Probuďte pleť ze spánku | e15.cz

Probuďte pleť ze spánku

ZDROJ: Ženy - E15

Martina Polachová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jestliže jste tvář během mrazivého počasí příliš nevystavovala na odiv, pak je ten správný čas předvést ji v plné kráse. Že není v nejlepší kondici? S našimi instrukcemi za okamžik bude!

Obličej je jedinou částí těla, která musí čelit nízkým teplotám, ledovému větru nebo UV záření prakticky bez „obalu“. Jak zařídit, aby z toho všeho pokožka vyšla bez následků, a navíc dokonale krásná? Především budete muset dát sbohem některým zaběhnutým rituálům a v zájmu rychlého dobití energie nastolit chytrou a propracovanou strategii.

ČISTÁ PRÁCE

Začneme-li u čištění pleti, které se z nepochopitelných důvodů stále dost podceňuje, je třeba si připustit, že na obličeji každé z nás ulpívá během dne spousta nečistot. Prachem z ovzduší počínaje, make-upem a potem konče. Tento nepořádek je třeba každý den odklízet. A nyní, když potřebujeme pokožku probrat ze zimního režimu, je to ještě důležitější. Opláchnutí obyčejnou vodou přitom rozhodně nestačí. Nechceme vám vnucovat další „chemii“, jak některé dámy rády oponují. Stačí, abyste si po vodní lázni přejedete pleť vatovým tamponem, a ihned pochopíte, že mytí vodou prostě není dostatečné.

Tehdy vám také dojde, že ani ten nejvýkonnější a nejdražší krém nemá šanci předvést své umění naplno, pokud se musí prodírat vrstvou špíny. V každém případě, přípravky na čištění podřizujte typu pleti - jestli v tomto směru tápete, poraďte se s kosmetičkou - a po odstranění líčidel a dalších nečistot nasaďte ještě tonikum nebo micelární vodu. Postupujte přitom šetrně a s lehkostí. Pleť nemá vůbec ráda, když se přehnaně natahuje nebo dře.

NOVÝ VÝBRUS

Nečistoty máte z krku, nyní je čas přejít k fázi peelingu. Ten má totiž neméně důležitý úkol, a sice zbavit pokožku odumřelých buněk, zatáhnout póry a vyhladit její povrch. Pleť se každý měsíc zcela obnoví (pro srovnání, u dětí se tak děje každých čtrnáct dní), jenomže k tomu potřebuje vaši spolupráci. Jinak ztrácí vláčnost a jas a neatraktivní, zašedlý nádech na sebe nenechá dlouho čekat. Zvláště v mrazivém počasí. Principem peelingu je, že šetrně zbrousí nejsvrchnější vrstvičku pokožky a zbaví ji tak mdlého nádechu. Tím, že nastartuje opravné mechanismy a zvýší produkci kolagenu, odkryje hned po první aplikaci novou tvář nabitou svěžestí a přirozeným jasem. Pochopitelně: čím hladší je povrch, tím více světla odráží…

U gomáží máte teoreticky na výběr ze dvou druhů - s brusnými částečkami nebo s obsahem ovocných kyselin. Ačkoli bývají brusné složky (z mořského písku, rozemletých meruňkových jader, apod.) velice jemné, snesou se spíše s normální až mastnou pletí, která bývá mírně zhrublá. Na jemnější a citlivější pokožku proto doporučujeme zvolit peeling na bázi ovocných kyselin (např. salicylová, glykolová), které odumřelé buňky de facto rozpustí. Přípravek je dobré nejprve vyzkoušet na méně nápadném místě, např. na straně krku. To pro jistotu, že nezpůsobí vyrážku nebo jinou reakci. Při samotné aplikaci se pak stačí držet pokynů - nanáší se podobně jako maska, nechá se působit tak dlouho, jak je uvedeno, a zase se odstraní. Delší působení účinnost nijak nezvýší a navíc by mohlo způsobit zarudnutí.

TIP: V den, kdy gomáž provádíte, byste určitě neměla na sluníčko bez krému s co možná nejvyšším ochranným filtrem a měla byste se vyhnout přípravkům s retinolem.

