Poznejte léčivou sílu jarních rostlin | e15.cz

Poznejte léčivou sílu jarních rostlin

Alena Klimková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nespoléhejte se pouze na kosmetické výrobky, jež jsou běžně k dostání v obchodech. V tuto chvíli máte možnost na vlastní kůži vyzkoušet léčivou sílu jarních rostlin, a to třeba ve formě vlasového odvaru, pleťové vody nebo očistné koupele.

Stačí se v tuto chvíli projít rozkvetlou jarní přírodou a narazíte na rostliny, které dokážou dodat zdraví i krásu vašim vlasům a pokožce. Ať už se jedná třeba o kopřivu dvoudomou, břízu bělokorou, lopuch větší či řebříček obecný.

Nemusíte z nich vyrábět pouze sirupy, dělat tinktury, anebo je sušit na blahodárně působící čaj. Můžete je využití po vzoru našich prababiček a praprababiček ke kosmetickým účelům. Zde je několik po generace osvědčených tipů:

====Kopřivový odvar pro krásné vlasy Je všeobecně známo, že kopřiva dvoudomá působí blahodárně na vlasy. Takový odvar z čerstvých kopřiv nebo přímo z jejich kořene, jenž se používá k přelití umytých vlasů, vlasy posiluje, omezuje jejich vypadávání a rovněž pomáhá v boji proti nepříjemným lupům. Jak kopřivový odvar připravit? Zde je návod: Do pěti litrů vody dejte deset vrchovatých hrstí čerstvě natrhaných listů kopřivy. Vše pomalu zahřejte k varu, ale nevařte. Listy nechte ještě zhruba pět minut vyluhovat, pak odvar sceďte. Používejte jej k oplachování vlasů vždy po každém umytí. Březová regenerační koupel ==== Z mladých listů břízy bělokoré si můžete připravit léčivou a dezinfekční koupel, která vám vyčistí pleť, uvolní póry a podpoří regenerační schopnost kůže. Tato koupel pomáhá mimo jiné i při revmatických kloubních bolestech. Z listů břízy lze připravit také odvar, který čistí a dezinfikuje vlasovou pokožku, zabraňuje tvorbě lupů, snižuje mastnotu vlasů a zároveň podporuje růst vlasů, jejich pružnost a lesk.


Jak březovou koupel připravit?
Nejprve si připravte pět až deset litrů březového odvaru, který připravíte tak, že svaříte vody s listy břízy. Přitom na jeden litr vody připadají dvě až tři hrsti čerstvých březových listů. Vzniklý odvar nalijte do vany a zbytek doplňte horkou vodou. Koupel tak bude připravena k užití.

Autor: Ženy - E15Lopuch pro zdraví a krásuJežek, babí kořen, bodlák či žebrácké knoflíky. To je lidový název pro lopuch větší, rostlinu, která zpravidla roste podél cest a na vlhčích místech. Věděli jste ovšem, že tato rostlina blahodárně působí na lidské zdraví? Pominu-li její vnitřní užití, zevně se používá zejména k omývání pokožky a vlasů při mastné pleti, lupech i vypadávání vlasů.

Podobně jako v případě kopřivy dvoudomé lze z kořene lopuchu většího (ve směsi s dalšími bylinami) vyrobit odvar, jenž má blahodárné účinky na vlasy:
V půl litru vody vařte zhruba pět minut jednu polévkovou lžíci drceného sušeného kořene lopuchu. Poté přidejte trochu kopřivové nati, květu heřmánku, březového listí a oplodí ořechu. To vše nechte luhovat zhruba čtvrt hodiny. Poté vše slijte. Vzniklý odvar vmasírujte do vlhkých, čerstvě umytých vlasů a nechte chvíli působit. Nakonec vlasy opláchněte čistou vodou.


Autor: Alena Klimková
15. května 2011

Autor: Alena Klimková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video