REPORTÁŽ: Liposukce na vlastní oči | e15.cz

REPORTÁŽ: Liposukce na vlastní oči

Jana Šimoňáková (Dieta)

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jak funguje? Opravdu po ní zhubnu? Jaký důvod zavede člověka do ordinace lékaře a později na sál? Byli jsme to zjistit za vás a tady jsou naše postřehy z lisposukce.

Když nám na redakční poradě šéfredaktorka nabízela napsat článek o liposukci, nebyl nikdo proti. Jakmile jsme ale zjistili, že se jedná o reportáž přímo z místa činu, už se do psaní nikdo tolik nehrnul. Volba nakonec padla na mě, a i když jsem upadala do mdlob jen při samotném pomyšlení, že uvidím operaci zblízka, byla jsem velmi zvědavá.

Vstup první: Čekárna

Paní Pavle z Prahy, živící se podnikáním, již odrostly děti, a tak se kromě obchodu vrhla také na úpravu svého zevnějšku. Moje první otázka zněla jednoduše, proč? „Nemohla jsem prostě zhubnout v oblasti stehen a zadku, a to i přesto, že miluju sport a jsem hodně pracovně vytížená.“

Po chvíli povídání jsem se také dozvěděla, že Pavla již absolvovala liposukci břicha, modelaci a zmenšení prsů. Přestože není na klinice nováčkem, provázely ji před operací smíšené pocity. „Trochu se bojím. Ale psychicky jsem připravená.“ Celý svůj proces proměny Pavla konzultovala s manželem a jejím hlavním důvodem, proč do toho chtěla jít, byla její vlastní spokojenost.

Vstup druhý: Cesta na sál

Pavlu si zatím do parády vzal přímo lékař, který kontroloval partie, které bude odsávat a maloval si na určitá místa přesné značky. Poté si Pavla nechala si od anesteziologa popřát dobrou noc. Mezitím sestřičky připravovaly vše potřebné, donesly kanyly, natíraly Pavle dezinfekčním roztokem místa, která se budou odsávat, a lékař si velmi poctivě umýval dezinfekčním mýdlem ruce. A mohlo se začít. Celá operace probíhala jen asi 70 minut.

Na sále.Autor: Ženy - E15

Vstup třetí: Operace

První, co mě zajímalo, byla anestezie. Existují i liposukce jen s anestezií lokální. „Vzhledem k tomu, že Pavle odsáváme tuk z větší oblasti, je lepší, když spí. Pacient sice při lokální anestezii necítí bolest, ale vnímá tahání kanyly a šrumec na sále. A celý ten proces je pro pacienta trauma,“ vysvětluje lékař. A nejen tyto důvody ho vedou k celkovému uspání.

Při operaci takového rozsahu, u Pavly jsou to boky, zadek, stehna, vnitřní strana stehen a kolena, může dojít k překročení toxické hranice podávání anestetik. Jakmile Pavla usnula, doktor speciálními kanylami napustil do partií odsávaných liposukcí několik litrů roztoku. „Odsávání je poté jemnější, nepotrhají se tkáně v okolí, pacient pak méně krvácí a hlavně dojde k přesnějšímu odsátí a formování partií,“ vysvětluje doktor užití roztoku. A nakonec i v něm jsou napuštěná anestika, a to proto, aby odsáté partie po zákroku tolik nebolely. A pak už se může jít přímo na věc.

Pavla po operaci Jak jste se cítila po operaci? Velmi dobře, jen je to nezvyklá citlivost v nohou. Jako byste měli modřinu na noze. Jak jste spokojená s výsledkem? Výsledek je skvělý, ale ještě to není úplně ono. Jak dlouho trvala vaše rekonvalescence? Co návrat do práce? Asi tak týden a půl. Po týdnu jsem byla již v práci. Plánujete ještě nějaký zákrok? Zatím ne. (smích)

Velkým překvapením pro mě bylo, že samotná operace je pro doktora velmi fyzicky náročná. „Za operaci vypotím tolik, jako při slušném sportovním výkonu,“ říká lékař. Pro množství odsátého tuku existují určité limity, MUDr. Doležal odsává v průměru 3 litry tuku za operaci. „Větší množství přináší také větší rizika,“ vysvětluje a dodává: „Paní Pavla ale na sobě moc tuku nemá. Což je správně. Liposukce není o hubnutí. Dolaďujeme u ní pouze tělesné kontury, snažíme se o to, aby bylo tukových buněk stejné množství jako v jiných partiích.“

Na sále.Autor: Ženy - E15

Vstup čtvrtý: Výsledek

Po operaci jsou odsáté partie větší než před samotným zákrokem, kvůli otokům, které při normálním pooperačním průběhu během 10–14 dní opadnou. K tomu, aby se dal hodnotit výsledek, je potřeba počkat minimálně 1 - 2 měsíce.

A kolik že toho MUDr. Doležal Pavle vlastně odsál? Z boků to bylo 800 ml, u stehen ubylo 1000 ml a na vnitřní straně stehen to bylo zhruba 300 ml. Nakonec pan doktor zajel kanylou i ke kolenům, kde tak zmizelo 100 ml tuku. Hned druhý den může pacient většinou odejít domů a 5 - 7 dnů dodržet klidový režim. Pak už jen Pavla musí celý měsíc ve dne v noci nosit speciální prádlo. Stejně tak ho bude muset nosit při zátěži. Tak co, půjdete do toho také?

Autor: Jana Šimoňáková (Dieta)

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video