Vlasy a pleť bez chemie 1. díl | e15.cz

Vlasy a pleť bez chemie 1. díl

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
U přírodní kosmetiky trvá delší dobu, než dosáhneme na pleti viditelnějších úspěchů, chce to trpělivost a výdrž, zato si můžeme být jisti, že pleti dáváme to nejlepší, co můžeme- žádná chemie, konzervační látky, barviva, umělé vůně, jen čistá příroda.

Navíc u zkrášlovacích  prostředků doma vyrobených přesně více, z něho jsou složené a co obsahují. Většina kosmetických přírodních surovin se používá v péči o pokožku úspěšně již celá století. Nejlepších výsledků ale dosáhneme v kombinaci s pozitivním přístupem k životu, který se vůbec nejvíc odráží v naší tváři. Kdo je spokojený a v souladu sám se sebou a okolím, ten bude odměněn zdravější a hladší pokožkou a zářivýma očima.

Jaké kosmetické suroviny lze používat?

Agar-agar
Agar (nebo také agar-agar) je vodní rostlina rostoucí v hloubce až 80 m, která vzniká z rostlinných slizů (agarofytů). Byla objevena Číňany a Japonci už před 2 000 lety a zaujala významné místo ve výživě obyvatel Asie pro svůj velký obsah minerálů, vitaminů a proteinů. Tyto řasy se nejprve zbavují vody a pak se suší za nízkých teplot ve vakuu. Agar je bezbarvý až bílý, má neutrální chuť. Prodává se ve formě prášku, vloček nebo vláken. Agar má nulovou energetickou hodnotu, takže se hodí pro pacienty s nadváhou. V kosmetice se používá do vypínacích a stahujících lázní, které mají pozitivní vliv na celulitidu a také se z něj připravují obličejové masky.
Hena
Hena je prášek z rozdrcených listů indického keře, který se odedávna používal v Orientu jako vlasová a tělová barva. Červené barvivo, které obsahuje, způsobuje narudlý lesk vlasů. Hena ale zároveň pěstí a vyživuje vlasy. Existuje i bezbarvá hena, která je chemicky zbavená červeného barviva a ta slouží výhradně k pěstění vlasů, protože třísloviny v ní obsažené posilují vlasový porost.
Břečťan popínavý
Z této pnoucí rostliny se připravuje výtažek, který je účinný při mastných vlasech a lupech a také jako přísada do koupele. Můžeme ji pěstovat klidně za oknem a mít tak čerstvý přísun této rostliny, které má i mírné antibakteriální účinky.
Březové listí
Odvar z listů břízy se používá na čištění a regeneraci pokožky, nálevem z březových pupenů se potírá povadlá starší pokožka obličeje a šíje. Bříza účinkuje také na pupínky, vyrážky, extrakt působí dobře při potírání proleženin a kožních poranění. Ve vlasové kosmetice se používá březová voda, což je míza, která se získává navrtáním kůry a dřeva břízy brzy z jara. Březová voda s přídavkem lihu omezuje tvorbu lupů, vlasům dodává lesk, omezuje mastnotu a svědění.
Aloe vera
Aloe Vera, která je také nazývána pouštní lilie, obsahuje spoustu nám prospěšných složek- vitaminy, například B, A, C a E, enzymy, sacharidy, hořčík, mangan, zinek, vápník, sodík a draslík. Aloe působí antibakteriálně, zabraňuje tvorbě plísní, virů, posiluje imunitní systém a pomáhá při tišení bolesti a některých civilizačních chorobách. V kosmetice nejvíce oceníme její schopnost hydratovat a podporovat tvorbu elastinu a kolagenu. Ideální je pro suchou a dehydratovanou pokožku. Zmírňuje zápaly, zvlhčuje a pokožka je díky ní hebká a hladká. Pomůže kůži spálené od sluníčka nebo podrážděné od holení. Aloe používejte také tehdy, pokud máte suché a popraskané rty, při akné, ekzémech, při různých bodnutích hmyzem a při svědění pokožky. Díky svým kosmetickým a krášlícím účinkům je v současnosti aloe vera hojně využívána v kosmetickém průmyslu, kde se přidává do pleťových a tělových krémů a masek. Má regenerační, protizánětlivé a hydratační účinky.
Arnika
Květy arniky obsahují éterický olej tymol a třísloviny, působí protizánětlivě, zklidňuje pokožku, prokrvuje ji, působí proti otokům a zánětů. Přidává se do krémů, koupelí, obkladů, do vlasových přípravků při mastných vlasech a lupech.
Bazalka
Je to výborná bylinka pro ochucení celé řady jídel a pokrmů, ale byla by škoda omezit její působnost pouze na kuchyň. Má totiž zklidňující a regenerační účinky, proto je vhodná jako přídavek do pleťových čistících vod, do napářek na obličej a do vodní lázně.
Brambory
Brambory jsou dalším produktem pro naši pokožku. Mají mnoho vitaminů- A,C, vitaminy skupiny B, niacin. Poslouží nám především při popáleninách- tehdy je třeba takto postižené místo potírat několikrát denně syrovým bramborem. Brambory pomáhají proti váčkům pod očima a k ošetření otlaků na nohách.