UKLÍZÍME…

V případě detoxu neboli očištění pleti od odpadních látek je dobré obrnit se trpělivostí. Výsledky se totiž dostavují postupně. Specializovaná kosmetická péče (krémy, masky, atp.) leccos zvládne svépomocí, ale pro perfektní výsledky potřebuje jít ruku v ruce se střídmějším stravováním, dostačující zásobou tekutin a pravidelným pohybem. Není divu, když obecně platí, že jakmile se cítíte dobře, pak i dobře vypadáte a naopak… Počítejte pouze s tím, že při hloubkové očistě se z organismu toxiny odplavují nejrůznějšími cestami, pochopitelně i kůží. Nenechte se proto vyvést z míry dočasným zhoršením kvality pokožky. Po detoxu vás čeká odměna v podobě čisté a rozzářené pleti, která je výkladní skříní zdravě fungujícího organismu.

DO HLOUBKY

Pokožka zbavená všech přítěží velmi ocení přísun živin. V koncentrovaném množství, nejlépe v podobě masky. Ty mají jednu obrovskou výhodu v tom, že klidový režim, který potřebují ke svému působení, významně zvyšuje jejich účinek. Není-li maska přímo určená pro celonoční péči, dopřejte jí obvykle doporučených 10-15 minut a poté ji pečlivě smyjte. Výběr druhu přípravku se opět podřizuje typu pleti, ale zároveň problematice, kterou aktuálně řešíte. Tedy například rozjasnění, dodání energie nebo i klasické hydrataci.

TIP: Pokud vám připadá, že T-zóna potřebuje něco jiného, než zbytek tváře, nebojte se dvě různé masky nakombinovat.

BUDÍČEK!

Dalším krokem k perfektnímu vzhledu je povzbuzení a rozzáření. Toho docílíte s pomocí hydratačních přípravků, které posílí lipidovou bariéru, a přitom budou mít rozjasňující a energizující účinek. Zpravidla obsahují látky podporující mikrocirkulaci, nedráždivé AHA kyseliny, které osvobozují od odumřelých buněk, koenzym Q10, dodávající buňkám energii a urychlující látkovou výměnu i zásobování kyslíkem, nebo prozařující vitamin C. Mohou mít podobu fluidu či krému, anebo, pro razantnější a viditelnější výsledky jsou ve hře pleťová séra, kapsle či jiné koncentráty - napraví, co je potřeba udělat v hlubších vrstvách kůže. Přičemž opečovávání platí jak pro obličej, tak pro krk i dekolt (ty kvůli minimu potních žláz ochabují rychleji). Koncentrovaný přípravek se vklepává nebo vtírá do očištěné pokožky, a to přibližně v množství korunové mince.

BODYGUARDI

Ráda byste obličej chránila před negativními vlivy vnějšího prostředí? V tom případě nevycházejte bez vrstvy krému s antioxidanty, pečlivě rozetřeného po obličeji, krku a dekoltu. Nejznámější „ochranáři“ jsou k dispozici v granátovém jablku, v zeleném čaji či ve vitaminech C a E. Jedná se vpodstatě o vysoce schopnou úklidovou četu, která smete z pleti volné radikály, všemožně a vytrvale se snažící atakovat kolagenová vlákna (stěžejní podpůrnou vrstvu kůže).

Blízkým společníkem, nejen na přímém slunci, by vám měl být také ochranný filtr (SPF). UV paprsky jsou totiž z 95% zodpovědné za mdlou a ochablou pleť (v horším případě posetou vráskami a pigmentacemi). SPF by měl mít hodnotu alespoň 30. Tudíž, pokud váš krém takovou výši neuvádí, naneste pod něj ještě hydratační opalovací přípravek. A to v množství odpovídajícím polévkové lžíci. Další dvě lžíce pak přijdou na krk, dekolt a ruce.

BEZ NÁMAHY

Máte pocit, že vaše pleť potřebuje ještě víc péče? Vydejte se k odborníkům.

  • Hikari (značka Annayake)
  • Sublime Radiance Express (značka Anne Semonin)
  • Ultimate Pure Gold Radiance Facial (značka La Prairie)

Článek vyšel v časopise Moje psychologie.

Autor: Martina Polachová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video