Řebříček obecný v kosmetice | e15.cz

Řebříček obecný v kosmetice

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Tato bylinka je vhodná pro všechny, kdo mají problémy s mastnou a pórovitou pletí,lupy a mastnými vlasy a také pro ženy s problematickou menstruací.

Řebříček obecný
Řebříček obecný (Achillea millefolium L.) je vytrvalá bylina s přímými lodyhami a s bílými či růžovými úbory. Nalezneme ji na suchých výslunných stráních a mezích a úhorech, kde kvete od června do října. Latinské jméno je převzato od řeckého hrdiny Achillea.

V čem pomáhá
Řebříček obsahují silně aromatickou silici, achillein, třísloviny a pryskyřičné látky. Pomáhá při čištění krve, posiluje zažívací ústrojí, dezinfikuje, snižuje bolestivost při menstruaci, užívá se při nepravidelném měsíčním krvácení a při vnitřní neuróze předpřechodových jevů žen. Hodí se i jako kloktadlo, snižuje krevní tlak, zevně hojí rány, protože podporuje srážení krve. Je vhodným prostředkem při nechutenství, žaludečních křečích, plynatosti, začínající chřipce a kašli. Zmírňuje urologické potíže, uvolňuje cévy.

Kosmetika
Má i silné kosmetické účinky. Čistí pleť, hlavně mastnou, omezuje tvorbu mazu, stahuje póry a zbavuje pokožku odumřelých buněk. K těmto účelům si připravíme nálev, který popíjíme nebo do něj namáčíme gázu, kterou si přikládáme na obličej. Stejný nálev pak použijeme na vlasy, protože je výborným prostředkem na mastné vlasy a lupy. Řebříček přidaný do koupele posiluje nervy, dezinfikuje a celkově osvěžuje tělo a pokožku.

Nálev
6 polévkových lžic sušené byliny nebo 3 lžíce čerstvé byliny přelijeme půl litrem vařící vody a necháme 15 minut luhovat. Pak scedíme. Nedoporučuje se užívat vysoké dávky a dlouhodobě, hlavně v těhotenství.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video