Šperky výjimečné a jedinečné – rozhovor se šperkařem Michalem Kadaníkem | e15.cz

Šperky výjimečné a jedinečné – rozhovor se šperkařem Michalem Kadaníkem

Alena Menclová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Originální šperk potěší každou ženu, navíc se takový umělecký předmět může stát kouskem předávaným další generaci. Neztrácí na hodnotě, protože výtvarné zpracování a použité materiály mají ve výsledku cenu odolávající času. Co taková uměleckého šperku obnáší a jaké jsou její zvláštnosti či úskalí jsme se zeptali uměleckého šperkaře Michala Kadaníka.

Zlatník, fasr a designér Michal Kadaník tvoří ručně vyráběné originály, extravagantní i decentní, vždy s citem pro detail. Ve své tvorbě dává přednost drahým kovům a pravým kamenům. Rád pracuje také s brilianty, které jsou symbolem trvalé hodnoty. Ve svých návrzích často využívá podněty z přírody. Jeho umělecké šperky dotváří osobnost svého nositele.

Na vašich webových stránkách uvádíte, že jste (krom jiného) také fasr. Můžete přiblížit tuto část vaší umělecké tvorby? Sama jsem se s tímto výrazem ještě nesetkala.

Profese fasra není profesí uměleckou, ale spíše řemeslnou. Náplní práce je zasazování (fasování) kamenů do šperků. Řada zlatníků fasovat neumí a je tedy odkázána na fasry, kteří do jejich šperků zasadí kameny. Já jsem takto schopen vytvořit celý šperk od začátku až do konce.

Když vytváříte šperky pro módní přehlídky, berete v potaz jen siluetu (typ) šatů, nebo vás ovlivní i materiál oděvu? Vytváříte všechny šperky nové pro konkrétní přehlídku, nebo vybíráte i z kousků, které máte?

Záleží vždy na konkrétní situaci. Je-li to přehlídka doprovázející prezentační akci pak použiji šperky, které mám k dispozici a pouze je sladím s konkrétními šaty. Naopak, jedná-li se o přehlídku módního návrháře, který uvádí novou kolekci na trh, tak si v tomto případě určitě zaslouží šperky nové, které tak s jeho modely vytvoří dokonalé spojení.

Pro výrobu šperků používáte kameny – opracováváte je sám tak, aby přesně odpovídaly vašim představám, nebo konečnou podobu šperku podřizujete tvaru a barvě kamene?

Co se týká broušení drahých kamenů, tak v tomto případě nedisponuji ani vybavením, ani dostatkem času. Naštěstí existuje v nabídce na trhu široká škála kamenů, která dokáže uspokojit i náročného klienta s jeho specifickými požadavky, případně není problém si nechat vybrousit kámen na zakázku.

U postupu výroby většinou vycházím z vytvořeného šperku, do kterého hledám vhodný kámen. Na druhou stranu se ale občas najde takový kámen, který si zaslouží svůj vlastní šperk.

Komu a pro jakou příležitost byste doporučil svítící elektronické šperky?

Svítící elektronické šperky bych doporučil někomu, kdo chce předběhnout dobu a vzít si je může prakticky kamkoliv.

Můžeme někde vidět výstavu vašich výrobků, případně si nějaký šperk pořídit?

Výrobky si můžete prohlédnout nejen na mém webu, ale také v sobotu 1. prosince na prodejní módní události Grace'n'Glamour, kde společně s českými a slovenskými návrháři a šperkaři představím svoji novou kolekci.

Michal Kadaník narozen v Praze v roce 1982 v současné době žije a tvoří na Berounsku zlatník, fasr, designér, práce ve 3D programu pro navrhování šperků Úspěchy 1. a 2. Místo v doprovodné soutěži Šperk roku na veletrhu Hodiny a klenoty v roce 2007 a 2008 1. místo v soutěži o nejlepší exponát na výstavě Vzdělání a řemeslo (již během studia) 2007 Spolupráce s módním atelierem Donát a účast na módní přehlídce, kterou doplnil svými šperky Účast na Prague Free Fashion weekend a Code Mode v letech 2006 – 2011 Módní přehlídka pro boutique Nakoupeno v roce 2011, kterou doplnil svými šperky Módní přehlídka se značkou Analog v roce 2010, kterou doplnil svými šperky Nominace na Czech Grand Design roku 2010 v oblasti Šperk Samostatná výstava v Mníšku pod Brdy v roce 2005

Jak dlouho trvá například výroba snubního prstenu? Zdá se mi, že vaše komerční šperky budou na výrobu časově náročnější...

Výroba snubních prstenů trvá přibližně tři týdny. Záleží na tom, jak dlouho trvá ,,doladění“ finálního vzhledu. V průběhu každé zakázky se osobně sejdu s klientem a společně se domlouváme na veškerých detailech (např. použití kamenů, proporce, materiál…).

Co se týká komerčního šperku, tak máte pravdu, že některé jsou výrobně celkem náročné, obzvláště když je v nich zasazeno větší množství drobných kamenů.

Na závěr se ještě zeptám: jaký druh šperků děláte nejraději, a proč ve vašich kolekcích nejsou vidět náramky? Uvažujete o nich?

Mojí největší slabostí jsou určitě prsteny, ať už komerční nebo umělecké. Mám rád jednoduché minimalistické tvary. Náramek je v zásadě zvětšený prsten, takže se mu nevyhýbám a na zakázku je samozřejmě rád vyrobím. Stačí si vybrat prsten nebo téma, kterým se mám inspirovat.

Zdroj foto:
www.gracenglamour.cz,
www.michalkadanik.cz

Autor: Alena Menclová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video