Proč je růže královnou aromaterapie | e15.cz

Proč je růže královnou aromaterapie

ZDROJ: Ženy - E15

 Zita Marinovová (My Life)

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Růže vždy symbolizovala lásku a její aroma je považováno za vůni královskou. Od antických dob byla ceněna i pro své léčivé účinky, kdy Plinius popisuje 32 léčebných přípravků, jež se dají z růže připravit. Pojďme tedy spolu rozvinout nádherné květy a objevit blahodárné vlastnosti královny květin.

Až z období paleolitu pocházejí první stopy – fosilie s otisky růžových listů. Největšího rozkvětu však růže dosáhla ve středověké Persii (dnešní Írán), kde je stále státním znakem.

Během křižáckých výprav se produkty z růže dostaly do západní Evropy z Arábie, kdy je přiváželi rytíři jako dárek dámám svého srdce. Vůně růže okamžitě všem učarovala a stala se součástí mnoha parfémů, voňavých mastí i léčivých kuliček proti moru.

Voda krásy

Královna Olympias, matka Alexandra Velikého, si nechala připravit k porodu růžovou vodu do koupele na uvolnění bolestí. Stejné možnosti mohou využít i dnešní rodičky, když si ji přibalí do zavazadla do porodnice. Během příchodu děťátka na svět květová voda příjemně osvěží, zbaví únavy a dodá nové síly k porodu. Aplikace je velmi jednoduchá, stačí ji nastříkat
na hrudník, ramena, šíji a obličej.

Vodu krásy“ doporučuji pro každou ženu, která si chce po svých třicátých narozeninách uchovat vypnutou pleť a zpomalit její stárnutí. Po odlíčení tonikum nastříkejte
na kosmetický tampon a lehkými tahy potřete obličej.

Pleť se zjemní, zregeneruje, zreguluje si své přirozené pH a zmizí známky únavy. Ocení ji jak suchá, tak smíšená pleť s rozšířenými póry.

Pokud jste se celý den dívali na monitor počítače a nyní jsou vaše oči zarudlé a unavené, dopřejte jim na konci dne dárek. Navlhčete vatové tampony hydrolátem a přiložte na oči. Deset minut odpočívejte vleže na zádech a nechejte se unést do říše relaxace.

Jestliže i poté chcete zůstat v příjemném rozpložení, můžete rozprášit růžovou vodu po místnosti nebo
na polštář před spaním, aby zklidnila vaše podrážděné nervy.

Přesně dle signatury rostlin (nauka o léčbě, v rámci níž si na základě podoby – barev a tvarů – vytváříme obraz o vnitřku, tedy o podstatě a účinku) léčivé účinky růže korespondují se všemi potížemi spojenými s dělohou.

Rostlinná silice upravuje nepravidelný, silný nebo stagnující měsíční cyklus tím, že ovlivňuje tvorbu ženských hormonů (proto není vhodná v prvních dvou trimestrech těhotenství), zmírňuje premenstruační syndrom a uvolňuje křeče při menstruaci.

Její tonizující a očistné působení na dělohu je také cenné u neplodnosti i frigidity, kdy afrodiziakální vlastnosti pomáhají vyjádřit ženám jejich ženskost a sexualitu.

Pro vysokou cenu éterického oleje jsou nejvhodnějším způsobem masáže, koupele, regenerační oleje na ošetření pleti a obklady.

Již od středověku růže čistila rány, hojila záněty a zabraňovala vzniku infekce. Božská vůně symbolizuje ženskost a je skvělým léčebným prostředkem pro psychiku něžného pohlaví. Veškeré emoční potíže (poporodní deprese, stavy úzkosti, nervové napětí, špatné nálady v klimaktériu) spojené s reprodukčním cyklem se rozplynou jako mlha.

Růže se mi v praxi skvěle osvědčuje u osob s citovým zraněním (rozchody, rozvody) a týraných žen (obětí domácího násilí). Mají velmi silné emocionální rány, často si myslí, že již nikdy nebudou moci znovu milovat, a právě aromaterapeutická léčba těmto lidem zmírňuje smutek, bolest, zklamání a šetrně je podpoří, dokud se z traumatického zážitku nevzpamatují.

Červená, nebo bílá?

Proslulý arabský lékař Avicenna, velký příznivec léčebných účinků růže, netušil, že se jednou v Anglii mezi šlechtickými rody bude vést „Válka růží“. V případě fytoterapie můžeme s klidem uzavřít mír, neboť aplikace (samozřejmě za předpokladu, že růže nejsou ošetřené chemickými prostředky) se liší
podle barvy květů.

Červené (coby nálev) posilují činnost jater a napomáhají k detoxikaci od škodlivých látek. Skvělým způsobem navrací zpět do formy střevní mikroflóru narušenou užíváním antibiotik. Můžeme z nich také
zhotovit vynikající kloktadlo na bolesti v krku a na záněty v ústní dutině. Naproti tomu po bílých plátcích „rozkvete do krásy“ náš kardiovaskulární systém.

Autor:  Zita Marinovová (My Life)

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video