Před 130 lety se narodila Coco Chanel - žena, která změnila módu a zkrátila sukně | e15.cz

Před 130 lety se narodila Coco Chanel - žena, která změnila módu a zkrátila sukně

mk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Původem byla Gabrielle prostá venkovská dívka, která neměla postavení, peníze ani vzdělání. Měla však neobyčejnou povahu, která jí umožnila, aby předběhla svou dobu, a tím se stala klíčovou osobností v oblasti módního průmyslu.

Vlastním jménem Gabrielle Chanel se narodila 19. srpna 1883 jako druhá dcera podomního obchodníka Alberta Chanela a jeho družky Jeanne Devolle. Po smrti matky v roce 1895, dal otec všechny své děti do klášterního sirotčince v Aubazine. Společně se svou sestrou Julií byla později přijata do klášterní školy a posléze začala pomáhat své tetě v obchodě s oděvy v obci Moulins, kde již v tomto věku získala pověst vynikající švadleny.

V Mulens v lázeňském městě Vichy si také po večerech navíc přivydělávala zpěvem v kavárnách a nočních podnicích a získala svou přezdívku Coco (dušička nebo miláček). A právě ve Vichy poznala svého prvního osudového muže Etiena Balsana, díky němuž získala přístup do vyšší společnosti a žila s ním na zámku v Royallieu u Compiègne až do roku 1910.

Její tvořivý duch a touha po nezávislosti ji však nenechaly ustrnout v pouhém postavení vyživované milenky. S pomocí dalšího „osudového“ muže a své největší životní lásky, Arthura Capela, přezdívaného Boy, otevřela v Paříži a v přímořském letovisku Deauville několik obchodů s luxusními klobouky. V roce 1916 už měla vlastní módní salon v letovisku Biarritz a ve 30. letech byla nejbohatší módní návrhářkou Francie a říkalo se jí královna módy. Její modely nosily nejznámější osobnosti a módní ikony své doby, např. Audrey Hepburn, monacká kněžna Grace Kelly či Jacqueline Kennedy.

Známé výroky Coco Chanel Není ošklivých žen; jsou jen ženy, které se neumějí udělat krásnými Můj život se mi nelíbil, tak jsem si vymyslela jiný Ženy, které nenosí parfém, nemají budoucnost Móda zmizí, styl zůstane

Fenomenální úspěch Coco Chanel netkví jen v její nezdolné povaze, ale především v přístupu. Jejím cílem bylo umožnit nositelce každého modelu, aby se cítila sama sebou a zároveň pohodlně, a nejvášnivější nositelkou a propagátorkou „chanel módy“ byla ona sama. V jejím šatníku jste našli košilové šaty, „malé černé“ šaty nebo žerzejové kostýmky stejně jako námořnické kalhoty nebo pletené vesty.

Do dámské módy zavedla i úplet, který byl do té doby považován za materiál vhodný jen na výrobu prádla, a zkrátila sukně nad kolena. Společně s parfumérem Ernestem Beauxem z Monte Carla a vytvořila v roce 1921 dnes již nesmrtelný parfém Chanel No. 5, který používala i slavná Marylin Monroe. V 71 letech vytvořila snad nejtrvalejší a nejznámější typ oděvu - kostým „Chanel“, který díky jeho jednoduchosti, eleganci a kráse nosí ženy na celém světě dodnes.

Coco Chanel zemřela 10. ledna 1971 v 87 letech. Hlavním návrhářem značky Chanel je roku 1982 Karl Lagerfeld.

Autor: mk

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video