Tipy pro krásné a zdravé nehty | e15.cz

Tipy pro krásné a zdravé nehty

ZDROJ: Ženy - E15

Alena Menclová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na pěkné a upravené nehty je radost pohledět. Kromě toho že ruku zdobí, nehty také chrání nejcitlivější část prstů a proto je tak důležité, aby byly zdravé. Většinu problémů si leckdy způsobíme sami nepozorností a nedostatečnou péčí.

Zanedbané, roztřepené, ulámané a dost často i okousané nehty nepůsobí dobře ani na rukou mužů, natož na ženské ruce. Zlozvyk s okusováním nehtů přetrvává často z raného dětství, a není jednoduché se ho zbavit. Nic také nenaděláme s tvarem nehtů, který je dán dědičně, ale úpravou a péčí doženeme to, o co nás příroda připravila.

Ani nehet není tak jednoduchý, jak se zdá

I takový obyčejný nehet má několik částí, z nichž každá má svou nezastupitelnou funkci:

  • Nehtová destička složená z keratinu je ta zrohovatělá část nehtu, která je nejvíc na očích a pro okrasu ruky se lakuje, zdobí a leští se.
  • Nehtové lůžko je část prstu, na níž nehet spočívá, vyživuje rostoucí nehet pomocí soustavy drobných cév.
  • Nehtový půlměsíček je místečko před kořenem nehtu pojmenované díky svému tvaru, bývá výrazně světlejší než ostatní plocha nehtu.
  • Nehtový kořen máme uložený pod pokožkou prstu. Není-li kořen nehtu poškozen, stále z něj dorůstají nové nehtové buňky.
  • Kůže nehtu pak chrání kořen před znečištěním a vniknutím bakterií, proto by se neměla odstříhávat, každé poranění může způsobit infekci.

Jsou-li všechny části nehtu zdravé, dorůstá nehet zhruba o tři až čtyři milimetry za měsíc, v létě o něco rychleji než v zimě.

Nejpomaleji rostou nehty na palcích, nejrychleji na prostředníčcích. Celý nehet odroste na rukou po čtyřech až sedmi měsících (záleží na zdravotním stavu), nehty na nohou jsou pomalejší – těm to trvá devět měsíců až rok.

Drobné a závažnější defekty nenechte jen tak

Častým jevem jsou rýhované nehty. Pokud je rýhování podélné, bývá často dědičnou záležitostí nebo je způsobeno poškozením nehtového kořene. V případě poškození nehet časem odroste, drobnější rýhy se dají korigovat nehtovým peelingem.

Příčné rýhování má závažnější příčiny: někdy může být důsledkem diet, podílet se na vzniku rýh může avitaminóza, nebo infekce. Pomáhá zvýšený přísun vápníku s vitamínem E, nebo prodávaný Keratin komplex. Pokud potíže přetrvávají, je lepší poradit se s kožním lékařem.

Vpadlé nehty má na svědomí přeschnutí nehtové kůže, náprava je jednoduchá: pravidelné ošetření lékárenskou vazelínou, olivovým olejem nebo jiným zvláčňujícím krémem. Po čase nehet odroste a propadlá místa už se neobjeví.

Pokud se vám nehty třepí a jsou matné, chybí vám dostatek železa, které můžete získat například z ořechů či tmavého masa. Lámavé nehty signalizují nedostatek hořčíku, manganu a vápníku – i tady pomůže přísun vitamínu A, B a H (biotin). Posledně jmenovaný vitamín je obsažen v játrech, arašídech, grepech a vaječných žloutcích.

Zpevněte si křehké nehty

Na lámavé nehty zabírá i šťáva ze syrové cibule vtíraná do celé plochy kolem nehtů (včetně kůže nad kořenem nehtu). Neměli byste zanedbávat ani hydrataci, postačí po večerním mytí na dobře osušené nehty nanést a vmasírovat třeba i levný hydratační krém.

Před spaním lze ještě zapravit kolem celé plochy nehtů ricinový nebo olivový olej, případně kosmetickou vazelínu nebo krém s vitamínem E. Přípravky můžete střídat, důležitá je pravidelná péče. Pro namáhané ruce je vhodné opakovat proceduru podle možnosti i vícekrát denně.

Při práci s chemikáliemi (pokud ke své škodě nepoužíváte pracovní rukavice) mohou na nehtu vznikat barevné skvrny. Zkuste je vyčistit zubní pastou a kartáčkem, leccos vybělí i citronová šťáva. Úporné skvrny (od tabáku) musí odrůst, nebo je překryjete lakem.
Máte-li měkké nehty, můžete na ně aplikovat balzám na rty, mnohé ženy tvrdí, že pomáhá k potřebnému zpevnění zrohovatělé části nehtů.

Kdy vyhledat bezpodmínečně lékaře?

Velkým a dlouhodobým trápením je napadení nehtů plísní. Už na první pohled je nehet odlišně barevný (ztmavlý, zažloutlý) a ztlustlý. Nehtová plíseň jménem onychomykóza postihuje hlavně nehty nohou, a její léčba je velice problematická a vždycky dlouhodobá.

Příčinou může být zapaření nohou v nevhodné obuvi, k nákaze můžete přijít i přímým stykem nohy s obuví, kterou nosil někdo napadený plísní. Plíseň roste na lůžku pod nehtovou ploténkou, proto je třeba tu nejprve narušit změkčujícími prostředky.

Samoléčba nebývá úspěšná, i v péči lékaře trvá dlouho, a úplná úspěšnost léčby (zvláště u starších ročníků) je kolem třiceti procent. Chirurgické odstranění napadených nehtů není naštěstí už jedinou možností léčby, i bez předpisu koupíte přípravky, s nimiž si v lehčích případech poradíte sami.

A nezapomeňte: s nehtovou plísní vás neošetří v žádném nehtovém studiu ani na pedikúře. Nezlobte se na ně, chrání své další zákazníky před nákazou.

Prevence je levnější než léčba

Než se trápit a skrývat poškozené a napadené nehty před světem, je lépe předcházet nepříjemnostem. Pro zdraví své i svých nehtů můžete udělat vy samy dost tím, že budete myslet na vyváženou stravu s obsahem vitamínů a minerálů.

Nehtům, jak už jistě víte, prospívá vápník, křemík, železo a hořčík, dále pak vitamíny skupiny B, vitamín A, E. C a H. Dopřejte si nehtové koupele, kvalitní laky a odlakovače bez acetonu. Jak už bylo řečeno, nemusíte kupovat drahé (a hlavně předražené speciální přípravky), vystačíte i s kuchyňskými zdroji.

A ještě něco: kovové pilníky nehtům nesvědčí, i když „lépe“ pilují. Šetrnější jsou pilníky skleněné, na čištění nehtů dřevěná a plastová dloubátka, na kůžičku dřevěná (plastová) špachtlička.

Pilovat nehty byste měli, pokud poporostou nejvýš o dva milimetry, stříhání leckdy nehet naštípne, i když to není na první pohled vidět. Pilujte jen jedním směrem, tahy sem a tam zatěžují a poškozují nehet.

Záděry mažte a masírujte – krémem, citronovou šťávou, ale hlavně nestříhejte. Zahojí se samy a nepřidáte si k bolestivé prasklince ještě infekci.

Autor: Alena Menclová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video