Reportáž: Za nákupy do Londýna | e15.cz

Reportáž: Za nákupy do Londýna

ZDROJ: Ženy - E15

Tereza Ticháčková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Velkou předností britské metropole je také nepřeberné množství nákupních možností. Ono kde jinde vedle sebe najdete obchody věhlasných značek, second-handy, rozlehlé trhy s designovými a hand-made výrobky či obrovská nákupní centra schopná pojmout až desítky tisíc nakupujících?

Je pátek, něco po dvanácté hodině dopolední, a tříčlenná skupina složená ze dvou žen a jednoho muže překračuje práh brněnského letiště, aby absolvovala zhruba dvě hodiny trvající přesun do britského hlavního města. Cíl? Dobře nakoupit a načerpat módní inspiraci na následující sezónu.

Oxford Street - alma mater pro módní nadšence

Uplyne jen krátký čas a poprvé staneme na britské půdě, prozatím na půdě jednoho ze šesti londýnských letišť. Dopravu do Barkingu, čtvrti, kterou jsme zvolili jako vhodný výchozí bod k návštěvě Londýna, zajišťuje pravidelná kyvadlová doprava, během hodiny jsme proto schopni se plynule přemístit do hotelu.

První den návštěvy začíná v místech, v nichž se kříží nejznámější britská panoramata. Spletitou síť londýnského metra tak opouštíme právě tam, kde nad ostatními domy ční Big Ben a věžičky westminsterského paláce. Po nutné prohlídce základních památek zamíříme kolem parlamentních budov dál na Trafalgar Square, k budově Národního galerie a na sousední Leicester Square.

Držíce se při okraji proslulé čtvrti Soho pomalým krokem přicházíme k Oxford Street, ulici, kterou minimálně podle názvu znají snad všichni módní nadšenci. Pro ty, kterým tento název nic neříká – jedná se o několik kilometrů dlouhý bulvár doslova obsypaný butiky nejrůznějších značek.

Naše pouť začíná již na rohu této ulice, který téměř celý obsadil obchodní dům spadající pod irskou značku Primark. V obchodech této sítě je k dostání téměř celý módní arsenál. Suterén je věnován pánské módě, zbývající tři patra pak módě dámské. A na zajímavý výběr a přijatelné ceny neukazují jen mnohdy nekonečné fronty před zkušebními kabinkami, ale také plné tašky či – v případě vášnivých nákupčích – kufry. Máte-li čas, nechte prodírání kalhotami, svetry a botami spíše na všední den, vyhnete se davům návštěvníků ze všech koutů světa.

Hledáte alternativu ke klasickým značkám? Běžte na tržiště!

Druhý den opouštíme slavnou nákupní čtvrť a vydáváme se okusit atmosféru londýnských trhů. Brzy ráno se tak vydáváme do Old Spitalfields Market. V zastřešeném moderním centru jen necelých pět minut chůze od stanice metra Aldgate East patří nakupování každý den, přičemž k dostání je vždy jiný sortiment. Pořídit lze krom šperků, netradičního, designové oblečení, kloboučků či jiných doplňků také jídlo, květiny nebo starožitnosti. Kvalita nabízeného zboží a především jeho původ se však odráží v ceně, na výprodejové ceny zapomeňte.

I nedělní odpoledne patří v Londýně návštěvě tržnice, a tak přesouváme se do známé čtvrti Camden Town. Již při výstupu z metra je jasné, že vstupujeme do čtvrti, kde klasické značky aby jeden pohledal. Na obou stranách bulváru, který se před námi rozprostře po výstupu ze stejnojmenné zastávky metra, se v obležení návštěvníků nacházejí stánky a obchůdky nejen s punkovým a metalovým oblečením a botami (mě osobně nejvíc zaujali průhledné boty od Dr. Martens), ale také se zbožím z Indie, Číny a jiných koutů světa.

S tím, jak pronikáme hlouběji do srdce Camden Town, nacházíme stále nové a nové prodejce. Výběr je tedy více než široký a ceny rozumné, jen místo jednoho odpoledne doporučujeme vyhradit si na návštěvu této lokality celý den. Zdá se vám to moc? Jakmile poprvé spatříte Camden, dáte nám za pravdu.

"Jablka" za výhodnou cenu

Poslední den našeho pobytu pak začíná stylově návštěvou St. James Park a Buckinghamského paláci. Budete-li poté pokračovat podél palácových zahrad, vynoříte se na známé Picadilly Street. Odtud se příjemnou procházkou dostáváme zpět na Oxford Street a jízda po místních obchodech může začít tam, kde v sobotu skončila.

Omrzí-li vás Topshop, Next či Marks & Spencer, zkuste návštěvou poctít třeba Regent House v sousední Regent Street. Rekonstrukce tohoto domu byla dokončena v roce 1927, v roce 2004 poté připadl světoznámé firmě Apple, která ve dvou patrech prezentuje všechny své stávající výrobky. A že ceny bývají mnohdy zajímavější než u nás, o tom není, stejně jako v případě jiných londýnských propriet, pochyb.

Autor: Tereza Ticháčková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery