrej Sukop. „Estetická chirurgie je stejně jako rekonstrukční chirurgie hodinářská perfekcionistická práce, kdy chcete u každého odvést ten nejlepší výsledek,“ říká a dodává, že je na každém pacientovi, jaké pracoviště a lékaře si vybere. Určitě by se měl přesvědčit, zda jej bude operovat erudovaný a zkušený plastický chirurg.

„V dnešní době velkých nároků ze strany zaměstnavatelů si mnozí nemohou dovolit vypadat a působit na své okolí starším dojmem. Jiní se zas jen chtějí cítit lépe. Plastická chirurgie tak svým způsobem nahrazuje pomyslný elixír mládí,“ vysvětluje a dodává: „Málokdo z pacientů si ale přeje dramatickou změnu vzhledu, proto se dnes operuje v daleko mladším věku než dříve. Po operaci obličeje, faceliftu, by měl pacient na své okolí působit spokojeným, odpočatým dojmem. Trend v plastické chirurgii vidím ve zvýraznění přirozené krásy.“

ZDENĚK PROS

Perfect Clinic, zvětšení a modelace prsou

Špičkový estetický chirurg Zdeněk Pros se v oboru pohybuje od roku 1990. Stejně jako jeho kolegové potvrzuje, že je velmi důležitou součástí operace konzultace a posouzení, zda je pacient na operaci skutečně vhodný. „Zázraky neumíme a některé požadavky jsou prostě nereálné. Než přistoupím k operaci, musím si být jistý, že dokážu problém zlepšit, a že to přinese spokojenost na obou stranách,“ vysvětluje. Z vlastní zkušenosti ví, jak dokáže například smysluplná plastika prsou zahýbat s ženskou psychikou.

Zdeněk ProsAutor: Ženy - E15

„Do ordinace na kontrolu vejde někdo úplně jiný než před ní. Někdo s větším sebevědomím a lepší náladou,“ vysvětluje, proč se oboru estetické chirurgie říká někdy také psychochirurgie. „Může skutečně změnit kvalitu života, je to ale pořád součást medicíny a tak by na prvním místě mělo být přesvědčení o prospěšnosti zákroku pro pacienta,“ říká. Sám je zastáncem co nejpřirozenějšího výsledku, ale ve své praxi v Anglii se setkal i s požadavky žen, které vyloženě vyžadovaly implantáty, které by působily co nejvíce uměle. K výstřelkům v estetické medicíně, jako je odstraňování žeber z kosmetických důvodů nebo implantáty lýtek, dodává, že se v oboru bohužel najde vždycky určité procento lékařů, kteří pro peníze udělají cokoli.

„Když si operací někdo řeší psychický problém, obtížně se to posuzuje a poznává a při konzultaci těžko můžete někoho poslat k psychologovi. Snažím se to spíše zaobalit tak, aby klient pochopil, že takový zákrok nemá zapotřebí. Operací se mnohdy nic nevyřeší, i když je zdařilá, protože problém tkví jinde.“ Posedlost mládím a dokonalostí se podle něho liší také podle jednotlivých kultur. „V Americe se říká, že je plastická operace nosu nejhezčí dárek k osmnáctinám. To mluví samo za sebe. A ve Venezuele měla tak polovina žen, které jsem potkal na pláži, naprosto jasně viditelné velké implantáty. Rozmanitost tak samozřejmě mizí, a to je škoda,“ dodává.

Článek vyšel v časopise Moje psychologie.

Autor: Marta Fenclová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video