Přírodní prostředky proti pocení | e15.cz

Přírodní prostředky proti pocení

Alena Klimková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Snad pro každou z nás je nepříjemné, když se na košili či halence objeví pod paží mokrá skvrna. Abychom se tomuto faux pas vyhnuly, používáme deodoranty, které by nás měly ochránit před nepříjemným potem i zápachem. Víte ale, že proti nepříjemnému pocení se dá bojovat i přírodní cestou?

Správná a vyvážená strava

Každá z vás, která chce zmírnit pocení, by se měla zaměřit v prvé řadě na složení svého jídelníčku. Podstatné je vyloučit z něj kofein, alkohol, kořeněná a příliš slaná jídla a omezit kouření. Na pocení má také neblahý vliv přílišná konzumace pokrmů obsahujících bílkoviny. Do svého jídelníčku byste ovšem měly zařadit syrovou zeleninu, ovoce a lehce stravitelná jídla.

Zázračné bylinky

Dalším možností, jak zatočit s nadměrným pocením, je užívání bylinek. A to především šalvěje lékařské a yzopu lékařského. Taková šalvěj totiž podporuje stahování potních žlázek. Například během léta, kdy pro vás může být pocení obzvlášť nepříjemné, se doporučuje denně vypít až jeden litr šalvějového čaje, který už naše prababičky používaly v boji proti nadměrnému pocení. Proti pocení se rovněž doporučuje koupel z této zázračné bylinky.

V boji proti pocení pomáhá také kombinace šalvěje a yzopu. Kombinace těchto dvou bylinek pocházejících z oblasti Středomoří má totiž komplexnější účinek proti nežádoucímu pocení nežli šalvěj samotná; zabraňuje navíc pocení, které je nervového původu.

ŠalvějAutor: Ženy - E15

Jedlá soda a dětský pudr

Má ji určitě doma každá z vás. Jedná se o jedlou sodu. Kromě vaření či jako výborný prostředek proti pálení žáhy ji lze využít také při neutralizaci zápachu potu v podpaží. Stačí, když malé množství jedlé sody nanesete do podpaží. Koupel ve vodě s přidáním trochy jedlé sody zase pozitivně účinkuje proti pocení nohou.

Kromě sody můžete proti pocení použít také obyčejný dětský pudr (například s azulenem). Po každé koupeli či sprše stačí trochu zapudrovat dlaň a rozetřít pudr na oholené podpaží, případě potřeby i na nohy.

Vodka

Bojovat proti pocení a nepříjemnému zápachu v podpaží lze i pomocí vodky. Ovšem ne jejím pitím. Zkuste smíchat dva díly vody s jedním dílem vodky a vzniklou směs nalijte do nádobky s rozprašovačem. Účinný „deodorant“ tak bude na světě. Navíc se skvěle hodí i proti pocení a zápachu nohou.

Jablečný ocet

Pocení utlumuje také jablečný ocet. Stačí například přidat dvě lžíce jablečného octa do sklenice vody a tu následně vypít. Rovněž se doporučuje nalít hrneček jablečného octa do vany s horkou vodou, a dopřát si tak blahodárnou koupel.

A pokud chcete ušetřit, můžete si vyrobit jablečný ocet doma. Návod naleznete v článku Jak vyrobit domácí jablečný ocet.

Poslední články autora

Ženská nevěra: Přirozenost, nebo "módní trend"?

Vlasy po létě chtějí (a potřebují) regeneraci!

Holdujete nadměrnému opalování? Možná máte tanorexii!

Zdraví prsou nelze podceňovat. Chce to prevenci!

Posilování pánevního dna - pro lepší sex i prevenci inkontinence

Zobrazit všechny články autora

Autor: Alena Klimková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video