Svatební sezóna 2012: Rady stylistky i módní návrhářky
BUTIKOVÁ MADEMOISELLE
Vdáváte se takzvaně za pár a není čas navštívit návrhářku nebo nemáte chuť běhat po svatebních salónech, protože je to už vaše druhá svatba a chcete, aby byla trošku civilnější? Nemusíte mít šaty jako z pohádky, pokud se vám nelíbí nebo víte, že vám nesedí. Na svatbu si totiž můžete pořídit klidně jednoduché bílé šatičky nebo kostýmek z obchodu. Své o tom vědí třeba ty ženy, které se rozhodly vdávat na pláži u moře.
Kostýmek navíc vypadá velmi elegantně a hodí se jak pro mladé nevěsty, tak i pro ty o něco starší. Nic neuděláte špatně ani tehdy, když si vyberete kostým kalhotový.
„Pokud se nevěsta rozhodne pro šaty nebo kostýmek z obchodu, jednoznačně by mela klást důraz na střih a materiál. A samozřejmě také na svůj vek.“ U šatu z obchodu není tak důležité nakupovat je s předstihem. Záleží hlavně na daném ročním období. „Bílé oblečení je v obchodech hlavně na jaře a v letních měsících. Pokud tedy cekáte svatbu v zimě, je lepší koupit šaty, když svítí slunce a v obchodech je největší nabídka,“ radí stylistka.
Slevových akcí nebo období se nejspíš nedočkáte. Častěji se v obchodech snaží na nevěstách vydělat. Ale pozor, neplatí to všude. „Šaty se dají koupit v obchodních řetězcích, jako je H&M, Mango, Marks & Spencer a dalších. Nejlepší je jednotlivé kousky prokombinovat a přidat k nim vhodné doplňky.“ Nevíte-li si s výběrem rady, určitě s sebou na nákup někoho přizvěte. „Šaty nebo kostýmek si vybírejte podle toho, co chcete zdůraznit. To by mělo upoutat pozornost všech svatebčanů,“ říká závěrem stylistka Ruth.
Další velkou výhodou šatu z obchodu je možnost dalšího používání. Bílá barva je a bude stále trendy, a tak šaty můžete za sezonu vytáhnout hned několikrát třeba na líbánkách. Uvidíte tak, že se investice do bílých „neutrálních“ šatiček vyplatila.
RADY OD STYLISTKY:
- pokud máte úzký pas, ale široké boky a stehna, jednoznačně se zaměřte navrchní část šatu, které zdůrazní váš dekolt i pas
- trpíte-li pocitem méněcennosti kvůli malým prsům, udělejte z nich díky správnému výběru šatu přednost – volte vrchní část šatu nebo kostýmu s krajkou či řasením, takové detaily vám pomohou oblast hrudníku trošku zvětšit
- u velkých prsou nikdy nevolte příliš úzký korzet, aby vám prsa nekoukala a nebyla v něm namačkaná jako sardinky
- pokud jste vysoká, klidně vsaďte na šaty s vlečkou, a čím jednodušší střih zvolíte, tím více vynikne vaše ladnost…
- pozor na účesy – drdoly vás mohou zbytečně prodloužit
- máte-li široká ramena nebo i silnější paže, je potřeba protáhnout krk – ideální je mít šaty s výstřihem do V… nikdy ne lodičkové výstřihy ani ty kulaté, končící těsně pod krkem
- u baculek záleží na tvarování křivek – šaty by mely mít rovný střih, rukáv by neměl mít nabírání a už vůbec ne těsný dekolt
- velmi hubené postave sluší módní výstřelky, šaty, které mají velké prošívání, různé vetší aplikace, výšivky, krajky dokonce velké nabírání nebo volány
- těhotenské svatební šaty by mely jemně obepínat bříško, pod prsy by měly být nabírané a mela by to být vkusně vybraná krajka
ORIGINÁL OD NÁVRHÁŘKY
Mít šaty na přání je jako splnit si svůj tajný sen. Pořidte si je u módní návrhářky, investujte a budte jedinečná.
V šem je největší devíza takových šatů? „Má to několik výhod.
Jeden z důvodů, proč k nám zákaznice chodí, je ten, že se jim šaty z pujčoven nelíbí, druhý, že chtějí šaty, které se pak předelají na normální nošení, třetí, že mají jinou predstavu o svatebních šatech, než jaké by mohly sehnat kdekoli jinde (at už v půjčovnách, nebo
v obchodě), čtvrtý, že mají disproporční míry a konfekce jim nesedí, a v neposlední řadě, že ušijeme hedvábné šaty za cenu půjčovného,“ ríká úspešná módní návrhářka Petra Balvínová, která má svou značku TIQE.
