Vitiligo | e15.cz

Vitiligo

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vitiligo je chronické onemocnění kůže, které se projevuje tvorbou ohraničených bílých skvrn na kůži, které mohou splývat ve velká ložiska.

Popis


Vitiligo je porucha pigmentace, která postihuje 1-2% světové populace, hlavně ve věku do 40 let. Problém se týká obou pohlaví a všech ras. Nejčastěji jsou postiženy oblasti okolo očí, úst, někdy genitál a klouby. Nachází se nejenom na kůži, bývá také ve vlasech (ložiska bílých vlasů). Je to onemocnění nevážně, má však špatný vliv na psychiku postiženého. Hlavní problém spočívá v tom, že při úplné ztrátě pigmentu není kůže v těchto místech chráněna před negativními účinky UV záření. U některých lidí s větším postižením se k vitiligu přidružuje i vypadávání a šedivění vlasů, lupénka, sklerodermie, porucha štítné žlázy a další.

Příčiny


Příčina vitiliga není přesně objasněna, pravděpodobně za tímto problémem stojí biochemické a nervové vlivy, dědičnost, některé nemoci jako choroby štítné žlázy, chudokrevnost, cukrovka, porucha imunitního systému a  další.

Léčba


V současnosti neexistuje osvědčená a stoprocentní léčba vzhledem k tomu, že příčiny nejsou objasněny. Zlepšení lze dosáhnout například světloléčbou ultrafialovým světlem, léčbou kortikoidy, případně se použije chirurgická metoda- transplantace epidermálních štěpů. Příznivě působí také betakaroten, vitamin C a B12, kyselina listová. K „zamaskování“ problému se používají samoopalovací nebo tónovací krémy.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video