Droždí
Jeho zásluhy v boji proti pupínkům a trudovitosti mu přiznaly už naše prababičky. Mají totiž velký obsah vitaminu B 12 a minerálních látek. Nejjednodušší způsob použití je ve formě pleťových masek. Droždí zbavuje pleť nečistot a hojí zanícená místa.
Fenykl
Je to známý prostředek pro podporu zažívacího ústrojí, kdy se pije ve formě čaje. Dá se použít ovšem i zevně například do pleťových masek nebo obkladů, protože je antiseptický a výborně čistí. Po fenyklu sáhněte také v případě oteklých a opuchlých očí.
Maliny a ostružiny
Dodávají pleti spoustu vitaminů, takže použijte rozmačkané plody jako masku nebo z jejich lístků připravte odvar, do kterého namočíte gázu a tu si pak přiložíte na obličej. Ostružiny čistí krev a žvýkání čerstvých lístků posiluje dásně.
Petržel
Petržel patří snad k nejpoužívanějším a nejznámějším ochucovadlům u nás, ovšem už po staletí se využívá i v kosmetice. Cenný je především velmi vysoký obsah vitaminu C. Používá se při zánětech pokožky, očí, skvěle čistí krev, má osvěžující a posilující účinky. Pokud vás trápí nepříjemný zápach z úst, žvýkejte čerstvé lístky petržele.
Přeslička rolní
Lupy, mastná pleť, kožní vyrážky, pocení nohou, tak všude tady pomáhá přeslička. Má v sobě důležité látky, vitamin A, C, železo, vápník. Užívá se vnitřně je formě čaje a ve formě odvarů se přikládá na pleť nebo se jím oplachuje pokožka hlavy. 
Šalvěj
Šalvěj je dalším neopomenutelným prostředkem při zkrášlování a to hlavně díky éterickým olejům, kafru, bílkovinám a tříslovinám, kterými je doslova nabitá. Má antiseptické účinky, přispívá k rychlému hojení ranek, zklidňuje citlivou pleť, redukuje produkci mazových žlázek a potních žláz na nohou.
Banán
Toto ovoce pomáhá vnitřně i zevně. Obsahuje vitaminy krásy A, B a E a mnoho stopových prvků jako je draslík, magnézium, železo, jo. Rozmačkaný banán se přidává do pleťových masek a to hlavně pro suchou pleť.
Slupky z vlašských ořechů
Slupky z vlašských ořechů se rozdrtí na prášek a díky hnědému barvivu, které obsahují tak vznikne barva na vlasy (rozmíchává se s vodou). Dají se také přidávat do krémů, které pak krátkodobě zbarví pokožku dohněda.
Sedmikráska
Sedmikráska obecná je trvalka, která není toxická a její užívání v terapeutických dávkách nemá žádné vedlejší účinky. Květy se sbírají od dubna do září.Je to výborný prostředek při kašli (má vykašlávací účinek), zahlenění a dýchacích problémech. Působí také protizánětlivě a hojivě, a proto vně slouží jako prostředek na špatně se hojící rány a vyrážky. Obklady ze sedmikrásky tedy přikládáme na problematickou pleť.
Propolis
Propolis je pryskyřice vyprodukovaná včelami, která slouží jako prastarý prostředek proti kožním onemocněním. Zabíjí chorobotvorné mikroby, léčí různá kožní onemocnění, zanícené ranky, afty, akné, bradavice, dásně, chřipky, lupénku, paradentózu, plísně, popáleniny a mnohé další obtíže.
Pšeničné otruby
Mleté vnější slupky pšeničného zrna se používají jako základ na peelingy (loupací emulze) a pro přípravu masek vhodných pro každý druh pleti. Pro ty, kdo mají špatně prokrvující se pleť je vhodné omývání obličeje a celková otrubová lázeň.
Jablečný ocet
Další všestranný kosmetický prostředek. Sklenice vody s polévkovou lžící jablečného octa a čajovou lžičkou medu vypitá ráno před snídaní podporuje krevní oběh a pročišťuje organismus, protože obsahuje spoustu minerálních látek a stopových prvků. Jablečný ocet se používá i ke splachování vlasů po umytí, protože odstraňuje zvápenatělé zbytky a vlasy jdou lépe rozčesat.
Máta peprná
Obsahuje peprmintový olej s mentolem, takže působí osvěživě, dezodoruje a dezinfikuje a to hlavně mastnou nečistou pleť. Přidává se do vlasových vod, protože zabraňuje tvorbě lupů.
Černý čaj
Odvar z černého čaje se používá k omývání pleti s rozšířenými póry a pro oživení barvy tmavých vlasů. Přidává se do vody na oplachování vlasů a k namáčení obkladů na pokožku.
Léčivá zemina
Jíl nebo čištěná hlína je k dostání v lékárnách nebo bioprodejnách ve formě prášku, který obsahuje množství minerálních látek. Používá se jako maska nebo přísada do koupele, pomáhá při akné, nečisté pleti, podporuje prokrvení a napíná pokožku.

Jak konkrétně můžete tyto produkty zpracovat a co z nich lze připravit si přečtěte ve článku Vlasy a pleť bez chemie 2. 

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video