A jaké jsou podle ní trendy svatebních šatů? „Nejsem odborník na trendy svatebních šatů, ale mám-li vycházet ze současné módy, tak si troufám ríci, že žádné trendy neexistují, a pokud někdo tvrdí, že ano, tak je to jen marketingový tah, jak prodat šaty ve svatebních salónech. V dnešní době je kladen duraz na osobnost, ne na stádnost.“
PÁR RAD OD MÓDNÍ NÁVRHÁŘKY:
1. Z praxe se snažím nevěsty vetšinou přesvedčit o tom, že i když chtějí krátké jednoduché civilní šaty, tak je lepší mít dlouhé a doopravdy svatební. Ono se muže stát, že mezi hosty bude krásnější, štíhlejší a mladší slečna, které to pak bude slušet více, a to zkazí každou svatbu, protože ten den by za princeznu mela být práve nevěsta.
2. Na svatbě má být nevěsta za tu nejkrásnější, a tak by neměla ukazovat nedostatky (silné paže, tlusté nohy), ale spíše je zakrýt, nebo je alespon potlacit.
3. Naopak by měla upoutat pozornost na své přednosti – nejčastější velké poprsí – a veškeré detaily soustředit sem.
4. Duležité je znát svuj věk, postavu i styl, a i když je krásná představa o např. romantické subtilní nevěste, nezapomínejte
na sebe ani na realitu. Nevěsta by mela být hodna obdivu, nikoli k smíchu.
5. Pocítejte s tím, že pokud chcete v šatech zůstat i po svatbě na veselici či párty, měla byste se v nich cítit pohodlně i několik hodin, abyste mohla tančit, sedět, doskočit si na toaletu apod.
PRINCEZNA Z PUJČOVNY
Sny o růžových šatech s volánky vzaly zasvé, ale stále chcete vypadat jako princezna. Nemáte-li jasnou představu, vaše kroky
by mely vést do svatebního salonu.
„Každá nevěsta by mela mít pevně zarezervovaný termín svatby, než začne obcházet svatební salóny. Pokud najde šaty, které si vysnila, může je ihned zarezervovat a nemusí se obávat toho, že jí je někdo, vyfoukne‘,“ říká pro začátek majitelka svatebního salonu Adina Marie Nováková.
V těch lepších salonech se vám dostane veškerého možného servisu, proto je často doporučováno se na zkoušku objednat. Důležité je pak vybrat si ten správný salon. „Už podle webových stránek by si měla každá nevěsta udělat obrázek toho, o jaký salon se jedná a co od něj muže očekávat. Vybrat si tři čtyři salóny, které chce navštívit, a přímo v nich pak pozorovat nejen šaty, ale i to, jak se k ní chovají prodejní asistentky, jak je v obchodě čisto atd.“
Dalším krokem je samotný výběr šatu. Možná jdete do půjčovny
už s jasnou představou, jaké šaty zvolíte, ale to, co se vám líbí, vám nemusí slušet. A proto si rozhodně nechte poradit od vyškolených
asistentek. Proč? Je to jednoduché, mají ženské postavy tzv. v ocích, vědí, co vám bude slušet, a také znají svůj sortiment.
Nebojte se ale sdělit jim své představy, uvidíte, že se budou snažit vám vyhovět. U šatu z půjčovny rozhodně neplatí, že sluší jen štíhlým ženám s dokonale vytvarovanou postavou.
TŘI RADY NA ZÁVĚR:
- Choďte s předstihem. Červnové nevěsty pravidelně chodí s největším předstihem. Tam bývá třeba půlrok v pořádku. nevěsty, jejichž svatba se koná v méně frekventovaných měsících, tak chvátat nemusí. Nejlépe jsou na tom květnové nevěsty. Ty mohou přijít klidně týden před svatbou.
- Na zkoušku šatů v salónu vezměte: Občanský průkaz, světlé spodní prádlo, penízky na zálohu a dobrou náladu.
- Zkouška šatu zabere zhruba dvě hodiny, ale nevěstám se věnujeme i jednou tolik.
- Nezapomínejte na doplňky. V salonech se běžně prodává svatební bižuterie. Spousta nevěst si k šatům půjčuje závoj. A v neposlední řadě prodáváme i podvazky. Ten by na svatbě neměl chybět.