První i další pomoc při kocovině | e15.cz

První i další pomoc při kocovině

ZDROJ: Ženy - E15

Josef Kraus

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V současné době Vánoc a Silvestra se zvyšuje riziko společenské unavenosti a následků s tím souvisejících. Podívejte se, jak přežít opilcova krušná rána.

Přestože všichni vědí, že jedinou osvědčenou metodou, jak se kocovině vyhnout, je nepít, někdy vás společenská situace i vlastní touha přivedou do náruče démona alkoholu. Jistě netřeba alkohol zatracovat. Jeho užívání, a ne zneužívání, je v lecčems lidskému organismu prospěšné. Co ale dělat, když se to vymkne kontrole a druhý den pykáte za prohýřenou noc?

Zapít a zajíst


Nejčastějšími projevy kocoviny bývají bolest hlavy a podrážděnost žaludku. To první způsobuje dehydratace. Alkohol působí močopudně a spolehlivě zbavuje vaše tělo vody. Proto po ránu to první, co musíte udělat, je doplnit tekutiny. Pijte ve větším množství nejlépe vodu. Naopak se vyhýbejte agresivně kyselým džusům, které ještě více podráždí váš žaludek, silné kávě a černému čaji, které jen dehydrataci prohloubí, přestože vás krátkodobě probudí.

Kromě hlavy je třeba dát do pořádku i žaludek. Aby se prostředí v něm neutralizovalo, začal opět pracovat, vy dostali energii a alkohol se v krvi vázal na jiné látky, musíte se vydatně nasnídat. Těžko poradit něco konkrétního, protože každý má svůj vlastní univerzální recept, kterým jídlem se po ránu kocoviny zbavit. Obecně se dá doporučit jídlo s vysokou kalorickou hodnotou, dostatkem tuku i bílkovin.

Například Poláci říkají, že najlepszym lekiem na kaca jest rosół – tedy hutný polévkový vývar. Vyprošťovací horká polévka, dostatečně omaštěná, plná masa a řádně opepřená se skutečně jeví jako vhodná snídaně po krušné noci. Tuk na sebe ve velké míře váže alkohol, maso dodá tělu sílu a ostřejší koření zase spolehlivě prokrví a probudí k životu. Vhodné je k snídani i pečivo, které neutralizuje prostředí v žaludku.

Nastartovat k životu


Kromě dávky pepře je k rozproudění krve účinným nástrojem sprcha. Nejenže svůj zanedbaný zevnějšek trochu upravíte, ale přivedete své tělo k životu, což je přesně to, co k odbourání kocoviny potřebujete. Začněte zlehka a pusťte na sebe teplou nebo vlažnou vodu. Po krátké chvíli ji vystřídejte za vodu studenou, jak jen to zvládnete. Spolehlivě tak probudíte svou mysl i zhuntované tělo.

Pokud i po absolvování této léčebné kůry nemáte své tělo ještě plně pod kontrolou, doporučuje se okysličit krev. Toho můžete dosáhnout například svižnou procházkou na čerstvém vzduchu a ti odvážnější z vás i menším aerobním cvičením v podobě aerobiku či jízdy na rotopedu. Pro opravdu těžké případy je ale lepší zůstat raději doma v posteli s kýblem na blízku a zkoušet vše dospat.

Nejúčinnější je prevence


Pokud to s bojem proti kocovině myslíte opravdu vážně, měli byste především dodržovat několik pravidel už před a během samotného pití. Jak většina z vás jistě už poznala, nevyplácí se pít nalačno. Jít na večírek dobře najezení, a během popíjení dále něco uzobávat, je asi to nejlepší, co můžete k odvrácení ranních nepříjemností udělat. Vhodná jsou tučná jídla, protože tuk na sebe váže alkohol a pomáhá tak k odvrácení opilosti i následné kocoviny.

Stejně důležité je i pití nealkoholických nápojů v průběhu celého večera. Jak již bylo řečeno, alkohol způsobuje dehydrataci a ta zase klasickou postchlastací bolest hlavy. Z tohoto důvodu je nejlepší se zaměřit na vodu a naopak nechat na pokoji kávu a kofeinové energy drinky. Před spaním pak do sebe vyklopte alespoň jednu sklenici vody, která nejen hydratuje váš organismus, ale také pomůže zneutralizovat překyselení žaludku způsobené např. popíjením suchého vína.

Svému tělu také můžete pomoci dopingem v podobě vitaminů skupiny B a C. Pak už jen stačí hlídat své meze, nepřeceňovat své možnosti a především nemíchat jednotlivé druhy alkoholu, což má většinou devastující následky. Na závěr ještě pamatujte, že alkohol se má užívat, a ne zneužívat! Ženy.cz vám tímto přejí příjemné sváteční večery i bujaré oslavy nového roku.

Autor: Josef Kraus
31. prosince 2008

Autor: Josef Kraus

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video