Vitiligo | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Vitiligo

Vitiligo
ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Vitiligo je chronické onemocnění kůže, které se projevuje tvorbou ohraničených bílých skvrn na kůži, které mohou splývat ve velká ložiska.

Popis


Vitiligo je porucha pigmentace, která postihuje 1-2% světové populace, hlavně ve věku do 40 let. Problém se týká obou pohlaví a všech ras. Nejčastěji jsou postiženy oblasti okolo očí, úst, někdy genitál a klouby. Nachází se nejenom na kůži, bývá také ve vlasech (ložiska bílých vlasů). Je to onemocnění nevážně, má však špatný vliv na psychiku postiženého. Hlavní problém spočívá v tom, že při úplné ztrátě pigmentu není kůže v těchto místech chráněna před negativními účinky UV záření. U některých lidí s větším postižením se k vitiligu přidružuje i vypadávání a šedivění vlasů, lupénka, sklerodermie, porucha štítné žlázy a další.

Příčiny


Příčina vitiliga není přesně objasněna, pravděpodobně za tímto problémem stojí biochemické a nervové vlivy, dědičnost, některé nemoci jako choroby štítné žlázy, chudokrevnost, cukrovka, porucha imunitního systému a  další.

Léčba


V současnosti neexistuje osvědčená a stoprocentní léčba vzhledem k tomu, že příčiny nejsou objasněny. Zlepšení lze dosáhnout například světloléčbou ultrafialovým světlem, léčbou kortikoidy, případně se použije chirurgická metoda- transplantace epidermálních štěpů. Příznivě působí také betakaroten, vitamin C a B12, kyselina listová. K „zamaskování“ problému se používají samoopalovací nebo tónovací krémy.

Autor: Redakce
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!