Vlasaté problémy | e15.cz

Vlasaté problémy

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Trápí vás padání vlasů, lupy, mastné nebo suché vlasy? A víte, proč tomu tak je?

Mezi nemoci vlasů zařazujeme:
-změnu struktury vlasů, což je tzv. lámavost
-nadměrný růst vlasů na neobvyklých místech
-vypadávání
-mastné a suché vlasy
-jakož i změnu barvy vlasů (šedivění není nemocí, nýbrž fyziologickým jevem, i když k němu v některých případech dochází předčasně).

Co se týče změny struktury vlasů -známe příčnou a podélnou lámavost vlasové přikrývky. Příčně se vlas může lámat v libovolné délce, podélně se láme na konci, tzn. rozdělují se konečky vlasů. Při tomto onemocnění se poškozují vnější keratinové buňky vlasové kůry, k čemuž dochází působením vysoké teploty (sušení vlasů fénem, kulmování), chemickými vlivy (trvalá ondulace, odbarvování). Je dobré mít na zřeteli, že někdy to bývá projev špatné funkce štítné žlázy.

Vypadávání vlasů nebo tvorba lupů jsou velice nepříjemné aspekty. Tvorbu lupů způsobuje předčasné olupování horní části kůže. Nikdo by neměl zapomínat na to, že kůže je velmi složitým orgánem, největším z lidského těla, avšak nechová se jako celek, nýbrž podle úseků různě. Zmínili jsme se o lupech a známe dvě formy jejich tvorby:
Suchá forma, při níž se vytváření drobné suché šupiny, které pomalu z vlasů opadávají při pohybu hlavy. Při suché formě vlasy nevypadávají.
Dále je to mastná forma, která vzniká ze suché formy a bývá spojena s vypadáváním vlasů. Lupy jsou větší, destičkovité, žluté barvy. Vlasy bývají za 2-3 dny mastné a slepené. Dochází k hromadnému vypadávání a vzniká tzv. mazotoková pleš. Tato forma se u žen vyskytuje poměrně zřídka a v mírnější formě než u mužů.

Při chorobném vypadávání vlasů vlasové cibulky asi po dvou měsících odumírají a vlas vypadne. Nový vlas je tenčí, kratší a vypadává ještě dříve. Tento proces se opakuje několikrát, dokud vlas nezanikne úplně a vzniká prázdné místo.
Nejčastějšími důvody vypadávání vlasů jsou genetické vlivy, porucha činnosti pohlavních orgánů, stres, nervové vypětí, také některé infekční nemoci, houbovitá onemocnění a nedostatek vitaminů, hlavně ze skupiny B. Mírné vypadávání vlasů (které nepřekračuje 100 vlasů denně) nepokládáme za chorobné. Jde o normální obnovu vlasů, která se uskutečňuje po dvou až šesti letech. Je třeba nepouštět ze zřetele skutečnost, že vypadávání, tak jako každá nemoc vlasů, patří do rukou lékaře.

Některá žena prohlašuje, že má suché vlasy, jiná zase, že je má mastné. Suché vlasy způsobuje špatná funkce mazových žláz. Průvodním jevem bývá tvorba malých, suchých lupů. Suchá vlasová pokožka svědí a při škrábání může dojít k jejímu poranění. Vlasy jsou suché, jemné, lámavé a jen s obtížemi je možné je upravit do účesu. Důvody jsou stejné jako u vlasů lámavých. Mastné vlasy jsou způsobovány nadměrnou činností mazotokových žláz a platí o nich totéž, co o mastné pleti.

Podrobnému studiu padání vlasů se věnují například hamburští lékaři, kteří patří v tomto oboru mezi špičkové odborníky.Podle jejich závěrů například podle toho, jaké složení léků člověk užívá, lze zjistit, jakých chyb se dopouští ve výživě. Také, jak velmi na něj působí prostředí, ve kterém žije. Na rozdíl od rozboru krve a moče se podle nich dá tzv. vlasovou analýzou konkrétně a spolehlivé zjistit okamžitý zdravotní stav pacienta, a to v návaznosti i na delší časový úsek. Tím je možné odhalit případnou chorobu ještě dříve, než se projeví jakýmkoli jiným způsobem.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video