Po grapefruitu omládnete | e15.cz

Po grapefruitu omládnete

ZDROJ: Ženy - E15

Irena Forejtová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Citrusové plody a vonná kůra nejsou dobré jen při nachlazení nebo do těsta. V grapefruitu je doslova ukryt drahocenný poklad, o němž možná nemáte ani tušení.

Dokonce ho ani nemusíte jíst, stačí jen nasát jeho příjemnou vůni – a rázem vám ubude pár vrásek a budete se cítit mladší a krásnější.

Přivoňte si!


Na téma jak vůně dokáže ovlivnit psychiku už bylo napsána pěkná řádka knih, zabývá se jím léčebná metoda zvaná aromaterapie a žádná ze světoznámých kosmetických firem se neobejde bez korektních vědeckých studií. Jeden z takových průzkumů vedl Alan B. Hirsch, ředitel ústavu pro výzkum vůní a chutí v Chicagu, který zjistil, že banánová vůně, zeleného jablka a máty pomáhá při hubnutí.

Současně prováděl studie týkající se pachů a sexuálních reakcí a zjistil pozitivní efekt pro „nabuzení“ mužské potence. Je jím kombinace vůně levandule a dýňového koláče, u žen je to zase kombinace vůně okurky a lékořicových bonbónů. Překvapivé však bylo zjištění jak rozdílně působí grapefruitové aróma na ženy a muže.

Grapefruit vás zahalí kouzelného závoje mládí

Z všech studii vzešla grapefruitová vůně totiž jako jediná, která působí jako trik pro vnímání věku. Testovací skupinu tvořily v rovnocenném poměru ženy i muži, kteří měli odhadnout věk modelů na fotografiích.

V první fázi měli všichni testovaní na obličeji masku napuštěnou různými vůněmi, a pak odhadovali věk znovu, kdy měli nasazenou obyčejnou chirurgickou masku s grapefruitovou vůní. Grapefruitové aróma vyvolalo nečekaný výsledek: účastnící výzkumu modelům odhadli průměrně o tři roky méně než byl jejich skutečný věk, a když Hirsch provedl experiment podle pohlaví, výsledek se opět změnil.

Pokud měly masku ženy, nevyskytla se žádná změna ohledně odhadnutého věku, zatímco muži ženským modelkám hádali o dobrých šest let méně.

Hirsch pro to měl několik vysvětlení. Jednou z možností je, že aróma jednoduše dělá lidi šťastnými a šťastní lidé vidí druhé v lepším světle. Další alternativy se jeví jako nejpravděpodobnější, kdy grapefruitová vůně sexuálně „vyburcuje“ muže, což ovlivňuje jejich pohled na ženy. Poslední závěr, který připadá v úvahu, se týká stresu, jenž grapefruitová vůně „ruší“, navozuje pocit uvolnění, klidu a vyvolává nostalgické vzpomínky.

Poznáváte se?


Podle typologie lidí, kteří upřednostňují různé vůně, se takzvaní „ovocní“ řadí mezi spontánní, nekomplikované, spolehlivé a loajální. Spokojí se prý s málem, nejsou příliš ambiciózní a nejdůležitější je pro ně důvěra. Často prý bývají submisivní, což vede k úzkostem. Ve stresu bývají hádaví a náladoví.

Máte-li rádi kořenitou vůni grepu, mandarinky nebo pomeranče patříte právě do této skupiny. Rozdělení se však spíš týká naprosto čisté grapefruitové vůně, kterou většinou jinde než v esenciálních olejích nenajdete. V parfémech je každá citrusová vůně vázána na další vonnou složku, neboť „srdce“ parfému musí tvořit ingredience stálá a grapefruitové aróma je látkou sice příjemně vonící, leč těkavou a nestálou.

Tip na dárek


Pokud máte v plánu právě o vánočních svátcích „nahodit“ úplně jiné image a vonět jinak než doposud, nebo chcete potěšit někoho z blízkých voňavým dárkem, můžete grapefruitový „zázrak“ pořídit v podobě exkluzivní vůně či krému. Hydratační krémy se složkou s osvěžujícího růžového grapefruitu dodají pleti potřebnou vlhkost a zanechají ji hebkou a jemnou.

Vůni grepu obsahuje pánský deodorant AXE vhodný pro každodenní používání, nebo luxusnější pánský parfém Benetton B-United či od Lacosty. A dámy také nepřijdou zkrátka, ty mají výběr bohatší. Ve značkových parfémech a toaletních vodách jako jsou Givenchy, Kenzo, Dior, Clinique, Jaguar a další renomovaní výrobci parfémů určitě najdete tu svoji. Grapefruitové aróma se kombinuje s s jinými citrusy, melounem, ananasem, vodní lilií či zázvorem, ale naprosto čistou vůni najdete spíš v malých lahvičkách s aromatickými oleji.

Autor: Irena Forejtová
8. prosince 2008

Autor: Irena Forejtová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery