Víte, proč vaše zuby ztrácí bělost? Vyhněte se nejčastějším chybám! | e15.cz

Víte, proč vaše zuby ztrácí bělost? Vyhněte se nejčastějším chybám!

ZDROJ: Ženy - E15

Archiv

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Krásné zuby patří k přitažlivému tělu podobně jako bezchybná pleť, štíhlá postava a zdravé vlasy. Přitažlivost zubů se skrývá především v jejich bělosti, o kterou se ovšem můžete sami – vědomě či nevědomě – připravit. Jaké jsou nejčastější chyby?

Cigarety: Zabiják zářivého úsměvu

Cigarety a bílé zuby? Tak to rozhodně nejde dohromady. Pokud chcete mít zářivě bílý úsměv, cigarety byste měli natrvalo odložit. Pravidelné kouření způsobuje žlutý povlak nejen na zubech, ale i na prstech a o zdravou barvu obírá i vaši pokožku. Kromě žlutých zubů se kuřáci navíc musí smířit i s tím, že se jim budou více odhalovat zubní krčky a častěji se budou kazit zuby.

Pozor na čaje, kávu a víno

Velkými nepřáteli hollywoodského úsměvu jsou čaje – především černý a zelený, ale i káva a červené víno. Na zubech dokážou pořádnou „paseku“ nadělat také kolové nápoje, které, podobně jako nápoje předchozí, zanechávají na zubech barevný povlak nebo skvrny. Pokud je ale okamžitě neodstraníte, tedy nevyčistíte si zuby nebo si alespoň nevezmete žvýkačku bez cukru, mohou se na vašem úsměvu usadit natrvalo.

Barevná jídla

Bílý úsměv můžete ztratit také tehdy, když budete konzumovat barevná jídla a poté si svůj chrup pečlivě nevyčistíte. Tehdy se na zubech usadí povlak, který pro váš úsměv může později znamenat katastrofu. Pozor proto například na tmavé omáčky nebo na ovoce, jako třeba borůvky, ostružiny, třešně nebo granátová jablka.

Špatná hygiena a nesprávná technika čištění

Změna barvy zubů je ve většině případu zapříčiněna špatnou hygienou. Základem je čistit si zuby po každém jídle, nebo alespoň dvakrát denně. Když toto pravidlo nedodržíte, může dojít k nahromadění plaku na zubech. Pokud tento plak ztvrdne, zuby pak získají tmavší barvu.

Pozor také na techniku při čištění zubů. Pokud chcete něco pro svůj zářivý úsměv udělat, zjistěte si u svého stomatologa, jakým způsobem máte své zuby přesně čistit a jakou zubní pastu byste měli používat.

Zubní pasta by měla obsahovat především aminofluoridy a fluorid sodný, které vzniku zubního kazu brání lépe než například monofluorofosforečnan sodný. Někteří výrobci v zubních pastách používají kombinaci těchto látek.

Dlouhodobé užívání bělicí pasty – ano, nebo ne?

S dlouhodobým používáním bělicí pasty byste měli být obzvlášť opatrní. A navíc, velké zázraky od ní nečekejte. Ať už máte barvu zubů danou geneticky, nebo jste horliví pijáci kávy či čaje, měli byste vědět, že je ideální zuby čistit běžnou zubní pastou.

Bělicí pastu pak raději používejte jenom občas. Při jejím dlouhodobém užívání totiž může dojít k ústupu dásní a ztrátě skloviny krčku. A z jakého důvodu? Bělicí pasty obsahují abrazivní neboli obrusní částice, které lépe odstraňují plak ze skloviny zubů.

Zdroj: www.wanda.sk

Autor: Archiv

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video