Tajemství tabletek na hubnutí: Štíhlost na objednávku? | e15.cz

Tajemství tabletek na hubnutí: Štíhlost na objednávku?

ZDROJ: Ženy - E15

Jana Potužníková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jedny vám slibují, že po nich přestanete mít hlad, po j ných chuť na sladké, další zase hlásají, že dokážou zrychlit spalování. Ale co vlastně obsahují a j aké látky by měly takové sliby splnit?

Tabletky na hubnutí ve vás pořád dokola vzbuzují představu, že s nimi máte na dosah to své vysněné, pevné, štíhlé tělo. A přestože si neustále opakujete, že základem je změna životního stylu, po dvacátém neúspěšném pokusu o nastolení zdravého jídelníčku přece jen začnete koketovat s myšlenkou, jestli na všech těch lákavých reklamách spojených s tabletkami něco není.

Pravidla volby

Odpověď vám na to může dát jen osobní zkušenost, které by měl ale předcházet zodpovědný nákup. Ten předpokládá, že si pečlivě prostudujete etiketu, varování o vedlejších účincích, pokud nějaké existují, stejně jako upozornění, pro koho a za jakých okolností tabletky vhodné nejsou.

Dále byste si měli ověřit, že účinnost produktu, respektive jeho účinné látky, byla potvrzena oficiální vědeckou či klinickou studií. A že lékař nebo jiný odborník, který se zaručuje za fungování produktu, vůbec existuje. Do třetice by pak vašemu experimentování s tabletkami na hubnutí měla předcházet konzultace s odborníkem na výživu a reálný pohled na věc.
Bez práce to nejde

I takové zjištění je ovšem důležité. Dovede vás k uvědomění si velmi zásadní věci. A sice skutečnosti, že žádná pilulka není samospásná a vždycky bude vyžadovat nějakou vaši spolupráci a změny.

1. Přípravky „zasycující“

Na etiketách těchto produktů si přečtete, že omezí váš hlad na minimum, respektive před jídlem zaplní zčásti žaludek - nejčastěji účinnou vlákninou, která nabobtná a nedovolí vám se přejíst.

Vlákninu navíc musíte zapít větším množstvím vody, takže místo v žaludku bude zase o něco menší. Je to jednoduchá matematika, která může pomoct všem těm, kteří nedokážou zařadit dostatek vlákniny do jídelníčku jako takového (což je častý neduh dietářů omezujících přílohy, především složité sacharidy, luštěniny, ale i rýži).

Vláknina jinak napomáhá správné činnosti střev, ulevuje od zácpy i průjmu, prodlužuje tolik žádoucí pocit sytosti, a je dokonce výrazným pomocníkem v prevenci proti vzniku rakoviny tlustého střeva, která je u nás bohužel velmi rozšířenou nemocí. Zřejmě i proto, že doporučená denní dávka vlákniny u dospělého člověka je 20 g, zatímco průměrný Čech splňuje sotva polovinu požadovaného množství. Pozor si dejte jen na to, kolik vlákniny v jedné dávce nabídne vámi vybraný prostředek (předávkovat se nemůžete, ale vašemu zažívání neprospívá ani nedostatek, ani nadbytek vlákniny) a vybírejte si pokud možno přírodní formu vlákniny, kterou tělo zpracuje nejsnáze.

2. Spalovače a „vychytávače“ tuku

Nejdřív je vyznávali jenom velcí sportovci. Pak je ale objevili hubnoucí a spolu s tím přišla na svět fáma, že za vás samy zlikvidují tukové polštářky. Nezlikvidují.

Obsahují sice takzvané termogeny, jež zvyšují tělesnou teplotu, čerpají energii z tuků a proměňují ji na teplo, ale ke svému správnému působení potřebují, abyste se hýbali.

A užili je právě před lekcí oblíbeného aerobiku nebo dlouhou procházkou -podle toho, co preferujete.

Přírodními termogeny jsou třeba zázvor, zelený čaj, výtažky z hořkých pomerančů. Ale nejčastěji se setkáte s látkou, která se jmenuje L-carnitin. Aby byl účinný, musíte jej brát pravidelně, před každou pohybovou aktivitou.

U spalovačů tuků se můžete setkat také s lecitinem, který když nezabere na hubnutí, alespoň vám vytříbí mysl a vylepší paměť, protože i v takových doplňcích stravy se vyskytuje. A přehlédnout v nabídce nemůžete ani látku C. L. A. (neboli konjugovanou kyselinu linolovou), jejímž úkolem je, aby uvolňovala tukovou tkáň. Zároveň vám při dodržování alespoň základního tréninku pomůže s budováním svalové hmoty, která při pohybu a posilování skvěle zpracovává tuk jako zdroj své energie…

O to, aby se vám v těle neusazoval žádný nový tuk, se umí postarat chitosan, který tuk přijímaný z potravy doslova vychytává a nedovolí mu se usadit, rovnou jej žene z těla ven. Logicky se ale v takovém případě dá asi očekávat změna vylučování - směrem jaksi… k rychlejšímu.

3. Tabletky potlačující chuť (nejen) na sladké

Přední místo v oblíbenosti mezi doplňky stravy si drží i tabletky, jež dokážou utlumit právě vaše chutě na sladké. Látkou, která to prý umí a užívá se za tímto účelem asi nejčastěji, je chrom. Ten se totiž pro svou schopnost regulovat hladinu cukru v krvi doporučuje i diabetikům, nejen hubnoucím. Obsažený je sice přirozeně například v mase, sýrech, ořeších, celozrnném pečivu, kvasnicích nebo zelenině, ale přesto ho máme ve stravě málo. Z hlediska hubnutí je pak nejlepší užívat preparáty s obsahem chromu před pohybovou aktivitou.

Stále populárnější je řasa spirulina obsahující řadu důležitých aminokyselin, mimo jiné tu zvanou fenylalanin. A právě ona pomáhá snižovat chuť k jídlu - ačkoli si na její účinnost musíte podle všeho počkat až dva měsíce, kdy dojde k pozitivní změně metabolismu.

Hubnutí na předpis?

Kromě obyčejných a lehce dostupných doplňků stravy jsou k mání ještě regulérní „léky na hubnutí“. Takzvaná antiobezitika vám může předepsat váš lékař obezitolog tehdy, když selhává klasická léčba spočívající v úpravě životního stylu.

Doporučována jsou nicméně až od BMI 30, ve výjimečných případech u BMI od 28, pokud jsou s obezitou spojená i další onemocnění, která pacienta ohrožují na životě (například takzvaný metabolický syndrom nebo vysoký tlak). V každém případě by tyto tabletky měly být opět až posledním řešením…

Autor: Jana Potužníková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video