Proč se potíme a jak pocení zabránit?
Vylučování potu představuje přirozený fyziologický děj, který má pro lidský organismus značný význam. Tento fakt pravděpodobně nikdo nepopírá. Viditelně propocené oblečení a pach, který potícího se člověka obvykle provází, patří k nepříliš populárním společenským jevům. Nejvíce se potíme, když je nám teplo, při tělesných aktivitách a přemíře stresu.
Denně člověk vypotí maximálně 10 litrů potu, ale to jen v případě velké fyzické zátěže. Přirozené je vypotit za celý den asi 0,5 – 1 litru potu, přičemž v podpaží jde o pouhou 1 kávovou lžičku potu – tedy o zhruba 0,006 litru. V podpaží se drží větší teplo a vlhko a pot se odtud hůře odpařuje. I když jde v objemu pocení celého těla jen o 1 %, tak v podpaží vzniká více potravy pro bakterie, kterých se zde nachází až 150 druhů.
Jaký je rozdíl mezi deodorantem a antiperspirantem?
Abychom pocení předešli, máme na výběr deodoranty nebo antiperspiranty. A že mezi nimi nevidíte rozdíl? Ale on tady je, a to zásadní! Deodoranty bojují proti zápachu, antiperspiranty navíc proti vlhkosti.
Deodorant se skládá z alkoholu a parfému a snižuje míru zápachu. Obsažený alkohol působí jako antibakteriální složka, která omezuje růst bakterií, ale zároveň je velmi nevhodný pro citlivou pokožku – například po holení. Parfém, který je v deodorantu obsažen, plní funkci maskování zápachu. Deodorant tudíž neredukuje množství potu, ale pot není cítit.
Antiperspirant se skládá ze solí hliníku případně zirkonu a parfému a snižuje množství potu, čímž se omezuje produkce „potravy“ pro bakterie a tím i míra zápachu. Parfém obsažený v antiperspirantu tak plní stejnou funkci jako u deodorantu.
Aktivní látky v antiperspirantu se rozpouští v potu a vytváří gelovitou vrstvu, která se chemicky naváže na pokožku a tím zabraňuje pocení. Tato gelová vrstva není trvalá a uvolňuje se přirozeným procesem.
Antiperspirant ve spreji
Nejčastěji používaný typ antiperspirantu je sprej, jehož výhodou je, že po jeho aplikaci je pokožka v podpaží suchá. Před samotným použitím antiperspirantu ve spreji nesmíte zapomenout lahvičku důkladně protřepat, jinak se neuvolní aktivní látka, která zabraňuje pocení. Na rozdíl od tuhých a kuličkových antiperspirantů má sprej mikrobiologickou stabilitu – nemnoží se v něm bakterie, jelikož se pokožky nedotýká tak jako kuličkový nebo tuhý antiperspirant a nezůstávají na něm zbytky naší tkáně.